6.2. Projecten in het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland De Boom In 3-2002 Binnenduinrand Westkapelle - Vlissingen Tussen Westkapelle en Vlissingen ligt een smalle duinstrook die sterk onder druk staat van de recreatie. Het gebied tussen de duinenrij en het achterliggende akkerland bestaat uit smalle stroken bos en weilandjes. Het gebied heeft in gemeentelijke en provinciale plannen de bestemming 'natuur'. Omdat het gebied is versnipperd in verschillende eigendommen, laat een eenduidig beheer te wensen over. In 1999 heeft SLZ een plan opgesteld voor het deelgebied tussen Westkapelle en Zoutelande ter versterking van de natuur en landschapswaarden. In 2001 zijn onder meer een paar poelen van Staatsbosbeheer opgeknapt of nieuw gegraven. Er wordt nog gewerkt aan het geschikt maken van een paar bunkers als vleermuiswinterverblijf. Door de vrijwilligers zijn ook een aantal bospercelen van het waterschap aangepakt; het ging hier vooral om het afzetten van esdoorns in elzenbroekbos. De totale kosten over 2001 beliepen 23.000. Onder: Hoogstamboomgaard fam. Polderdijk, Nw en St Joosland Streekeigen erven Zeeuws-Vlaanderen Het project Streekeigen erven Zeeuws- Vlaanderen heeft een looptijd van 2000 tot en met 2004. In tegenstelling tot eerdere projecten waarbij het accent sterk lag op het herstel van ouderwetse hoogstamboomgaarden, staat nu het gehele erf (herstel dan wel nieuwe aanleg) centraal. Niet alleen de boomgaard, maar bijvoorbeeld ook een oprijlaan met laanbomen, wat leibomen voor het huis of een groensingel kunnen via dit project worden opgeknapt. Zelfs het herstel van kleine cultuurhistorische elementen behoort tot de mogelijkhe den. Het streven is om binnen de tijdsperiode van 4 jaar zo'n 60 erven te herstellen of op te knappen waarmee een bedrag van totaal 108.900 is gemoeid. Hiervan komt 35% voor rekening van de Nationale Postcodeloterij, 30% financiert het EFRO (Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling), 10% de gemeenten en 25% wordt door eigenaren bijgedragen. In 2000 is dit project opgestart en werden reeds 6 erven opgeknapt; in 2001 werden de werkzaamheden op 9 erven afgerond en werden voorbereidingen getroffen voor ongeveer nog eens 50 erven. -28- Jaarverslag 2001 De Zak van Zuid-Beveland is in 1994 door de rijksoverheid aangewezen als Waardevol Cultuur Landschap (WCL). Dit houdt onder meer in dat financiële middelen beschikbaar gesteld worden voor herstel en aanleg van kenmerkende landschapselementen. SLZ voert diverse projecten in het WCL- gebied uit. 2001 is vooralsnog het laatste uitvoeringsjaar in de WCL- periode. Herstel streekeigen erven De erven in de Zak van Zuid-Beveland vormen een belangrijk onderdeel van het cultuurlandschap. Ze hebben vaak een vrij grote oppervlakte en er zijn diverse landschapselementen te vinden. Via het project worden diverse streekeigen landschapselementen opgeknapt of aangelegd. Het project werd in 2001 gefinancierd uit het door de gemeente Borsele ingediende WCL-project, waarbij het SLZ streekeigen ervenproject en het gemeentelijke project 'landschappelijke inpassing bedrijfsgebouwen' zijn samengevoegd. De WCL subsidieerde 50% van de kosten, de gemeente 20%, de overige 30% van de kosten werden betaald door de eigenaren en SLZ. In 2001 zijn op 28 erven werkzaamheden verricht. Een groot aantal werkzaamheden is door de eigenaar zelf uitgevoerd in het kader van agrarisch of particulier natuurbeheer. De levering van het plantmateriaal, de aanplant van enkele beplantingselementen en de aanleg/uitbaggeren van enkele drinkputten is verzorgd door Infrako uit Oudelande. Via het project zijn in 2001 de volgende werkzaamheden uitgevoerd: - planten bosplantsoen: 7200 stuks - planten hoogstamfruitbomen 140 stuks - planten leibomen: 6 stuks - planten halfstammispel/moerbei: 3 stuks - planten laanbomen: 175 stuks - planten walnoten: 35 stuks - planten knotbomen: 70 stuks - aanleg drinkput: 8 stuks - uitbaggeren drinkput: 1 stuk. Op 3 erven zijn diverse (snoei)werkzaamheden aan oude beplanting uitgevoerd. Het betreft onder andere het opknappen van enkele oude bomen op de Vliedberg bij Nisse. De totale kosten van het project in 2001 bedroegen 121.000. De WCL-bijdrage bedroeg 60.700, de gemeente Borsele droeg 24.300 bij, eigenaren betaalden 36.000. Monumentale bomen en grenslinden De gemeente Borsele is rijk aan monumentale bomen (inventarisatie september 1991). Deze bomen komen onder meer voor op erven en dijken en zijn beeldbepalend. Een bijzondere categorie bomen zijn de ca. 100 grenslinden (zie ook hoofdstuk 6.1.). Bij de oude bomen is in het kader van de inventarisatie voor het landschapsbeleidsplan Borsele vaak achterstallig onderhoud geconstateerd. Doel van het project is enerzijds het herstel van monumentale bomen en het opknappen van de aanwezige grenslinden en anderzijds uitbreiding te geven aan het aantal grenslinden door middel van aanplant van nieuwe bomen In 2000 zijn ongeveer 200 waardevolle bomen geïnventariseerd door Pius Floris Boomverzorging uit Oudelande. Dit waren deels bomen van de gemeente (o.a. Dorpsplein Nisse), -29-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 16