De Boom In 3-2002 Erfbeplantingplannen Voor ca. 25 erven worden door SLZ plannen opgesteld. Met behulp van deze plannen kunnen de eigenaren van de erven een beroep doen op bijvoorbeeld een erfbeplantingsubsidie in het kader van landinrichting. Opstellen van erfbeplantingplannen is ook in diverse projecten opgenomen. Natuurplannen voor recreatiebedrijven Voor ca. 10 recreatiebedrijven worden natuurplannen of adviezen gemaakt. Tevens wordt de uitvoering van maatregelen geregeld en begeleid. Eén en ander vindt plaats in samenwerking met NORT Zeeland (provinciale organisatie voor kwaliteitsverbetering binnen de recreatiesector). SLZ streeft daarbij steeds naar een goede inpassing van erven en bedrijven in de omgeving, waarbij het streekeigen karakter een belangrijk uitgangspunt is; in alle plannen wordt tevens ruim aandacht besteed aan het realiseren van maatregelen ter bevordering van de natuurwaarden. Voorlichting en educatie, advisering Zoals in het beleidsplan is verwoord staat SLZ voor een actieve zorg van de mens voor het landschap in de eigen omgeving. Via voorlichting, educatie en advisering wordt kennis verspreid onder de mensen, waardoor de kwaliteit van de actieve zorg op een hoog niveau gebracht kan worden. De volgende activiteiten worden opgepakt/voortgezet: -cursus hoogstamfruitbomen: 2 cursussen en enkele terugkomdagen, ca. 60 deelnemers -cursus streekeigen erven: 4 cursussen, ca. 60 deelnemers -cursus 'natuur op recreatiebedrijven', één cursus, ca. 15 deelnemers -lezingen -deelname manifestaties -jaarlijkse vrijwilligersdag -schoolprojecten -advisering eigenaren. Regiomedewerkers sluiten onderhoudsovereenkomsten af met allerlei particuliere eigenaren van landschapselementen. Gekoppeld hieraan wordt ook de nodige aandacht besteed aan het geven van adviezen over gewenst onderhoud, methoden van onderhoud, natuurvriendelijke erfinrichting, milieu- en natuurvriendelijk verwerken van snoeihout, verkrijgen van subsidies t.b.v. aanplant, enz. Via advisering kan er voor gezorgd worden dat eigenaren/gebruikers voldoende kennis in huis krijgen om het onderhoud op een goede manier te doen. Dit kan in de vorm van het geven van een advies aan een eigenaar, het kan in de vorm van een voudige folders met aanwijzingen voor onderhoud van elementen, het kan nu en dan ook in de vorm van korte, praktische cursussen. De speciaal voor de actie 'boeren planten bomen' gemaakte brochure vervult hier een belangrijke rol in. -uitgave contactblad wordt voortgezet; de inhoud van het blad is gericht op vrijwilligers en op eigenaren van landschapselementen. -38- Jaan'erslag 2001 Agrarisch natuurbeheer De volgende activiteiten worden ontplooid: -opstellen bedrijfsnatuurplannen/adviezen voor landbouwbedrijven: Voor 30 landbouwbedrijven kan een natuurplan/natuuradvies opgesteld worden en tot uitvoering gebracht worden. -ondersteuning van regionale agrarische natuurverenigingen/milieucoöperaties. Het betreft het leveren van ecologische adviezen en het ondersteunen van uitvoeringsgerichte projecten van met name de milieucoöperatie Zak van Zuid- Beveland en de natuurvereniging Noord-Beveland. Hieronder valt bijvoorbeeld ook deelname in werkgroep die onderzoek doet naar compostering van maaisel van dijkbermen en uit natuurterreinen. -algemene voorlichting agrarisch natuurbeheer: Hieronder valt het mede verzorgen van voorlichtingsavonden over de mogelijkheden van agrarisch natuurbeheer voor afdelingen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), het leveren van een bijdrage aan het steunpunt agrarisch natuurbeheer van de ZLTO. Projecten WEIDEVOGELBESCHERMING Voor de periode 1999-2003 is een nieuw landelijk plan van aanpak gemaakt. In Zeeland worden de volgende hoofdlijnen gevolgd: -het opbouwen van het netwerk van boeren en vrijwilligers wordt onverminderd voortgezet. Omdat in 1995 vanuit een 'nul-situatie' gestart is, zit Zeeland nog in een opbouwfase. Er is blijvende aandacht voor scholing en begeleiding van vrijwilligers en boeren. -er wordt meer aandacht besteed aan directe begeleiding/ondersteuning van boeren, zodat zij desgewenst ook zelf aan de slag kunnen. In de praktijk is namelijk gebleken dat er niet voldoende vrijwilligers te vinden zijn om alle belangstellende boeren te assisteren. Daarnaast zijn er boeren die aangeven dat zij zelf aan de slag willen. Hiermee wordt ook een duidelijke verbinding met agrarisch natuurbeheer gelegd. -advisering van agrarische natuurverenigingen over weidevogelbescherming -er zal ruim aandacht zijn voor activiteiten op bouwland -speciaal aandacht voor regio's Tholen en Schouwen-Duiveland POSTCODELOTERIJPROJECTEN Streekeigen erven in Zeeuws-Viaanderen Het streekeigen erf van Zeeuws-Viaanderen wordt gekarakteriseerd door onder meer het aanwezig zijn van huiskavels grasland waarop het vee liep. Juist hier was van oudsher de ruimte voor een hoogstamboomgaard, een rij knotwilgen, veedrinkput of meidoornheg. Het project 'aanleg en herstel streekeigen erven' beoogt de kwaliteit van de aanwezige landschapselementen te versterken, het wegwerken van achterstallig onderhoud, maar vooral het herstel middels aanplant en aanleg van diverse elementen speelt daarbij een belangrijke rol. Daarbij maakt het niet uit of de eigenaar een nog praktiserende boer is of dat de iandbouwbestemming inmiddels verdwenen is. De betekenis voor natuur en landschap staat immers centraal. Daarnaast vraagt vestiging van nieuwe agrarische bedrijven in de regio de nodige aandacht. De grootschaligheid ervan kan het landschap tot in de wijde omgeving beïnvloeden. Landschappelijke inpassing van deze bedrijven wordt nagestreefd waarbij het streekeigen erf als inspiratie dient zonder het moderne karakter van het geheel uit het oog te verliezen. -39-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 21