Verslag themadag oude fruitrassen De Boom In 4-2002 Door Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ 'Keuleman, zeker weten! Nee, die kleur.Dat is toch echt geen Keuleman. Een Keuleman is meer gestreept. Dit is een Zoete Ermgaard, kijk maar naar de vorm van de steel.Een klein fraai rood-geel appeltje gaat van hand tot hand. Telkens wordt het aan alle kanten bekeken en ieder doet er zijn zegje over. Tenslotte wordt het appeltje doorgesneden. De vorm van het klokhuis is toch écht zoals dat bij een Zoete Ermgaard hoort te zijn. Een helft van de vrucht wordt in partjes gesneden en doorgegeven. Er wordt geproefd en eenduidig ja geknikt; het is (toch) een Zoete Ermgaard. Eisinger klumpke, Lorrington, Dutches favourite, Present van Engeland, Witte wintercalville en nog veel meer rassen kwamen over tafel in het fruitteeltmuseum. Hier werd op zaterdag 5 oktober de themadag oude fruitrassen gehouden. Vier heren van de Noordelijke Pomologische Vereniging (NPV) en twee kenners uit de streek vormden samen het panel waaraan bezoekers hun fruit konden tonen en op naam laten brengen. Kisten met fruit werden naar binnen gebracht. Het panel had er een hele klus aan. Telkens werden verschillende appels of peren van 1 ras uitgestald, vergeleken en aan alle kanten bekeken. Vaak ook werd er van geproefd, want vooral bij appels kan de smaak doorslaggevend zijn. Dit gaat niet zoals bij wijnproeverij. Van elke appel werd een partje gesneden en dit werd geheel op gegeten. De restanten van de vruchten verdwenen in een emmer onder tafel. Als de experts het niet meteen eens waren met elkaar, werd het fruit nogmaals doorgegeven, doorgesneden, gemeten en werden de boeken er op nageslagen. Na enige discussie kwam men dan toch uit op een naam voor de vrucht. Leuke soorten als Bloemee Zuur, Bergamotte Herault of Zure Hondsmuil. Maar ook tegenvallers: een wat rood uitgevallen Golden Delicious of gek gevormde Gloster. Van deze laatste hadden de eigenaren niet gedacht dat het om een modern ras ging. Enkele vruchten waren erg twijfelachtig of soms zelfs geheel onbekend. Deze werden netjes ingepakt en voorzien van alle gegevens van degene die ze had meegebracht. Terug in het Noorden van het land zouden de heren er nog wel eens goed naar kijken, eventueel samen met andere specialisten. Bij fruit dat niet op naam gebracht kon worden ging het vaak om rassen uit Zuidelijker streken. Het panel is blijkbaar toch bekender met de rassen die vaker in het Noorden van het land voorkomen. Een andere keer ging het om fruit uit een verzameling van iemand die het leuk vond om zoveel mogelijk verschillende rassen te hebben. De gehele middag werd het museum goed bezocht. Er was en constante aanvoer van fruitrassen; bekende maar ook onbekende, oude maar ook modernere rassen. Onthulling informatiepaneel Sinds vorig jaar werken SLZ en het Fruitteeltmuseum, naast de cursus hoogstamfruitbomen, ook samen bij het organiseren van de Themadag oude fruitrassen. Om hier op een leuke manier aandacht aan te geven, werd halverwege de middag een informatiepaneel onthuld. Voor collega Nanning-Jan was het misschien wat minder leuk. Hij moest optreden namens SLZ en samen met de voorzitter van de Vrienden van het fruitteeltmuseum het paneel onthullen. -14 - De Boom In 4-2002 Helaas ging die onthulling zo snel dat het kleed er al af was voordat ook onze vertegenwoordiger dit had vastgepakt. Het paneel is een gift van SLZ aan het Fruitteeltmuseum en laat een en ander zien over het leven in de boomgaard. Een betere plek dan tussen de fruitbomen in de tuin van het museum kan het paneel niet hebben! Zeeuwsvlaamse rassen Tegen het eind van de middag liep het aantal bezoekers wat terug. Een mooi moment om de deskundigen te bestormen met de bakken en zakken fruit van collega's. Of ik éven wilde vragen om wat voor rassen het ging... Het viel niet mee om dat na zo'n intensieve middag nog bij de heren voor elkaar te krijgen. Zeker niet omdat het vaak om Zeeuwsvlaamse rassen ging en dus juist de moeilijkere of voor de heren minder bekende rassen betrof. Toen het museum 's avonds sloot, bleken er 254 bezoekers geweest te zijn; bijna 100 meer dan het jaar er voor. Dankzij een panel met voldoende kennis zijn de meeste daarvan tevreden naar huis gegaan. Alle bezoekers die fruit op naam lieten brengen, konden hun naam en adres achterlaten. Telkens werd dit aangevuld met de namen van de rassen die werden meegebracht. Zo had men aan het eind van de dag een behoorlijk pakket met gegevens. Deze zullen zowel bij de Noordelijke Pomologische Vereniging als bij SLZ bewaard worden. Zo ontstaat er ook van Zeeland een overzicht van waar zich nog welke oude rassen bevinden. - 15-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 9