5.4. Actie 'Boeren planten Bomen9 5.5. Particuliere historische buitenplaatsen De Boom In 3-2002 december 2001 in totaal 433 overeenkomsten liepen. In de loop van het jaar zijn ook ca. 35 overeenkomsten verlengd en aangepast. Naast de VOL-overeenkomsten werden in totaal 246 doelsubsidie-overeenkom sten afgesloten. In bijlage 1 zijn overzichten opgenomen van de diverse landschapselementen in de onderhoudsregelingen. Moerneren op de Moerhoeve, Kapelle. Stapel met gestoken turfblokken Volgelopen poel met veenlagen en stapel turfblokken Jaaiverslag 2001 De actie 'Boeren Planten Bomen' wordt gehouden om het boeren en buitenlui in Zeeland mogelijk te maken gemakkelijk aan streekeigen bomen en struiken te komen. De actie is in 1999 opgezet in navolging van Landschapsbeheer Utrecht en Zuid-Holland en de actie Wilgenpoot van de Steltkluut. SLZ verzorgt de algemene opzet, de publiciteit en het verzenden en ontvangen van bestelformulieren. Een Zeeuwse boomkweker verzorgt een deel van de opkweek, inkoop en aflevering van het materiaal. Geïnteresseerden kunnen aan de hand van een brochure met bestelformulier een bestelling van streekeigen plant- en beschermingsmateriaal plaatsen. In de brochure is een overzicht van streekeigen bomen, struiken en beschermingsmaterialen opgenomen, waaronder een groot assortiment 65) oude fruitrassen, gebaseerd op inventarisaties van hoogstamboom- gaarden in Zeeland. Het bosplantsoen (33 soorten) is van inheemse herkomst. Verder is in de brochure informatie te vinden over het assortiment, een Voor onderhoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen is 0,5 formatieplaats (hovenier) bij SLZ ondergebracht. Bij voorbereiding en uitvoering wordt nauw samengewerkt met de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Bij de werkzaamheden is samengewerkt met banenpoolers en enkele vrijwilligers. Er is op 6 buitenplaatsen in 850 uur gewerkt. Het betreft: Duinbeek, Ter Hooge, Mon Plaisir, Heesterlust, Zeeduin en 't Jachthuis. Vanaf 2001 wordt via de PHB niet meer op Slot overzicht van eisen aan de groeiplaatsen, aanplantinstructies en verzorging na aanplant. Via de actie is in het winterseizoen 2001-2002 het volgende materiaal geleverd en geplant (aantallen afgerond): Hoogstamfruitbomen740 stuks Walnoten: 115 stuks Mispel/Moerbei/Kweepeer: 100 stuks Laanbomen: 720 stuks Leibomen: 60 stuks Bosplantsoen: 45.000 stuks (diverse beschermingsmaterialen, zoals palen en gaas werden bijgeleverd) De materialen zijn op 157 locaties geleverd. De totale omzet was 186.000. Het afleveren van wilgenpoten is door SLZ zelf gedaan. Deze winter zijn maar liefst 2000 wilgenpoten rondgebracht in Zeeland! Het betreft 575 stuks in Zeeuws Vlaanderen (35 adressen) en 1480 stuks op 76 adressen in Noord en Midden Zeeland. Haamstede gewerkt. Een deel van de werkzaamheden (snoeien leilinden) wordt uitgevoerd via de doordeweekse vrijwilligersploeg. In 2001 zijn aanmer kelijk meer uren gemaakt dan in 1999 en 2000. Op Heesterlust was de tweede helft van 2000 niet gewerkt (i.v.m. verkoop). Hier zijn in 2001 meer uren gemaakt dan normaal. De werkzaamhe den betreffen voornamelijk de renovatie van de diverse door iepziekte aangetas te bospercelen. Dode iepen zijn verwij derd en diverse duurzame boomsoorten (zoals eik en beuk) zijn ingeplant. -21 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 12