6.3. Projecten in kader van Vitaal Platteland De Boom In 3-2002 6.3.1. Herstel hoogstamboom- gaarden kanaalzone De kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen omvat de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. Deze vallen buiten de zogenaamde 5b-regio zodat projecten niet via de Europese Unie gefinancierd kunnen worden. Aangezien het toch een regio is waar boerenerven met hun hoogstamboomgaarden een belangrijke rol in het landschap spelen, is een apart project ingediend en gehonoreerd bij het loket Vitaal Platteland van de Provincie Zeeland. Het project is in 2001 opgezet en voor een deel uitgevoerd waarbij 3 erven werden opgeknapt. Totaal omhelst het project het herstel van 5 boomgaarden voor een bedrag van 15.000. Hiervan wordt 50% gefinancierd vanuit Vitaal Platteland, 25% door SLZ en wordt voor 25% bijgedragen door eigenaren. 6.3.2. Herstel streekeigen erven Tholen De erven en boerderijen op Tholen en St. Philipsland vormen een belangrijk onderdeel van het cultuurlandschap. Ze hebben vaak een flinke omvang en omvatten allerlei landschapselementen zoals: hoogstamfruitbomen, heggen, windsingels, knotbomen en veedrinkputten. Via het project 'streekeigen erven Tholen' wordt het achterstallig onderhoud opgepakt en worden streekeigen erven hersteld. Naast aanleg/herstel van landschapselementen kunnen in dit project ook enkele kleine cultuurhistorische elementen worden opgeknapt. In 2001 zijn op 4 verschillende erven werkzaamheden verricht (kosten 20.703). Er werden onder andere 30 laanbomen, 2300 stuks bosplantsoen, 35 hoogstamfruitbomen/noten geplant, 1 drinkput gegraven en 1 drinkput opgeknapt. Op een van de erven is ruim een halve kilometer doornhaag nieuw aangelegd/hersteld. Tevens zijn ervoor 6 andere erven plannen gemaakt, uitvoering vindt plaats in 2002. In totaal bedragen de kosten van het project in 2001 ruim 30.000. De kosten worden voor 50% betaald door Vitaal platteland, 25% door de Nationale Postcodeloterij en 25% door de eigenaar. 6.3.3. Minicampings in de gemeente Veere De gemeente Veere heeft samen met de Vekabo kring Walcheren het initiatief genomen om te komen tot een beplantingsproject voor aanplant van streekeigen beplanting op en rond minicampings. Ook andere streekeigen elementen kunnen worden meegenomen. In het nieuwe bestemmingsplan van de gemeente Veere is opgenomen dat alle minicampings rondom moeten zijn voorzien van een 5 meter brede beplantingstrook. Bij stacaravans dient deze beplanting 7 meter breed te zijn. Alle minicampings dienden voor 1 november 2001 aan deze eis te voldoen. In 2000 is er door de gemeente, Vekabo, DLG en SLZ een voorlichtingsavond voor de minicampingeigenaren georganiseerd waarbij het beplantingsproject werd toegelicht. De projectaanvraag was januari 2000 bij de provincie ingediend. Door de lange procedure hebben we moeten besluiten om vooruitlopend op het Vitaal platteland project al diverse minicampings op te knappen via de subsidieregeling aanplant erfbeplanting van de landinrichting Walcheren. Via deze regeling zijn in het winterseizoen 2000-2001 een 13-tal minicampings voorzien van nieuwe aanplant. De totale kosten bedroegen ongeveer 75.000. DLG droeg -32 - Jaarverslag 2001 ongeveer 40.000 bij, de gemeente Veere 12.000. Het resterende deel werd betaald door de eigenaren. Mei 2001 is het Vitaal platteland project gehonoreerd, waarbij de bijdrage van DLG via subsidie erfbeplanting landinrichting helaas buiten het project is gehouden. Het project is zodoende gesplitst in een deel via Vitaal platteland en een deel via de subsidieregeling aanleg erfbeplanting in landinrichtingsprojecten via DLG. Het project 'minicampings Veere' via vitaal platteland is zomer 2001 gestart. Door SLZ is een folder gemaakt en verstuurd naar alle minicampings in de gemeente Veere. Najaar 2001 is via het project op een zestal minicampings de beplanting opgeknapt. Er zijn onder andere ruim 120 laanbomen, 20 hoogstamfruitbomen, 3600 stuks bosplantsoen geplant, 1 drinkput gegraven en 1 opgeknapt. Daarnaast is diverse achterstallig onderhoud aan beplanting uitgevoerd waaronder het herstel van een oude boomgaard met het snoeien van een 20-tal oude halfstamfruitbomen en het terugzetten van een streekeigen windscherm. De totale kosten bedragen 57.000. Vitaal platteland subsidieert ruim 65%, de gemeente Veere ongeveer 10% en de eigenaren 25%. 6.3.4. Streekeigen voorbeelderven Diverse eigenaren van boerderijen met een streekeigen erf in Zeeland zijn afgelopen jaren begonnen met een klein bezoekerscentrum of uitgebreide huisverkoop. Hier kunnen veel mensen een kijkje nemen op het streekeigen erf. Via het project 'streekeigen voorbeelderven' is op 10 boerenerven een voorlichtingspaneel over het streekeigen erf geplaatst. In overleg met de eigenaar is door SLZ een ontwerp voor het paneel gemaakt. Op het paneel is een plattegrond van het streekeigen erf weergegeven met bijbehorende legenda. Er is een algemene tekst over een streekeigen erf opgenomen en een tekst met specifieke informatie over de landschapselemen ten per erf. Op enkele panelen is daarnaast bijkomende informatie geplaatst over de historie of grondsamenstelling. Het opstellen van het ontwerp van het paneel is uitgevoerd door medewerkers van SLZ. De panelen zijn gemaakt door LETE in Middelburg. De eigenaren hebben het paneel zelf geplaatst. De totale kosten van het project bedragen 18.400. De bijdrage van de provincie (vitaal platteland) bedroeg 9.000, de eigenaren droegen 5000 bij, het overige deel is betaald door SLZ. 6.3.5. Natuur op recreatieterreinen In het kader van het project 'Voorbeeldbedrijven natuur op recreatieterreinen' zijn 4 natuurplannen uitgewerkt (camping de Wijde Bliek, camping Oranjezon, camping Het Zuiden en camping Ons Buiten). Bij camping Ons Buiten is reeds gestart met de uitvoering. De andere 3 campings gaan over tot uitvoering in 2002. In overleg met de eigenaar worden de groene elementen op de camping in kaart gebracht. Hierna wordt bekeken hoe deze groenelementen versterkt of uitgebreid kunnen worden. Hierbij valt te denken aan kleinschalige inrichtingsmaatregelen en een verandering van beheer. Enkele kleine voorbeelden zijn het geleidelijk vervangen van uitheems groen (coniferen, laurierhagen, enz.) in inheemse beplanting. Ook het beheren van het groen (snoeien in een bepaalde tijd van het jaar, verwerken snoeiafval, enz.) komt aan de orde. Voor het uitvoeren van een aantal in het plan genoemde maatregelen is een subsidie beschikbaar. De bedrijven in dit project -33-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 18