5.6. Voorlichting en educatie De Boom In 3-2002 Medewerkers van SLZ hebben met zeer veel particuliere grondgebruikers contact omtrent het beheer van kleine landschapselementen. Daarbij kunnen praktische adviezen worden gegeven over hoe bijvoorbeeld een knotwilg het beste geknot kan worden of een hoogstamfruitboom gesnoeid. In andere gevallen worden ontwerpen gemaakt voor erfbeplantingen of worden bedrijfsnatuurplannen voor agrarische bedrijven opgesteld. Diverse folders, vlugschriften of brochures kunnen daarbij worden gebruikt of de reeds eerder door SLZ opgestelde werkbladen Agrarisch Natuurbeheer met als thema's: uilen, amfibieën en bescherming van vogels op bouwland. In 2001 kwam daar landelijk geproduceerde themabladen bij over Weidevogelbescherming: hoe pakken we het aan? Ook de landelijke brochure Zorgen voor soorten werd via SLZ verspreid onder de diverse vrijwilligersgroepen in Zeeland. Teneinde de voorlichting nog beter te kunnen verzorgen is geïnvesteerd in aanschaf van een laptopcomputer en een beamer. Brochures In 2001 werden door SLZ de volgende brochures en folders opgezet en verspreid: - kleurenfolder jaarverslag 2000: in het kort een aantal opvallende zaken uit het jaar 2000 in beeld gebracht - brochure Boeren Planten Bomen: geheel herziene verzie, verfraaid met enkele foto's en kleurenomslag Infoborden Vermeldenswaard is het plaatsen van infoborden over: - rugstreeppadden in Othene - vleermuisverblijven Pers Diverse projecten en werkzaamheden welke door of via SLZ worden opgepakt zijn zeer praktisch en uitvoeringsgericht. Alleen daarom al zijn ze zeer geschikt voor diverse vormen van publiciteit. Zowel de schrijvende pers als radio en televisie (Omroep Zeeland) besteedden aandacht aan onder meer de volgende onderwerpen: Natuurwerkdag 17 november Opknappen dorpsbos in Sirjansland Opstellen bedrijfsnatuurplannen Het vlechten van meidoornheggen Herstel streekeigen erven op Tholen Turfsteken in Kloetinge Vleermuiskelders Weidevogelbescherming Ons contactblad 'De Boom In' verscheen vier maal in een oplage van ongeveer 1000 exemplaren. Het 2e nummer was een speciaal themanummer, geheel gewijd aan bloemdijken in Zeeland. Het blad wordt toegezonden aan alle vrijwilligers in Zeeland, alsmede aan alle particulieren en boeren die via SLZ een overeenkomst hebben gesloten. -22- Jaarverslag 2001 Cursussen Speciale instructiedagen werden georganiseerd in het kader van veiligheid en de Arbo-wetgeving. Om de vakkennis binnen onze doelgroep te vergroten worden speciale cursussen georganiseerd. Met name de cursussen 'hoogstamfruit' en 'streekeigen erf zijn jaarlijks terugkerend en worden door veel mensen bezocht. Cursus hoogstamfruitbomen Deze cursus omvat verschillende modules. In oktober werd de module 'algemeen, planten en snoeien van hoogstamfruitbomen' gegeven. De laatste bijeenkomst gingen de 15 deelnemers zelf aan de slag met het oefenen van het snoeien van zowel jonge als oude hoogstamfruitbomen. Tevens werd in oktober voor het eerst vorm en inhoud gegeven aan de module 'herkennen van fruitrassen'. In het fruitteeltmuseum te Kapelle werd een dag georganiseerd die geheel in het teken stond van oude fruitrassen. Bezoekers konden een flinke verzameling van oude appel- en perenrassen bekijken en allerlei informatie verzamelen. Tevens konden zij hun eigen meegebrachte fruit op naam laten brengen door kenners. Het werd een gezellige en vooral goed bezochte dag. Cursus streekeigen erven in Zeeland Voor iedereen die geïnteresseerd is in de geschiedenis en eigenschappen van een karakteristiek Zeeuws erf is er de cursus 'streekeigen erven in Zeeland'. Aan de hand van dia's en anekdotes worden de deelnemers de eerste bijeenkomst door dhr. Smallegange meegevoerd langs boerderijen in Zeeland door de eeuwen heen. Tijdens de volgende informatieavonden staan de thema's 'natuur op het erf en 'aanleg en onderhoud van landschapselementen' centraal. Door middel van een excursie waarbij karakteristieke Zeeuwse erven bezocht worden, kan men het tijdens de cursus behandelde in de praktijk toegepast zien. Ook in 2001 is de cursus goed bezocht. Er namen in totaal 63 mensen deel aan 4 cursussen. In Noord- en Midden-Zeeland werd de cursus twee keer georganiseerd en in Zeeuwsch- Vlaanderen één keer. Vanwege de vele aanmeldingen vanuit Walcheren werd er ook een cursus op Walcheren gehouden. Uit de evaluaties en positieve reacties van de deelnemers bleek dat de cursus positief wordt ervaren. Gastcolleges 'Certificaat Onderhoud Natuurterreinen' Groencollege Goes Van december 2000 tot en met juli 2001 heeft een medewerker van de stichting het moduul "Certificaat Onderhoud Natuurterreinen" aan het AOC Groencollege te Goes verzorgd. In totaal deden 20 leerlingen hieraan mee, De lessen bestonden uit enkele colleges, met diverse excursies en praktisch landschapsbeheer. Een excursie kon niet doorgaan vanwege de MKZ-crisis. In totaal zijn er 120 uren besteedt aan lesvoorbereiding, colleges, organisatie van excursies en de beoordeling van de werkstukken. - 23-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 13