De Boom In 3-2002 Moerneren (oftewel turfgraverij of darinkdelven) op de Moerhoeve, Kapelle: leegpompen van gegraven poel Het steken van de turfblokken (foto: Dirk-Jan Gjeltema) -16- Jaan'erslag 2001 Vijfstippelige Sint Jans Vlinder De vijfstippelige Sint Jansvlinder is een dagactieve nachtvlinder die vliegt in de periode eind mei tot eind juli. De voedselplant van de rupsen is rolklaver. Deze vlinder was vroeger redelijk algemeen in de zuidelijke en oostelijke provincies, maar heeft zich inmiddels teruggetrokken in Zeeuws Vlaanderen. De populatie vijfstippelige Sint Jansvlinders is door de beperkte populatieomvang sterk bedreigd. Er zijn op verschillende locaties inventarisaties verricht en er is een kort beheersadvies opgesteld en verspreidt onder de instanties die het maaibeheer op deze locaties uitvoeren. Oeverzwaluw en ijsvogel Oeverzwaluw en ijsvogel hebben voor het maken van nestgelegenheid een steile wand van niet al te vaste grond nodig. Steile oevers langs een meanderende beek of een zandafgraving zijn ideaal. In Zeeland zijn deze zeldzaam. Door stagiair Gerwin Geertse is een inventarisatierapport opgesteld over het voorkomen van oeverzwaluw en ijsvogel en potentieel duurzame nestgelegenheden. Hierdoor kunnen we in het vervolg gerichter maatregelen treffen voor deze soorten. Binnen het project 'Binnenduinrand Vlissingen - Westkapelle' is een aantal kleinschalige maatregelen getroffen voor de ijsvogel. In het waterwingebied bij Hulst zijn een paar steile oeverwanden voor oeverzwaluwen afgegraven en in de waterwinplas 'De Groe' op Zuid- Beveland is in samenwerking met een visclub gewerkt aan natuurvriendelijke oevers. De totale kosten bedroegen in 2001 18.000. Amfibiebiotopen Zeeuws Vlaanderen De laatste aanbesteding binnen dit project was reeds in 2000 een feit. De uitvoering ervan echter liep nog tot ver in 2001 door. Het gehele budget van in totaal 980.000 kon worden aangewend waardoor 353 amfibiebiotopen konden worden aangelegd of hersteld. Opgesplitst betrof het 194 nieuwe en 159 biotopen die werden uitgemodderd, speciaal voor de soorten boomkikker, kamsalamander, rugstreeppad en alpenwatersalamander. Alle voorgenomen projecten konden worden uitgevoerd en afgerekend waarmee dit project, dat in de 2e helft van 1997 van start ging, kon worden afgerond. Financieel kwamen bijdragen uit de Gebeve-regeling (46%), Europees 5b- fonds (22,3%), de Provincie Zeeland (12,2%), Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (3,7%), eigenaren (7,8%) en SLZ (7,8%). Uit recente inventarisaties dat het project succesvol kan worden genoemd. Zowel boomkikker, rugstreeppad, kamsalamander als alpenwatersalamander werden waargenomen in nieuwe putten die via dit project werden aangelegd. Project Vogelkijkhut Wanteskuup Colijnsplaat Dit project omvat het plaatsen van een vogelkijkhut bij het drijvend vogeleiland in de Wanteskuup bij Colijnsplaat. Het wordt uitgevoerd door Maatschappelijk Ondernemen en de particuliere eigenaar dhr. De Regt. SLZ is voor dit project rekeninghouder. Het project wordt in 2002 afgerond. - 17-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 10