De Boom In 3-2002 Herstel cultuurhistorische elementen In 2000 werden via de actie 'erfgoed algoed' ca. 30 elementen voorgedragen voor herstel. Met herstel van deze elementen is in 2001 een begin gemaakt. Dit wordt voortgezet in 2002, waarbij in totaal 15 elementen hersteld worden (niet alleen elementen die al in 2000 werden voorgedragen). PROJECTEN VITAAL PLATTELAND Minicampings in de gemeente Veere De gemeente Veere heeft samen met de Vekabo kring Walcheren het initiatief genomen om te komen tot een beplantingsproject voor aanplant streekeigen beplanting op en rond minicampings. Ook andere streekeigen elementen kunnen meegenomen worden. Te denken valt aan de aanleg van een drinkput, de aanplant van een hoogstamboomgaardje, knotwilgen en meidoornhaag. In het project wordt samengewerkt door gemeente Veere, Dienst Landelijk Gebied, Vekabo en SLZ. Streekeigen erven Tholen De erven en boerderijen op Tholen en Sint Philipsland vormen een belangrijk onderdeel van het cultuurlandschap. Ze hebben vaak een flinke omvang en omvatten allerlei onderdelen zoals: hoogstamfruitbomen, heggen, windsingels, knotbomen en veedrinkputten. Via dit project wordt het achterstallig onderhoud opgepakt en worden streekeigen erven hersteld. Te denken valt aan aanplant hoogstamboomgaardjes, herstel van een oude gracht of drinkput, aanplant leiperen voor het huis. Streekeigen erven Zuid-Beveland Zie beschrijving project streekeigen erven Tholen. Streekeigen erven kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen zie beschrijving project streekeigen erven Tholen. Voorbeeldbedrijven natuur op recreatiebedrijven In 1998 stelde SLZ een natuurplan op voor 2 grote recreatiebedrijven (kampeerterreinen). De bedrijven vormen voorbeelden voor andere recreatiebedrijven. Zij moeten duidelijk maken wat er in de praktijk voor mogelijkheden zijn voor natuur en landschap op recreatiebedrijven. Via dit project wordt het aantal voorbeeldbedrijven de komende jaren uitgebreid tot 11geografisch gespreid over de provincie en ook gespreid over verschillende typen bedrijven. In 2002 worden 3 plannen gemaakt. Herstel bioemdijken Binnendijken in Zeeland herbergen veel (potentiële) natuurwaarden. Ze vormen de ruggengraat van de droge ecologische verbindingszones en staan daarnaast bekend om hun grote rijkdom aan plantensoorten. Tevens zijn deze dijken zowel in landschappelijk als in recreatief opzicht van groot belang. Er zijn echter steeds meer dijken die, doordat het traditionele agrarische gebruik verdwenen is, sterk aan verruiging onderhevig zijn. Hierdoor nemen zowel de ecologische, landschappelijke als recreatieve betekenis van de dijken af. De Provincie Zeeland werkt momenteel aan een Actieplan Binnendijken waarin wordt geïnventariseerd waar de meest bloemrijke dijken gelegen zijn, hoe de onderhoudstoestand is en op welke wijze daar verbetering in kan worden gebracht. Gestreefd wordt naar een duurzaam -40- Jaaiverslag 2001 beheer middels speciaal op te zetten beheerspakketten welke via het Programma Beheer kunnen worden ingezet. Vooruitlopend daarop is het zaak zo snel mogelijk het achterstallig onderhoud weg te werken waardoor de bloemenrijkdom zich zal kunnen herstellen. De sterk verruigde vegetatie dient gemaaid en afgevoerd te worden, bij voorkeur twee maal jaarlijks. In 2002 wordt 20 kilometer dijkhelling in verschillende regio's in Zeeland in het project opgenomen. DIVERSE SOORTBESCHERMINGSPROJECTEN In 2002 wordt een veelheid aan soortbeschermingsprojecten uitgevoerd. De projecten worden voor het overgrote deel gefinancierd door de Provincie Zeeland en de Nationale Postcodeloterij. Het betreft projecten voor: zwaluwen, noordse woelmuis, vleermuizen, veenmol, zandhagedis, boomkikker, kamsalamander, muurplanten en dijkplanten. De projecten omvatten overwegend voorlichtingsactiviteiten en kleinschalige inrichtings-maatregelen, zoals het afplaggen van stukjes dijkhelling, het maaien van rietlandjes en het aanbrengen van zwaluwplankjes. Deze maatregelen worden meestal uitgevoerd door de bij SLZ actieve vrijwilligersgroepen. - 41 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 22