Natuurwerkdag 2002 Verslag van de natuurwerkdag op 2 november 2002 De Boom In 4-2002 Door Robert Wielemaker, medewerker SLZ Voordat de tweede editie van de Natuurwerkdag 2002 van start kon gaan is er achter de schermen heel wat gepraat. De KNNV, de landschappen, Natuurmonumenten, NJN, IVN, JNM, SBB en landschapsbeheer vonden gezamenlijk dat er iets moest veranderen. Het moest en het zou beter gaan in 2002. Landelijk Na de evaluatie van de vorige editie, bleek dat het één en ander beter georganiseerd moest worden. Vanuit het landelijke overleg kwam al snel naar voren dat Landschapsbeheer Nederland de aangewezen organisatie is om dit spreekwoordelijke 'varkentje' te wassen. Per provincie werd een coördinator aangewezen om de verschillende vrijwilligersgroepen te ondersteunen. Om de communicatie te verbeteren werd er een bureau ingehuurd om het geheel op landelijk niveau te coördineren. Landelijk deden er circa 3.000 deelnemers mee aan de Natuurwerkdag en dit op ongeveer 140 verschillende locaties. Provinciaal Na de formatie van een heus Natuurwerkdag-team Lucien Calle, Peter van der Vliet en ondergetekende) zijn we gaan nadenken over de opzet van de dag in Zeeland. Na de 'teleurstelling' van vorig jaar moesten wij er voor zorgen dat deze editie in ieder geval zou slagen. Dit is naar onze mening gelukt, al was het een 'bescheiden' succes, wel hebben we de doelstelling van de dag iets naar beneden moeten bijstellen. De grootste verandering was wel dat het werven van nieuwe vrijwilligers niet bovenaan de lijst kwam te staan. Zo is er voor gezorgd dat iedere locatie genoeg deelnemers had om de Natuurwerkdag in ieder geval door te laten gaan. Provinciaal deden er 190 deelnemers mee op 11 verschillende locaties in heel Zeeland. Van deze 190 deelnemers waren er 20 'nieuwe' vrijwilligers die op 5 verschillende locaties aanwezig waren. Gezellig In de dagen na de Natuurwerkdag kregen we berichten vanuit verschillende hoeken. Enkele steekwoorden: 'enthousiast, succes, langer doorwerken, gaaf, leuk en gezellig', en meer van dit soort reacties. Dit zijn de reacties die wij willen horen natuurlijk. Een belangrijke factor in het slagen van de dag was toch zeker wel het goede weer. Op meerdere locaties is op de dag in T-shirt gewerkt en dat in november! Dit moet getuigen van een flinke dosis inzet en een aangename temperatuur. Vaak komen we in het landschaps beheer mooie, en in ecologisch opzicht goede, knotbomen tegen. Deze exemplaren kenmerken zich door holle ruimtes in de stam. En zowaar.... bij een locatie in Beveland kreeg men het voor elkaar om hier een snoeizaag in kwijt te raken. Een steenuil met woningnood zal op deze manier 'actief geprikkeld' worden om een ander verblijf te kiezen als onderkomen. -2- De Boom In 4-2002 Volgend jaar Aankomend jaar weer een Natuurwerkdag? Zoals het er nu uitziet zal deze inderdaad weer worden gehouden en wel op zaterdag 1 november 2003. Als het aan ons ligt, zal de nadruk liggen op het positief neerzetten van het vrijwillige landschapsbeheer en het begin van het knotseizoen, waarbij 'nieuwe' vrijwilligers van harte welkom zijn. Kortom, er een gezellige dag van maken. Uit diverse kanten van de provincie zijn voorstellen gekomen om de Natuurwerkdag in 2003 te verbeteren. In het landelijke overleg zullen we deze voorstellen ook zeker voorleggen. Succesfactoren dit jaar waren onder andere: gemotiveerde locatie-leiders, gemotiveerde vrijwilligers, bezoek van (kantoor)SLZ-ers op locaties, de bolus en het goede weer. Al hebben we de laatste factor natuurlijk niet altijd in de hand. Natuurvereniging Tholen knotte de wilgen aan de Eerste dijk te St. Maartensdijk. De Steltkluut werkte in Axel en hees de burgemeester de boom in. -3-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 3