5.2. Soortenbeheer De Boom In 3-2002 5.1.3 ARBO Intern zijn bij SLZ twee medewerkers en een vrijwilliger regelmatig actief met implementatie van ARBO-maatregelen. Het gaat hierbij om het opzetten van de verplichte ARBO-administratie en opzetten en geven van cursussen. Voorts slaagde een medewerker voor het EHBO-diploma en een medewerker vernieuwde het certificaat basishulpverlener. De cursus zaag- en veltechnieken, intern ontwikkeld om met name de veiligheid tijdens knotwerk te vergroten, werd voor het eerst gegeven en zal jaarlijks herhaald worden. Landelijk wordt gewerkt aan een gemeenschappelijk cursusprogramma; ook daar is voorzien in cursussen op ARBO-gebied, zoals levensreddende handelingen. Met een budget van de Nationale Postcode Loterij zijn een aantal maatregelen binnen het uitvoerend werk getroffen. Enkele voorbeelden: - aanschaf veiligheidsbrillen - aanschaf veiligheidshandschoenen voor kinderen - aanschaf signaalvesten - keuring en reparatie van ladders - aanschaf brandblussers en isolatiedekens Naar verwachting zal SLZ met ingang van volgend jaar voldoen aan de ARBO verplichting: een aantoonbaar ARBO zorgsysteem opzetten. Natuurwerkdag 2001: Actief Terreinbeheer en NJN Schouwen-Duiveland knotten op het erf van familie Vaane in Burgh-Haamstede -12 - Jaarverslag 2001 5.2.1. Vrijwillige akker- en weidevogelbescherming Het weidevogelseizoen 2001 stond in het teken van de Mond- en Klauwzeercrisis. Deze brak uit op 21 maart. Gevolg was dat de vrijwilligers de landbouwbedrijven en percelen vanaf dat moment gedurende ongeveer een maand niet mochten bezoeken. Desondanks zijn er in Zeeland door de meeste groepen nog nesten van akker en weidevogels beschermd. Alleen de gegevens over aantallen broedgevallen en de bescherming zijn zeer onvolledig, omdat pas vanaf 22 april de vrijwilligers het land op mochten. Veel legsels waren toen al uit. Voor de bescherming van klutenkolonies op akkerbouwbedrijven, die dankzij de bescherming nog jaarlijks groeien, kon nog voor 22 april door de AID (Algemene Inspectie Dienst) direct vrijstelling gegeven worden. De aantallen bedrijven en vrijwilligers zijn desondanks stabiel gebleven. Het aantal vrijwilligers steeg naar 117; het aantal bedrijven steeg naar 159 met een totale oppervlakte van ongeveer 3.500 ha. De indruk bestaat dat mede dankzij het koude en natte voorjaar, waardoor de boeren pas laat het land op konden, het weidevogelseizoen voor de vogels redelijk is verlopen. Begin mei, toen veel werkzaamheden op het land werden uitgevoerd, hadden veel vogels al jongen. In Zeeland wijken deze al gauw uit naar de beschermde natuurgebieden. Ter voorbereiding op het seizoen zijn drie voorlichtingsavonden georganiseerd op Tholen, Walcheren en Zeeuws Vlaanderen. Hierop kwamen geen grote aantallen mensen af, maar de meeste bezoekers gaven zich wel direct op als vrijwilliger. Er meldden zich in totaal 9 nieuwe vrijwilligers aan. Verder zijn er verschillende lezingen gegeven en excursies georganiseerd voor belangstellenden. Deze werden zeer positief beoordeeld. De veldmedewerkers hebben de nieuwe deelnemers na 22 april nog mee het veld ingenomen, ook de bestaande groepen kregen nog extra ondersteuning. Voor de regio Zeeuws Vlaanderen is een extra telescoopkijker aangeschaft. Er is veel tijd gestoken in de inventarisatie van nieuwe weidevogelrijke gebieden om de efficiëntie van de akker- en weidevogelbescherming te verbeteren. In 2002 hopen we hiervan te profiteren. Via de pers en radio en t.v. heeft de vrijwillige akker- en weidevogelbescherming ruime en positieve aandacht gekregen onder de Zeeuwse bevolking. De samenwerking en de contacten met de agrariërs zijn goed verlopen. Over het algemeen werden de MKZ-crisis maatregelen en het landbouwbeleid van het ministerie van LNV sterk bekritiseerd, maar men hield zich wel aan de afspraken. v -13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 8