Gemiddelde data van uitlopen en bloeiperioden van walnotenrassen De Boom In 4-2002 schijnt, wordt de boom in een fraai roodkoperen schijnsel gehuld. Een prachtig gezicht, vooral als op de achtergrond een donkere onweersbui op komt zetten. Bij fijnwrijven verspreiden de bladeren een sterke, wat harsige en niet eens onaangename geur (als gagel!). Muggen en vliegen zouden die slecht verdragen. Genetische uniciteit Veel oude notenbomen op boerenerven en in boomgaardjes zijn zaailingen. Zaaien is bij noten lange tijd de beste manier van vermeerderen geweest. Hierdoor is iedere notenboom genetisch gezien, uniek. Elke boom heeft andere eigenschappen. Zo zijn er notelaars met dikke vruchten, langwerpige of ronde, met dikschalige of dunschalige noten. Sommige bomen dragen overvloedig andere weinig. Sommige hebben nooit last van ziekten andere voortdurend. Al die oude zaailingen vormen een waardevolle genenbank voor tal van verschillende eigenschappen. Zie daar het belang van de oude hoogstambomen! Zaailingen dragen pas na vele jaren en dan nog is het maar afwachten of ze goed dragen. Tegenwoordig zijn er goede resultaten met het vermeerderen op onderstam (van zaailingen van de gewone en zwarte walnoot). Alle echte rassen zijn op deze manier vermeerderd. Stel hersens Aan een boom zitten zowel mannelijke als vrouwelijke bloemen. De talrijke mannelijke katjes bestaan uit bloempjes met drie bloemblaadjes en talloze meeldraden. De forse, lange katjes hangen aan de tweejarige twijgen. In de nazomer is het begin van de katjes al zichtbaar in de bladoksels aan het eind van de scheuten. De katjes verschijnen pas goed als de bladeren ontluiken. Na de bloei vallen de katjes af. De minder talrijke vrouwelijke bloemen zitten als gepaard bijeen of vormen een aar. Ze zijn te vinden aan het eind van de eenjarige twijgen. De stempels zijn rood en geven de boom in het voorjaar een mooie aanblik. De bloeiperiode valt in april-juni, met name mei. Dat is vrij laat en daardoor zijn de bloemen gevoelig voor late nachtvorst. Doordat de walnoot een windbestuiver is en de weersomstandigheden tijdens de bloeiperiode nogal wisselvallig kunnen zijn, kan de notenopbrengst van jaar tot jaar sterk verschillen. Ook al doordat de mannelijke en vrouwelijke bloemen niet altijd gelijktijdig bloeien. Het is dus aan te raden meerdere noten bij elkaar te planten (zie tabel). Voor uitgebreidere soortbeschrijvingen wil ik verwijzen naar een artikel van M. Brakman in Pomolgia nr. 4, 1998 en het boekje De teelt van walnoten door SJ Wertheim (publicatie nr. 5 - april 1981 van het proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp), beide in de SLZ-bieb. De bevruchte bloemen groeien uit tot de bekende 4-5 cm grote, ronde tot eivormige vruchten. De buitenkant bestaat uit een gladde, groene, bittere vruchtwand (de bolster) die in twee helften uiteen kan vallen. De bolster is bespikkeld met witte puntjes (klieren). Binnenin zit het zaad: een dikke noot met een harde, gegroefde, houtige schil en een merkwaardig gelobde kern (als een stel hersens) van oliehoudend, zoet, wit vruchtvlees, omwikkeld met een flinterdun, bruin, bitter vliesje. Notenjagers Notenhout is fijn van porie, glad en gelijkmatig. Het lichtbruine hout kleurt na enig tijd donkerbruin. Het hout is hard, maar laat zich goed bewerken. Vanwege de kleur en de prachtige tekening is het hout al eeuwenlang zeer gewild voor het maken van meubels, -22 - De Boom In 4-2002 vooral kasten. In 19e en 20e eeuw waren er zelfs notenjagers, die voortdurend op zoek waren naar mooie notenbomen. Notenhout werd ook toegepast als betimmering, lambrizering, voor balies en piano's, etc. De knobbels aan de wortels worden vaak verwerkt tot mazelhout wortelnotenfineer) dat een prachtig vlammend motief oplevert dat soms op rozen lijkt. De kunst van mazelhouten meubels bereikte in het 17e eeuwse Engeland zijn hoogtepunt. Het gebruik van notenfineer heeft het gewonnen van het gebruik van massief noten. Notenhout wordt ook gebruikt voor de productie van geweerkolven. Het hout is taai en splintert niet en is daardoor uitstekend geschikt voor het opvangen van de kracht die vrijkomt bij de terugslag van een schot. In de Eerste Wereldoorlog zijn veel notenbomen gevorderd door het Nederlandse leger en gesneuveld, ondanks fel verzet van de Bond Heemschut. Bloemen, bolster, vruchtvliesje en blad bevatten veel looizuur. Notenblad bevat het goedje Folium juglandis, dat gebruikt wordt in sommige medicamenten. Deze stof roept samentrekkende reacties op. Men gebruikt het voor maagkwalen en in de dermatologie. Thee van notenblad was vroeger een middel tegen bloedarmoede en wordt in natuurgeneeswijze nog wel gebruikt als eetlust opwekkend middel. Een aftreksel van notenblad vermengt met reuzel zou een einde aan haaruitval maken. De sterke geur die door de bladeren wordt verspreid houdt muggen en 20 23 30 to 15 JO 23 30 J 10 15 20 30 BROADVIEW AM J g PIXVDIVSK1 A23M PROSLAVSia A HM LEGENDA: JMANNELIJK 9VROUWELIJK HOOFDBLOS A UITLOPEN -25-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 13