Buiten bedrijf actieve werkdagen in het landschap De Boom In 4-2002 door Peter van der Vliet, medewerker SLZ Buiten Bedrijf is een landelijk project op initiatief van het Samenwerkingsverband Landschapsbeheer. In elke provincie worden vergelijkbare werkdagen georganiseerd. Hoewel niet de eerste keer dat SLZ met een bedrijf in het veld staat, wordt de samenwerking met Gemeente Goes als eerste project beschouwd onder de vlag van Buiten Bedrijf. De vraag naar een activiteit in het landschap in hun gemeente komt van de afdelingen Welzijn, Milieu en Bestuurszaken; de vraag komt echter op een moment, 29 mei, dat de mogelijkheden voor een groep van 40 mensen niet voor het oprapen liggen (o.a. broedrust). Gelukkig hebben we onderstaand project. Oeverbeschoeiing In samenwerking met de Zeeuwse Vliegvisvereniging 'Lure et Emerger' wordt de sterk afkalvende oever van de ontgrondingsput bij de Groeweg te 's Gravenpolder natuurvriendelijk ingericht, waardoor het afkalven een halt wordt toegeroepen. Ongeveer 200 meter oever wordt voorzien van palen en musters waardoor een oeverbeschoeiing ontstaat op enkele meters uit de kant. De beschoeiing krijgt een natuurlijke vorm met diverse openingen tussen -6- De Boom In 4-2002 diep en ondiep water. Achter de beschoeiing ontstaan luwe plaatsen waar zich oevervegetatie kan ontwikkelen. Deze moeraszone vormt (een deel is al door de vliegvissers zelf gerealiseerd) een prima paaiplaats voor allerlei vissoorten en een uitvalsbasis voor roofvissen (zoals snoek). De steilwanden langs de ontgrondingsput zijn geschikt als broedplaats voor de oeverzwaluw en ijsvogel. Als voorbereiding van dit project wordt door de doordeweekse vrijwilligers langs de Zwaakse Weel een wilgen- hakhoutbosje teruggezet. Afkomend takhout wordt (deels) gemusterd en in samenwerking met Natuurmonumenten getransporteerd naar de ontgrondingsput bij de Groeweg. Hier zullen de musters en overig takhout verwerkt worden tot oeverbeschoeiing. Op de dag zelf is de start moeizaam, voordat iedereen aan het werk is zijn we een uur verder (wachten op laatkomers, uitleg project, verdeling in groepen, werkinstructie); gelukkig hebben vliegvissers en de doordeweekse vrijwilligers goed voorbereid en vooraf een generale repetitie gehouden. De stemming zit er bij de deelnemers meteen goed in en ieder vindt binnen de gevormde groepjes het geschikte werk. Voor de SLZ vrijwilligers en medewerkers is het hard werken om kleine problemen die opduiken het hoofd te bieden. Veel plezier hebben we gehad van het landelijk ontwikkelde draaiboek en programmavoorstel van Buiten Bedrijf. Met (meestal) onervaren vrijwilligers staat of valt zo'n dag met gedegen voorbereiding. Hier kwamen we onszelf een paar keer tegen, wat vooral te maken had met de complexiteit van het project. Wat vliegvissen inhoudt werd in afwachting van de lunch door de secretaris van de vereniging uit de doeken gedaan. Gemeente Goes leverde zelf meerdere bijdragen op deze geslaagde dag; zij leverden (naast de onze) twee EHBO'ers, lunch, werkhandschoenen, koffie en thee. Uiteindelijk waren op deze dag een vijftigtal mensen actief en werd een respectabel aantal meters oeverbeschoeiing gerealiseerd.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 5