De Boom In 3-2002 bomen van Natuurmonumenten enkele grenslinden) en bomen van particulieren (grenslinden en bomen op erven). Pius Floris heeft voor de voorgestelde werkzaamheden een R.A.W. bestek opgesteld. Voor het uitvoeren van de werkzaamheden is aan 3 gespecialiseerde bedrijven prijs opgevraagd. Het werk is gegund aan Arcadis Heidemij Bomendienst. De werkzaamheden zijn deels in 2000 en deels in 2001 uitgevoerd. Aanvullend op deze werkzaamheden zijn door Arcadis boomverzorging de bomen op de begraafplaats te Oudelande en het dorpsplein Nisse gesnoeid. Eind 2001 zijn de solitaire paardenkastanjes op een erf in 's Gravenpolder en in Borssele gesnoeid. De kosten van het project 37.000) zijn voor 50% betaald door de WCL. Natuurmonumenten droeg 3.000 bij, de gemeente Borsele 15.000 en 2 particuliere eigenaren 500. Kleinschalige maatregelen ten behoeve van natuur SLZ is in 1996 gestart met een vrijwilligersproject in het Waardevol Cultuur Landschap. Gedurende 2 dagen per week wordt er door een onderhoudsploeg allerlei werk verricht, waarbij het accent ligt op het verhogen van de natuurwaarde, veelal via op diersoorten gerichte maatregelen. De in 2001 verrichtte werkzaamheden worden hierna kort besproken. De totale uitvoeringskosten bedroegen f 89.000 waarvan de WCL de helft subsidieerde. De kosten zijn aanmerkelijk hoger als vorige jaren i.v.m. het aanpakken van enkele grotere klussen. Een van die klussen betreft het aanleggen van vispaaiplaatsen langs de ontgrondingput aan de Groeweg. Een overzicht van uitgevoerde werkzaamheden: Steenuil en kerkuil Dit najaar heeft de steenuilenwerkgroep een 25-tal steenuilnestkasten geplaatst op diverse locaties. Tevens zijn deze winter een 150-tal knotwilgen gepoot in het heggengebied. Deze knotwilgen zullen later diverse holten verkrijgen die kunnen fungeren als nestplaats voor de steenuil. Naar aanleiding van de bezoeken aan diverse leden van de Milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland zijn bij enkele boerderijen nestkasten voor kerkuil geplaatst. Knotwilgen Op een 20-tal plaatsen zijn knotwilgen geknot en is het afkomende takhout verwerkt tot houtrillen. Hoogstamfruitboomgaarden Op veel streekeigen erven in de Zak is een hoogstamboomgaard te vinden. Vooral de wat ruigere boomgaarden met hier en daar een rommelhoekje vormen een prima biotoop voor de steenuil. Vele oude en jonge hoogstamfruitbomen zijn gesnoeid, afkomend takhout is verwerkt op houtrillen. Naast het herstel van de grote, oude hoogstamboomgaarden is een begin gemaakt met het snoeien van diverse jonge hoogstamfruitbomen op erven bij boeren en particulieren. Deze jonge bomen zijn vaak via het project "herstel streekeigen erven"geplant. Het opzetten van een goede takkenstructuur en het nalopen van de bescherming zijn hier de belangrijkste werkzaamheden. Ruige anjer en andere bloemdijkplanten Een drietal dijkvakken is door de vrijwilligers gemaaid en/of geplagd t.b.v. de ruige anjer. De bestaande groeiplaatsen van de ruige anjer zijn weer geïnventariseerd. Opvallend is de flinke stijging van het aantal ruige anjers op de Ruigedijk te Driewegen. - 30 - Jaarverslag 2001 Kreken en welen In samenwerking met de Zeeuwse Vliegvisvereniging is een oever langs de ontgrondingput bij de Groeweg te 's Gravenpolder natuurvriendelijk ingericht. Ongeveer 200m oever is voorzien van palen en musters waardoor een oeverbeschoeiing ontstaat op enkele meters uit de kant. De beschoeiing heeft een natuurvriendelijke vorm met diverse openingen tussen diep en ondiep water. Achter de beschoeiing ontstaat een luwe plaats waar zich oevervegetatie kan ontwikkelen. Deze moeraszone vormt een prima paaipiaats voor allerlei vissoorten en een uitvalbasis voor roofvissen (zoals snoek). Langs de Zwaakse weel is het wilgenhakhoutbosje teruggezet. Het afkomend takhout is als musters verwerkt in de oeverbeschoeiing van de ontgrondingput aan de Groeweg. 6.2.4. Project 'bloemdijken' Het doel van het wcl-project 'bloemdijken' is het opknappen van sterk verruigde dijkvakken door middel van maaien en afvoeren van de vegetatie, afplaggen van verruigde gedeelten, verwijderen en/of plaatsen van afrasteringen, enzovoorts. In 1998 is het project opgestart. In 2001 zijn in samenwerking met de Milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland bloemdijken gemaaid van particulieren, SBNL, Waterschap Zeeuwse Eilanden en Natuurmonumenten. In totaal werd 15,3 km dijk één of twee keer gemaaid. Het maaien vond vrijwel altijd plaats aan één zijde, namelijk het talud aan de zonzijde, omdat dat de beste groeikansen biedt aan bijzondere dijkplanten. De werkzaamheden bestonden uit het maaien van de kruin met een cyclomaaier, het maaien van het talud met een kraan met maaikorf, het zo nodig bij elkaar harken van het maaisel, machinaal of handmatig en het oprapen van het maaisel met een opraapwagen. Vervolgens werd het maaisel afgevoerd naar de groencomposteerinstailatie van OLAZ te Borsele. Eén dijk werd voor het eerst schoongemaakt en gemaaid: de Noldijk te Ovezande. Hier vond het transport plaats met kipwagens in verband met het aanwezige takhout. De werkzaamheden werden uitgevoerd in de periode juni-juli en september- oktober. Naast de maaiwerkzaamheden zijn op een aantal dijken struiken verwijderd omdat hier de begroeiing te dicht werd. Aan de Valdijk werden in het najaar de bomen gerooid, hier heeft het project bijgedragen aan het frezen van de stobben op het zuidtalud. Het is anders in de toekomst niet mogelijk om nog te maaien. De meeste werkzaamheden werden uitgevoerd door leden van de milieucoöperatie en een loonwerker. De coördinatie van de werkzaamheden werd verricht door SLZ. De Milieucoöperatie zorgde voor de financiële afhandeling. De totale kosten van het project bedragen in 2001 94.700. De WCL draagt 41.700 bij, de Postcodeloterij 37.000 en eigenaren 16.000 -31 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 17