MEIZON- .ADe fruittuin Zoethout in Zeeland Fa. de Feijter Biervliet 7 Drukkerij Zoeteweij Oog voor kwaliteit INFRAKO advies v.o.f. vruchtboom kwekerij Voor al uw bomen in alle maten Wemeldingse zandweg 10 4421 ND Kapelle telefoon: 0113-342944 WkÈ- De Boom In 1-2003 door Gerard Smallegange ledereen in Zeeland kende vroeger zoethout. Het groeide in vele boerentuinen, het lag in gebundelde bosjes te koop op de toonbanken van de ouderwetse kruidenierswinkels - zo'n beetje terzijde van de winkelweegschalen die met behulp van kleine gewichten in evenwicht met de gekochte waar gebracht werden. Zoethout (Glyzirrhizu glabra) is een struikachtige plant, van oorsprong voorkomend in Zuid Oost Europa. Hij zal wel met de kruistochten, of nog eerder met de Romeinse legionairs mee naar ons Deltagebied zijn gekomen. In ieder geval is de plant al vele eeuwen te vinden in de Zeeuwse duingebieden, in verwilderde vorm. Als je goed gaat zoeken tref je hem nog wel eens aan in de West-Schouwse duinen.Vanouds waren er ook vindplaatsen bij Dishoek. Geen wonder dat de plant zich juist daar thuis voelt; van nature groeit hij in droge lichte grond met lichte bebossing. Toen ikzelf voor het eerst een stukje beworteld zoethout kreeg, was ik zo dom dat op een vochtige lage plek te zetten, net onder een appelboom. Da's dus fout; zoek voor het zoethout een hoge droge plek op met niet te veel concurrentie in de buurt. Mix de kleigrond, als die zwaar is, met (rivier)zand. Zoethout is het meest bekend geworden als snoep, als zoethoudertje voor kinderen. Vandaar dat het vroeger in snoepwinkels te koop was, in gedroogde vorm. Je kocht een stukje hout, en kauwde er net zo lang op tot het zacht werd en de smaak vrij kwam. Die is pregnant, een beetje zoet en zeer uitgesproken. Je vindt het lekker of afschuwelijk. Maar eigenlijk moetje geen gedroogd zoethout kopen. De verse wortel van zoethout smaakt veel lekkerder dan het oude gedroogde spul. En als je een goed florerende plant in de tuin hebt kun je nogal wat wortels afsteken want het zoethout heeft de neiging om te woekeren. Het houtige bovengrondse deel van de plant (tot 1 meter hoog), sterft 's winters af, om laat in het voorjaar weer fris en vrolijk te verschijnen. Zoethout kende vanouds bij ons en in grote delen van West-Europa veel toepassingen. Het was het bekendste middel tegen verkoudheid, grieperig heid, hoest en influenza. Zowel bij mensen als bij dieren, vooral bij paarden. Men maakte daartoe een brouwseltje van water met wat suiker, een vers stuk zoethout (net opgegraven in de tuin) en soms wat laurier en gort. Achter op het fornuis of de plattebuis- kachel stond in de winter een pannetje met dat brouwsel te pruttelen. Een slok voor snotterige of bronchineuze kinderen en ouderen, kalveren en veulens en ander vee deed wonderen. Hoe geconcentreerder het brouwseltje was, hoe beter. Voor de kinderen werd het vaak met warme melk geserveerd, voor de ouderen vaak met brandewijn of jenever. Alcohol versterkt namelijk de werking. In de Zak van Zuid-Beveland maakten de boerinnen zelf een likeur (haver en hooi) op basis van anijs en zoethout. De Franse pastis, de Griekse ouzo en de Turkse raki zijn likeuren waarin nog steeds het zoethout en de anijs de smaakmakers zijn. Al die volken bevelen die dranken nog steeds aan als je je miezerig en verkouden voelt. Zoethout is daarnaast ook al heel lang in gebruik als middel tegen diarree en buikloop (vooral bij grotere zoogdieren). Dat zal wel te maken hebben met de ontsmettende werking. -26- De Boom In 1-2003 Al met al: wil je historisch bezig zijn in je tuin(tje), plant een stukje zoethout en probeer het uit als gezond snoepmiddel en verwerk het eens in drankjes die lekker en speciaal zijn. D'r zijn zelfs Zeeuwen die een (klein) stukje zoethout bij de pan met mossels doen om dat mee te laten koken. Zoethoutplanten zijn verkrijgbaar bij Kwekerij Sluishoek in Borssele, tel. 0113-351729. Verhuur Grondverzetmachines Aannemingsbedrijf Grondverzet Cultuurtechniek Maaiwerken Sloopwerken Internationaal Zwaartransport Oostzeedijk 4 - 4521 PW - Biervliet Tel. 0115 - 481638 Fax. 0115 - 482563 Email: info@firmadefeijter.nl Molendijkseweg 2 Yerseke Groenvoorziening Boomtaxaties Speelplaatsen Gespecialiseerd en toch all-round Lindestraat 14,4436 AJ Oudelande Tel: 0113-548661 Fax: 0113-548510 Autotel: 06-22483315 3renadierweg 15 Postbus 8021 1338 PG MIDDELBURG 4330 EA MIDDELBURG el 0118-633049 faxOl 18 - 613488 -27-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 15