De Boom In 1-2003 vinden voor de houtoogst en bosverjon- ging, wordt daardoor steeds groter. Daar waar vroeger complete kaalslag en het "netjes" schoon opleveren van de grond nog heel gewoon was, worden nu slimmere methodes uitgeprobeerd. Gefaseerde en groepsgewijze dunning, het sparen van de ondergroei en het maken van wat kleinere open plekken zijn veel voorkomende ingrepen. Brochure Het boven genoemde omvormings project is een voorbeeld van het groeiend aantal klussen in kleine bosjes die de SLZ in Zeeland heeft uitgevoerd. Juist door deze werkzaamheden heeft de Stichting een hele expertise opgebouwd. Steeds meer eigenaren van kleinere bosjes wisten in de loop der tijd de SLZ te vinden met hun beheersvragen. Want veel van de Zeeuwse bossages zijn ooit in een ruilverkaveling aangelegd en werden daarna aan hun lot overgelaten. Ze zien er monotoon uit en alle bomen staan elkaar te verdringen. Er moet worden gedund, maar hoe doe je dat? De uitgave van een brochure over het omvormen van kleine bosjes gaf antwoord op veelgestelde vragen. En de publiciteit die met de uitgave gepaard ging, stimuleerde de vraag nog eens extra. Het was een duidelijke zaak. Het kleine bosjesproject had een spectaculaire groei doorgemaakt en is nu een volwassen poot van de SLZ activiteiten geworden. Nieuwe projecten Zodoende werd een nieuwe start gemaakt om de zaak nog wat ruimer aan te kunnen pakken. Voor het jaar 2003 zullen er 20 nieuwe bosplannen gemaakt worden, leder plan bevat een beschrijving van de actuele toestand en de gewenste na omvorming. Bijna altijd gaat het erom de ecologische waarden naast de belevingswaarde van de bosjes te versterken. Een meer gevarieerde beplanting, de aanleg van bloemrijke lobbenvormige bosranden en houtrillen zijn veel voorkomende wensen. Op een kaart worden alle beheersmaatregelen ingetekend. Van die 20 bosjes zullen er een tiental worden opgeknapt door de eigenaren zelf, de andere 10 met inzet van de vrijwilligers. De selectie van deze projecten en de planvorming is op dit moment al een eind afgerond. Nieuw project voorlichting Omdat we in Zeeland zo actief met deze bosprojecten aan de slag zijn gegaan, kunnen we ook meedoen met een landelijk lopend project. Met projecten die opgestart zijn in Groningen en Utrecht gaan we samen uitproberen, hoe we de voorlichting rond deze bosprojecten nog verder kunnen verbeteren. Binnen Zeeland hebben we Hulst als gemeente uitgekozen waar we hiermee van start willen gaan. De reden daarvoor is dat we er al een aantal bosprojecten hebben en we met die gemeente al intensief samenwerken. In het kader van dit project willen we een informatieavond opzetten voor de verschillende boseigenaren. Daarnaast komt er een excursie langs de verschillende bosjes, zodat men bij elkaar ideeën op kan doen. We zullen daarbij proberen om naast de eigenaren, ook de gemeente en vrijwilligersgroepen te betrekken. Voorbeeld bosplannetje in de praktijk Als voorbeeld van een plan wordt hierbij het Wandelbos van Vogelwaarde genomen. Hierbij twee kaartjes, van de actuele situatie en de gewenste nieuwe situatie. Dit plan is gemaakt door SLZ- medewerkers Ali Ozdemir en Sandra Dobbelaar. -22- De Boom In 1-2003 Wandelbos Vogelwaarde Huidige situatie Legenda bos o solitaire bomen O struiken 0 gras water q wandelpad heuvel Wandelbos Vogelwaarde Nieuwe situatie Legenda bos o solitaire bomen struiken 0 gras water wandelpad heuvel - 23 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 13