De Boom In 1-2003 kippenei. Ze drukt de wanden van het 10 cm. grote nesthol aan en graaft ringgangen en afwateringstunnels. Bovengronds knaagt ze alle planten weg zodat de zon de nestplaats goed kan verwarmen. Afhankelijk van het weer komen na 10 - 45 dagen de jongen uit het ei. Het vrouwtje likt de eitjes schoon om schimmel te voorkomen; ze bewaakt de nymfen tot ze 2 tot 3 weken oud zijn; dan verlaten ze het nest. In het nest eten ze wortels en humus die vrijkomen als de moeder de nestholte schoonmaakt. De volledige ontwikkeling duurt in ons land minstens 500 dagen (anderhalf tot tweeënhalf jaar). Pas na hun tweede winter zijn veenmollen volwassen en geslachtsrijp. Volwassen dieren leven 70 - 600 dagen. Natuurlijke vijanden van de veenmol zijn: katten, uilen, kraaien, reigers, vossen, egels, mollen, spitsmuizen en loopkevers. Bij oppakken steekt de veenmol niet; hij kan wel bijten of een bruin vocht afscheiden. Eind juli tot in augustus zoeken de veenmollen hun overwinteringsplaats op. Daar zitten ze in een vaste houding in een verticale gang wat dieper onder de grond. Vroeger werden wel veenmollen in de aardappelkuil tijdens hun winterslaap gestoord. Maatregelen Veenmollen zijn de laatste tientallen jaren in aantal achteruitgegaan. Ze zijn vrij zeldzaam en staan nu op de Rode lijst als kwetsbare diersoort. Zij zijn nu via de Flora en Faunawet ook wettelijk beschermd. Belangrijkste bedreiging is verdroging van hun leefgebied. Verder is door verstedelijking veel geschikt biotoop afgenomen. Veenmollen zijn gevoelig voor intensief agrarisch beheer m.n. gebruik van insecticiden. Ze worden ook wel met de hand bestreden; tuinders zien de veenmol liever dood dan levend. Hoewel dit gericht gebeurt lijkt dit geen bedreiging van belang. Niet professionele tuinders gedogen dat de veenmol wel eens een worteltje of meer 'trekt.' veenmol (foto René Krekels) - 18- De Boom In 1-2003 Het veenmolmannetje zingt vanuit een holletje in de grond of vliegt onbeholpen rond om de aandacht van een vrouwtje te trekken. Wanneer u de veenmol een plekje in uw moestuin gunt of probeert om op diervriendelijke wijze de veenmol op afstand te houden zijn hieronder een paar tips: Gebruik nooit verlopen olie, slakkenkorrels of insecticiden tegen de veenmol; bedenk dat de veenmol ook schadelijke insecten opruimt. Bovendien doodt gif ook nuttige insecten; Planten van peen lokt veenmollen, omdat zij hieronder graag een nest bouwen. Daar waar de nesten zich bevinden kleurt het loof geel. De veenmol houdt net als de meeste tuinders van 'zwarte grond'; de plek wordt door de veenmol kaal gewied doordat het de stengel of wortels doorknaagt; Breng tegen de winter hoopjes broeimest of compost aan; hieronder overwinteren de veenmollen in de grond; Breng een tijdelijke beschoeiing van planken aan rond plantbedden: minimaal 20 cm. diep; Of plant het plantgoed in afzonderlijke plastic potjes zonder bodem; Plaats valpotjes in de loop van de veenmolgangen 5 cm. onder het bodemoppervlak ingraven; gevangen dieren naar elders verplaatsen. Actie Tolereer de Veenmol! Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft in 2002 subsidie gekregen van de Nationale Postcodeloterij en de Provincie Zeeland. In Zeeland staat de veenmol als aandachtssoort in het soortenbeleid genoemd. S.L.Z. heeft informatie over de veenmol verzameld en verwerkt in een grappige en informatieve poster. Deze poster wordt verspreidt onder volkstuinliefhebbers, of wordt op aanvraag toegezonden aan ieder die geïnteresseerd is. Op-de website van SLZ komt u de veenmol ook tegen: www.landschapsbeheer.corrAzeeland. We zouden het erg leuk vinden als u waarnemingen van de veenmol bij u in de buurt wilt doorgeven. Over de verspreiding van de veenmol en de aantallen is niet veel bekend. Een paar jaar terug is er een oproep van Henk van Halm geweest in het dagblad Trouw. Vanuit Zeeuws Vlaanderen, Walcheren, Zuid Beveland, Schouwen Duiveland, Tholen kwamen toen reacties. Mocht u een veenmol hebben gehoord, gezien of te pakken hebben gekregen, geef uw waarneming dan door aan SLZ, de plaatselijke insecten werkgroep of: E.I.S. Nederland Postbus 9517 2300 RA Leiden 071-5687670 eis@nnm.nl -19-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 11