De Boom In 3-2002 5.2.2. Overig soortenbeheer Soortenbeheer is in 2001 een vast onderdeel binnen het takenpakket van SLZ geworden, leder jaar worden projecten opgezet, die speciale maatregelen beogen voor bijzondere planten- en diersoorten. De meeste projecten zijn gefinancierd door de Nationale Postcodeloterij, WCL Zak van Zuid Beveland en/of uit het Soortenbeleid van de Provincie Zeeland. In 2001 is de provinciale nota soortenbeleid uitgegeven. In deze nota staan die soorten vermeld, waarvoor in Zeeland extra middelen worden ingezet om ze te behouden. Eveneens wordt in de nota voorgesteld een meldpunt soortenbeheer in te stellen. Hier kunnen burgers terecht voor vragen, meldingen en klachten. Het meldpunt heeft als functie het beantwoorden van de eerste inhoudelijke vragen. Voor meer complexe of specifieke vragen verwijst het meldpunt door naar deskundigen of verantwoordelijke diensten. Het meldpunt zal naar verwachting ingesteld worden bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. De stichting heeft veel soortspecifieke kennis in huis, beschikt over een breed netwerk van contacten en vrijwilligers en kan waar mogelijk zelf maatregelen treffen. In overleg met de provincie Zeeland willen we het meldpunt vormgeven in een combinatie van 4 onderdelen: internetpagina; telefonisch meldpunt; coördinatie vrijwilligersnetwerk; voorlichting. In 2001 is een eerste concept opgesteld en ingediend bij de provincie. Hopelijk komt het in 2002 tot realisatie. De concrete soortenbeschermings maatregelen zijn veelal uitgevoerd in de vorm van projecten, die hierna kort besproken worden. Zwaluwen Gierzwaluwen, boerenzwaluwen en huiszwaluwen worden in Nederland in hun voortbestaan bedreigd, ondermeer doordat hun broedgelegenheid afneemt. Voor het broeden zijn deze zwaluwen afhankelijk van menselijke bebouwing. Gierzwaluwen broeden vaak onder daken van huizen, kerken en andere gebouwen; de huiszwaluw bouwt zijn nest onder aan dakgoten en overstekken; de boerenzwaluw in schuren en stallen. In 2001 is een aantal dorpen in de Zak van Zuid- Beveland geïnventariseerd op de aanwezigheid van huiszwaluwen. Er is tevens gewerkt aan het ontwerpen van een informatief werkblad met praktische tips voor particulieren. In 2002 wordt dit werkblad gedrukt en verspreid. De kosten bedroegen in 2001 18.000. Vergroten broedgelegenheid voor uilen Al meerdere jaren voert SLZ een project uit ten behoeve van uilen en roofvogels. Overwegend betreft dat het laten maken en plaatsen van nestkasten. Uit recente inventarisatiegegevens is naar voren gekomen dat vooral de steenuil in de Zak van Zuid-Beveland een sterk bedreigde soort is. Er zijn daarom weer extra kasten (250 stuks) voor steenuil, kerkuil en ransuil/torenvalk gemaakt. Met name in het heggengebied rond Nisse zijn door vrijwilligers deze kasten opgehangen en is eveneens een groot aantal knotwilgen geplant. De kosten bedroegen in 2001 24.000. Kleinschalige maatregelen t.b.v. zandhagedis en levendbarende hagedis Er zijn de laatste jaren hier en daar inventarisaties gedaan naar het voorkomen en de verspreiding van de zandhagedis en levendbarende hagedis. Hagedissen hebben op een beperkt oppervlak graag een grote diversiteit aan verschillende milieus -14- Jaarverslag 2001 (zon/schaduw; vochtig/droog; openheid/ beschutting). Door kleinschalige beheersmaatregelen als maaien, plaggen etc. kan deze diversiteit gerealiseerd worden. In 2001 zijn de meest recente vindplaatsen nog eens bezocht. Op twee locaties op Schouwen-Duiveland komt de levendbarende hagedis nog voor. Maai en plagwerkzaamheden zijn op een locatie op Schouwen-Duiveland en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen uitgevoerd. De kosten bedroegen 6.000. Muurplanten Oude muren van gebouwen, kaden etc. in binnensteden kunnen rijk begroeid zijn met muurplanten. Vooral bijzondere soorten als steenbreekvaren, tongvaren, wijfjesvaren en grote aantallen van muurvaren en muurleeuwenbek sieren het voegsel. Vaak zijn deze muren plaatselijk in slechte tot zeer slechte staat. Bij herstel- of restauratiewerk zaamheden verdwijnen veel aanwezige muurplanten met het afgevoerde puin en worden de muren met moderne bouwmaterialen opgebouwd, waarop zich geen muurplanten kunnen vestigen. SLZ werkt aan een werkblad waarop bijzondere muurplanten staan afgebeeld en hoe deze bij restauratiewerkzaamheden beschermd kunnen worden en hoe nieuwe groeiplaatsen gecreëerd kunnen worden. In 2002 wordt het project afgerond. De totale kosten voor dit project bedragen 12.000. Hogere planten De bedoelde planten zijn soorten van bloemrijke dijken en moerasgebiedjes en zijn in Nederland en Zeeland door verruiging zeldzaam geworden. Het gaat om de volgende soorten: ruige anjer, mantelanjer, kruipend moerasscherm, wilde peterselie en donderkruid. Een aantal jaren geleden is er achterstallig onderhoud weggewerkt. De werkzaamheden bestonden uit het maaien, hooien en afvoeren van het maaisel, eventueel aangevuld met plagwerkzaamheden. Op ca. 11 locaties was het noodzakelijk deze werkzaamheden voort te zetten. Op enkele plaatsen is aanvullend werk door een loonbedrijf verricht. De totale kosten bedroegen 26.000. Winterverblijven voor vleermuizen Het project omvat drie onderdelen, waarvan de totale voor 2001 28.000 bedroegen. Inrichten winterverblijven Vleermuizen houden een winterslaap in door mensen gemaakte kunstwerken als bunkers, sluisjes in binnendijken en aardappelkelders. De werkzaamheden omvatten het schoonmaken van het element; het metselen van isolerende buiten- of binnenmuren (kalkzandsteen); het aanbrengen van deur, sloten en een thermometer. Enkele bunkers en kelders worden vorstvrij gemaakt door ze af te dekken met grond. In totaal is gewerkt aan 15 kunstwerken. Plaatsen voorlichtingspanelen Enkele elementen liggen langs een fietspad of op een openbaar toegankelijk terrein. Bij drie van deze elementen (één op Walcheren, één in West Zeeuws Vlaanderen, één in de Zak van Zuid-Beveland) is een voorlichtingspaneel geplaatst. Plaatsen vleermuiskasten Al enige jaren voert de SLZ ecologisch bosbeheer uit in kleine bosjes van 1 tot 1,5 ha. Deze bosjes zijn nog maar zo'n 20 jaar oud. Oude holle bomen, onder andere van belang voor vleermuizen (kraamkolonies, overwintering) ontbreken nog. Als een tijdelijke voorziening worden in deze bosjes vleermuiskasten opgehangen. In 2001 zijn 30 kasten opgehangen in een aantal van deze bosjes en in de binnenduinrand tussen Westkapelle en Zoutelande. - 15 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 9