De Boom In 2-2002 Ruimte. Ook de Ecologische Hoofdstructuur in relatie tot recreatie is belangrijk. Bij het realiseren van de Ecologsiche Hoofdstructuur probeert men de samenhang tussen de verschillende natuurgebieden te versterken. Er dient een netwerk te komen tussen natuurgebieden waartussen dieren kunnen migreren. Uitwisseling tussen de verschillende leefgebieden is zeer belangrijk. Zo kunnen nieuwe biotopen (her)bevolkt worden en kunnen populaties onderling uitwisselen. Dit laatste is vooral belangrijk om de verschillende populaties gezond te houden. Een recreatieterrein kan, indien dit voor de natuur onaantrekkelijk is ingericht, een flinke barrière vormen. Indien het recreatieterrein echter natuurvriendelijk is ingericht kan het een belangrijke bijdrage leveren aan het migratienetwerk. Door rustige delen van het recreatieterrein aantrekkelijk te maken kun je de dieren langs de drukkere en minder aantrekkelijke stukken van het terrein geleiden. Ook op provinciaal niveau is er in nota's vastgelegd hoe de ontwikkelingen op het gebied van ruimtelijke ordening in de provincie dienen te zijn. De gemeente heeft het beleid in het buitengebied vastgelegd in het bestemmingsplan. Hierin staat wat wel of niet mag. Veel gemeenten hebben tegenwoordig een landschapsbeleidsplan. Dit is een wensplan of visie gericht op duurzame instandhouding, herstel en ontwikkeling van de kwaliteit van het landschap. Landschap en landschapselementen Nederland is onderverdeeld in verschillende landschapstypen. Dit is gedaan op basis van bodemsamen stelling, waterhuishouding en menselijke invloeden. Elk landschaps type heeft zijn eigen kenmerken en charmes. In Zeeland zijn de volgende landschapstypen te vinden: - Zeekleilandschap; - Zandgebied; - Kustzone (duinen); - Grote wateren. Voor de recreant is het landschap zeer belangrijk. Veel recreanten houden van een bepaald type landschap of van een sterke afwisseling in landschappen. Een recreatiebedrijf kan hier op inspelen door het landschap van het recreatieterrein aan te laten sluiten op het landschap in de omgeving. Een zelfde verhaal gaat op voor de landschapselementen. De landschapselementen dragen bij tot variatie in het landschap. Voor de recreant hebben ze tevens een grote belevingswaarde. Voor de natuur, landschap en cultuurhistorie hebben deze elementen vaak grote waarden. Ook de landschapselementen kun je integreren op het recreatiebedrijf. Ecologie en ecologisch beheer Welke planten en dieren er op een terrein voorkomen is sterk afhankelijk van hoe het terrein er uitziet en welke andere natuur er in de omgeving aanwezig is. Het is voor een recreatiebedrijf gelegen in het zeekleilandschap dat zijn terrein natuurvriendelijk wil inrichten niet raadzaam om het in te richten als een heidelandschap. Het is misschien wel mooi, maar de natuur heeft er hier niets aan. Ook een kikkerput op een duintop aanleggen, waar het grondwater diep zit, heeft geen zin. Door aan te sluiten op de omgeving en planten te gebruiken die hier van nature voorkomen kun je veel meer voor de natuur betekenen. Daarnaast kun je inspringen op ontbrekende factoren. Bij gebrek aan oude bomen met veel gaten waar de vogels in kunnen broeden, kun je nestkasten ophangen. Het ecologisch beheer is vooral gericht op het eindbeeld. Wat heb ik en wat wil ik? Bij geen beheer treedt er successie -10- De Boom In 2-2002 op en wordt een stuk kale grond op den duur bos. Op een recreatiebedrijf zijn echter vaak beperkingen waar je rekening mee dient te houden. De oppervlakte is vaak beperkt (er moet ook nog ruimte zijn voor de gasten) en de gasten hebben een bepaald beeld van natuur (bosjes of heggen scoren hoger dan ruigte of slik). Ook de tijdsfactor is beperkt, wachten tot kale grond bos wordt duurt te lang, daarom worden de gewenste bomen en struiken aangeplant. Bij inrichting en aanleg moet je hier rekening mee houden. Het beheer daarna dient uitgekiend te zijn. Heggen dien je te knippen buiten het broedseizoen, anders verdwijnen de nesten van de vogels die je juist zo graag wil. Van het snoeiafval kun je takkenhopen, - schermen of houtrillen maken. Communicatie en samenwerking Alle mogelijkheden om de natuur op het recreatiebedrijf te versterken, worden beschreven in een zogenaamd bedrijfsnatuurplan. Om dit uit te voeren is communicatie van groot belang. De vaste gasten die soms een eigen tuintje hebben spelen hier een belangrijke rol. Zij kunnen hun tuin op een bepaalde manier inrichten en beheren. Ook het personeel van het recreatieterrein en de buren dienen goed op de hoogte te zijn. Door middel van voorlichtingsmateriaal kunnen deze op de hoogte gebracht worden. Soms verblijven er op het recreatieterrein gasten die het leuk en ontspannend vinden om mee te werken het terrein te beheren. Financiering Het (her)inrichten van een terrein brengt vaak een investering met zich mee. Toch hoeft een investering in natuur en landschap niet meer te kosten dan een reguliere investering. Een natuurvriendelijk maaibeheer is vaak zelfs goedkoper doordat er minder gemaaid wordt. Tot slot is het voor ondernemers vaak goed opletten of ze misschien 'mee kunnen liften' met gebiedsgerichte plannen zoals landinrichtingsprojecten of met speciale projectsubsidies. Bij voldoende belangstelling wordt dit najaar weer een cursus gegeven. Bel voor informatie/aanmelding met Marco Ouwerkerk (NORTZeeland, tel. 0118 659908) Een vleermuisbunker op Camping De Bonte Hoeve, St. Kruis -11 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 7