Veilig werken bij het ophangen en controleren van kerkuilkasten De Boom In 4-2002 Door K. Groeneweg en P.A. de Ridder, Landschapsbeheer Noord-Holland (Dit artikel is eerder verschenen in 'Vogelnieuws, 2002/3, themanummer kerkuil', van Vogelbescherming Nederland) Een ongeval tijdens het controleren van nestkasten is al beroerd genoeg. Maar net zo vervelend kan het daaropvolgende getouwtrek worden over verantwoordelijkheid en aansprakelijkheid. Opdrachtgevers en opdrachtnemers - ook in het onbetaalde werk - zijn samen verplicht om voor een veilige werksituatie te zorgen. Ja, veiligheid is voor iedereen belangrijk! Onze veiligheid en die van onze omgeving is sinds enkele jaren geregeld in Nederland. We hebben te maken met de Arbeidsomstandigheden wet ofwel de ARBO. De ARBO is van toepassing als er sprake is van een opdrachtgever-opdrachtnemer relatie. De ARBO-wet regelt de veiligheid van de werknemer; ook als de werknemer het werk vrijwillig (lees: onbetaald) uitvoert. Ook de vrijwilliger kan namelijk zijn nek breken als hij of zij van een ladder valt! De werkgever moet aannemelijk maken dat hij er alles aan heeft gedaan om voor zijn personeel een veilige werkplek te verzorgen. Achteraf wordt beoordeeld of de werkgever dit ook werkelijk heeft gedaan. Het gaat er hierbij om dat de werkgever zijn verantwoordelijkheid kent ten opzichte van de ander. De werknemer dient middelen te gebruiken en veiligheidsregels in acht te nemen. In het vrijwilligerswerk, zoals ook het werk van onze 'kerkuilenmensen', is er vaak ook sprake van coördinatorschap, leiderschap van één van ons. Als voorbeeld neem ik een oudere dame die haar buurman in de tuin de fruitbomen laat snoeien. Zij verschaft de middelen voor de buurman om het werk uit te voeren en geeft aanwijzingen wat de buurman moet doen. Op het moment dat de ladder wegglijdt, omdat die verkeerd was opgesteld en de buurman vervolgens zijn rug breekt, hebben de dame en de buurman een probleem. De dame zal als eerste worden aangesproken. Zij gaf immers de opdracht aan de buurman en was daarmee verantwoordelijk voor de buurman. Wat betreft aansprakelijkheid ligt het anders. De verzekering zal de dame niet vervolgen, want de buurman is zelf aansprakelijk, niet de dame. Het zou wél kunnen voorkomen dat de verzekering van de buurman niet uitkeert, omdat de veiligheidsvoorschrif ten niet in acht waren genomen. Gelukkig zijn dit (nog) uitzonderingen. Bij betaalde arbeid komt het wel voor dat bedrijven aansprakelijk worden gesteld voor de geleden schade. Maak een ARBO-plan Voor ons is het dus belangrijk om te proberen de werkomgeving en het werk veilig te maken en dit ook aan te kunnen tonen door op papier een ARBO-plan te maken. Hierbij vragen we ons af welke methoden en middelen er beschikbaar zijn. We krijgen informatie door onder andere navraag bij de eigenaar, bijvoorbeeld: 'is de zolder van de schuur veilig beloopbaar? Zijn de staanders en de sporten van de aangeboden ladder deugdelijk?' Een heel belangrijk gegeven is dat een nestkast op een goede plaats komt te staan. De keuze van de positie wordt in -18- De Boom In 4-2002 de eerste plaats bepaald door onze eigen veiligheid (is de plaats veilig bereikbaar?) en daarnaast door de grootst mogelijke kans op broedselsucces. Eén manier om het werk veiliger te maken is het gebruik van beschermingsmiddelen, zoals stevig schoeisel (niet met klompen op een trap!) en handschoenen. Kijk eens naar beroepsgroepen die net als wij hun werk op grote hoogte moeten uitvoeren, zoals glazenwassers en dakwerkers. Zij maken gebruik van klimgordels. Iets voor ons? Zo zijn er nog veel meer tips (zie kader) die ons kunnen helpen om op een veilige manier ons werk te doen. De tips in het kader zijn opgesteld door de Limburgse delegatie. VEIUGHEIDSRICHTUJNEN BIJ HET OPHANGEN, AFNEMEN EN CONTROLEREN VAN KERKUILENKASTEN. Ophangen van nieuwe kasten of verplaatsen en afnemen van bestaande kasten: - Zorg altijd datje met minimaal 2 personen bent en dat de lokatie-eigenaar op de hoogte is; - Gebruik alleen een deugdelijke ladder. Maak de ladder boven vast met behulp van een touw, zodra deze in de juiste staat, zodat deze niet kan wegschuiven tijdens de werkzaamheden; - Controleer of er geen losse of kapotte sporten in de ladder zitten en of de ladder stevig staat; - Veranker de vanglijn op de plaats waar je moet werken zodanig dat deze een eventuele val kan doorstaan; - Maak gebruik van een touw en eventueel katrol om de kast naar boven te hijsen. Om afvallen tijdens het hijsen te voorkomen dient het touw via het invlieggat en de bovenopening aan de kast te worden geknoopt; - Plaats de kast zodanig dat deze veilig is te controleren. Let op dat het deksel zodanig open gaat datje direct in de kast kan kijken. Verwijder het hijstouw pas nadat de kast is vastgezet; - Zet de kast op twee plaatsen (onderkant en zijkant) vast met behulp van schroeven of telefoonbouten; - Zorg dat er niemand onder het werkpunt aanwezig is; - Informeer bij het betreden van de (hooi)zolder bij de lokatie-eigenaar waar je wel/niet kan lopen. Vaak wordt het hooi of stro direct op losse balken gestapeld; - Loop nooit over gewelven in kerken of kapellen, maar loop via de steunmuren. Controleren van de kasten: - Zorg dat je met 2 personen bent; - Informeer altijd de lokatie-eigenaar; - Gebruik veiligheidsmiddelen (veiligheidsgordel en vanglijn) waar dit noodzakelijk is; - Indien er wordt geringd laat de vogels dan met behulp van een zak naar beneden, zodat deze op een veilige plek kunnen worden geringd en eventueel gewogen en gemeten; - Gebruik bij het schoonmaken van de kast bij voorkeur een stofmasker (P2). Er wordt zodoende voorkomen dat er hinderlijke stof (en parasieten) wordt ingeademd. -19-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 11