- - De Boom In 3-2002 De wandelbosgroep heeft in de zomer de bosrand gemaaid en afgevoerd. Op deze manier wordt gewerkt aan een ecologisch waardevolle bosrand. Activiteitencentrum Goes In de beheersgroep van het activiteitencentrum werken lichamelijk of geestelijk gehandicapten. Ze hebben met enthousiasme gewerkt op een project in Wolphaartsdijk. Er was achterstallig onderhoud en er is veel dunningswerk verricht. Belangrijk voordeel voor de deelnemers is de goede toegankelijkheid van het terrein. Het is nu spannend om te zien hoe de ondergroei zich gaat herstellen. Ook werd een tweede werkbezoek gebracht aan een ecologisch centrum in Frankrijk, waar via SLZ al eerder beheerswerk was gedaan. Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren De werkgroep Landschapsverzorging heeft het uitgebreide beheerswerk op de vaste projecten voortgezet. Dat omvat beheerswerk op de Hoge Platen in de Westerschelde, het knotten van knotbomen, o.a. Sloeveer, het maaien van een dijkberm en een spoorwegtalud en divers onderhoud op enkele buitenplaatsen. In hun gevarieerde programma neemt ook het hakhout- en maaibeheer, o.a. ten behoeve van de stinzenflora aan het Eikenlaantje bij Westhove een vaste plaats in. Andere Walcherse groepen De werkgroep Oranjebosch heeft weer enkele waardevolle bomen vrijgesteld in het Oranjebosch. De KNNV afd. Walcheren organiseerde een werkdag in het waterwingebied en de SOR- optimisten hebben geknot op hun adoptieproject bij Biggekerke. 't Duumpje 't Duumpje is nog steeds een van de belangrijke kerngroepen in het Zeeuwse! Behalve knotten en snoeien werd reparatiewerk verricht aan de verblijfplaats van een omvangrijke huiszwaluwkolonie. De Steltkluut Traditioneel werd er de laatste zaterdag van het jaar geknot door de jeugdwerkgroep. In het Vennebos en aan de Rode Sluisweg werden monotone bosjes omgevormd tot meer natuurlijker loofhoutbos. Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie In Zeeuws Vlaanderen heeft de NJN aan diverse knotprojecten gewerkt. Scoutinggroepen Door 9 scoutinggroepen zijn verschillende projecten door heel Zeeland onder handen genomen. Een aantal doet dit zelfstandig; anderen worden bijgestaan door weekendvrijwilligers of medewerkers van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Scholen en boomfeestdag Een 8-tal scholen was actief in het landschap met knotten en snoeien. Op Zuid-Beveland werkte één school mee aan de jaarlijkse boomfeestdag, op Walcheren twee. Duizenden inheemse struiken vonden zo door kinderhanden hun plek in Zeeuwse bodem. Ook werd geknot. De Herpetologische Studiegroep De Herpetologische Studiegroep heeft in de maanden februari t/m april de jaarlijkse paddenoverzetacties georganiseerd bij Domburg, Vrouwenpolder en Schuddebeurs. Een paar duizend padden bereikten zo in een emmer de overkant. -10- Jaarverslag 2001 5.1.2._Vrijwillige Landschaps- onderhouds Ploegen (VLP) Onder de naam Vrijwillige Landschaps- onderhouds Ploegen wordt door vutters, haanlozen, gepensioneerden, WAO-ers, vanuit Reclassering enz. gewerkt in het landschapsonderhoud. Voor deelnemers aan de diverse ploegen heeft de stichting enkele gezamenlijke activiteiten georganiseerd (onder andere een gezamenlijke werkdag met het personeel van de stichting). De Vrijwillige Landschapsonderhouds ploegen verrichten alle voorkomende werkzaamheden in het landschaps onderhoud. 's Winters worden knotbomen geknot en geplant, hoogstamfruitbomen gesnoeid en geplant, heggen gesnoeid en houtrillen gemaakt, 's Zomers worden diverse kleine riet- en hooilandjes en dijkbermen gemaaid. Verder worden allerlei elementen waar aanplant plaatsge vonden heeft gedurende enige jaren 's zomers onderhouden (schoffelen, bosmaaieren, opsnoeien wilgepoten, herstel afrasteringen enz.). De bij de stichting ondergebrachte WlW-ers werken mee bij de Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen. Tevens verzorgen zij een deel van de begeleiding. De rest van de begeleiding werd verzorgd door vaste medewerkers van SLZ. Tabel 3. geeft een overzicht van het aantal deelnemers en het aantal gewerkte uren. De in het WCL-project 'kleinschalige maatregelen' (zie hs. 5.9) gewerkte uren zijn ook in deze tabel opgenomen. Tabel 3: overzicht landschapsonderhoud doordeweeks aantal personen en gewerkte uren Nrd- en Midden Zeeland Zeeuws- Vlaanderen Totaal vrijwilligers aantal 14 20 34 uren 6.264 5.922 12.186 WIW aantal 5 1 6 uren 5.000 1.550 6.550 stagiairs aantal 5 5 uren 400 400 SLZ- medewerkers aantal 3 2 5 uren 1.780 910 2.690 Totaal aantal 27 23 50 uren 13.444 8.382 21.826 - li -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 7