5.7. Agrarisch natuurbeheer 5.8. Cultuurhistorische en aardkundige landschapselementen De Boom In 3-2002 De diverse regionale agrarische natuurverenigingen hebben een duidelijke rol gespeeld bij het organiseren en stimuleren van het agrarisch natuurbeheer. SLZ is veelal als adviseur en soms als projectuitvoerder betrokken bij deze verenigingen. Het onder de ZLTO functionerende 'kennissteunpunt voor agrarisch natuurbeheer' vervult een verwijsfunctie naar andere instanties. Belangstellenden voor bedrijfsnatuurplannen en adviezen worden bijvoorbeeld doorverwezen naar SLZ. Het steunpunt heeft vooral veel vragen gekregen over 'Programma Beheer' het nieuwe subsidie programma van LNV. De werkzaamheden van SLZ in het agrarisch natuurbeheer bestaan uit het stimuleren en ondersteunen van natuurbeheer op agrarische bedrijven. Via een project 'natuurplannen en adviezen voor landbouwbedrijven' dat gefinancierd wordt door de Nationale Postcode Loterij, SLZ (provinciale middelen) en de Milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland (binnen het WCL- gebied met gebruikmaking van WCL- middelen) werden de volgende activiteiten opgepakt. - Het maken van bedrijfsnatuurplannen voor bedrijven welke een advies voor het gehele bedrijf willen hebben (4 bedrijven) - Advisering over een onderdeel van het bedrijf; b.v. de erfbeplanting of de aanleg van een poel (15 bedrijven buiten het WCL-gebied en 29 bedrijven binnen het WCL-gebied). - Begeleiding van de uitvoering van maatregelen welke uit het advies voortkwamen. Deze begeleiding bestond b.v. uit het bestellen en leveren van plantmaterialen, advisering bij het aanplanten en de financiële aftiandeling (50 bedrijven) - Bijdrage in de kosten van de uitvoering van maatregelen; het project draagt voor 75% bij aan deze kosten. Het resterende bedrag moet van de eigenaar of derden komen. In totaal werd 131.000 besteed. Andere activiteiten in 2001 - Begeleiding van groepen: Er werd advies en begeleiding gegeven aan agrarische natuurverenigingen en een milieucoöperatie; o.a. Akkerleven (Noord-Beveland), Zonnestraal (Schouwen-Duiveland), Bloeiend West-Zeeuws-Vlaanderen, Milieucoöperatie 'de Zak van Zuid- Beveland' en het Platform voor agrarisch natuurbeheer in Zeeland. - Verzorging van een cursus agrarisch natuurbeheer in samenwerking met het Steunpunt agrarisch natuurbeheer in Zeeland. - Advisering over de pakket keuze voor Programma Beheer; in totaal is er voor 30 percelen een botanisch advies gegeven (in nauwe samenwerking met Steunpunt agrarisch natuurbeheer). - Advisering en begeleiding van het voorbeeldbedrijf agrarisch natuurbeheer 'de Rusthoeve'. Op dit bedrijf is ook een plan gerealiseerd voor de inrichting van het erf, met een voorbeeldfunctie voor bezoekers. Er is meegewerkt aan de uitvoering van een project voor de inzaai van bodembedekkers in boomgaarden. -24- Jciarverslag 2001 In 2000 wonnen 3 inzendingen van de 'Erfgoed Algoed' campagne een geldbedrag dat ten goede moest komen aan het ingezonden element. Er werden contacten gelegd met de inzenders en eigenaren en er werd een plan van aanpak opgesteld. De eigenaar van de Biesterhoekse wegeling bij 's Heer Hendrikskinderen bleek onvindbaar. Het plan is echter wel uitgevoerd. Er werd gemaaid, geplant en het bankje is gerepareerd. Herstel van de Zwartenhoekse zeesluis is een ingewikkelder zaak. Ondertussen is er wat schoongemaakt en van het prijzengeld is een begroting opgesteld voor restauratie van de sluis en directe omgeving. Bij het bunkercomplex in Vlissingen, de derde prijswinnaar, is nog niets van het plan tot uitvoer gekomen. Men hoopt dit in 2002 te doen. Een aantal bunkers wordt afgesloten ten behoeve van vleermuizen en er komt een informatievoorziening. Naast deze winnaars is ook aan de andere inzendingen gewerkt. Enkele bleken niet uitvoerbaar. (Steenovens padje), enkele zijn gerealiseerd (Oudelandse dijk, hofhek) en een paar worden in 2002 aangepakt. Fraai hek op het erf van fam. PolderdijkNw en St Joosland - 25 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 14