Buiten bedrijf Jirizaag teruggevonden! Een werkdag met DLG met natuurcamping^- gastenverblijf - natuur educatief centrum - zwemplas - biologische groenten- en kruidentuinen kunstatelier, wandelroutes en in de zomer veel activiteiten. Maar Ecolonie wil meer zijn dan de optelsom van deze niet onbelangrijke uiterlijkheden! Op maar 600 km afstand van Utrecht zijn de bewoners van Ecolonie, op de totaal 16 ha grote terreinen, bezig een atmosfeer te scheppen, waar de bewust levende mens zijn/haar rust vindt, maar ook actief kan zijn. Voor een gratis luider belt u in Nederland: 0515 - 433384 De Boom In 1-2003 Door Robert Wielemaker, medewerker SLZ DLG staat voor Dienst Landelijke Gebied, de inrichters van het landelijk gebied in de provincie. Zij ontwerpen en richten jaarlijks vele (natuurgebieden in. Na uitvoering worden deze gebieden overgedragen aan terreinbeheerders als Staatsbosbeheer, Het Zeeuwse Landschap of Natuurmonumenten. Begin dit jaar ging een groepje DLG'ers aan de slag in het landschap. Kantoor uit, knotboom in Vrijdagmiddag 17 januari 2003 verzamelen wij (DLG'ers, Ton de Koning ik) ons bij het schitterende jachthuis in Kloetinge. De deelnemers staan handenwrijvend klaar, het is namelijk redelijk koud, als je zomaar staat. Na een beknopte uitleg van Ton over wat onze stichting zoal doet in Zeeland vervolg ik met een korte instructie over het "correct" afzagen van een tak. De 14 DLG'ers zijn snel verdeeld in 6 groepjes en worden op pad gestuurd met een ladder en wat gereedschap. Al snel is duidelijk welke personen al vaker geknot hebben. Diverse deelnemers raken lichtelijk in paniek wanneer "de zaag" vast zit. Dit euvel is meestal snel verholpen na een kleine aanwijzing waarna men zich weer vol overgave stort op desbetreffende knotboom. Een klein kwartier later loopt het zoals wij hadden gehoopt, niemand klaagt dat het koud is en dat is een goed teken. Na bijna twee uur werk valt het woord "pauze", maar enkele DLG'ers doen alsof ze het niet gehoord hebben en gaan vol overgave verder. Na enige overredingskracht van hun collega's wordt er morrend uit de knotboom gestapt. Zo tegen half vijf, wanneer de zon de Kloetingse klei begint te raken is het tijd om soep te gaan eten bij café Barend in Goes. Na een alcoholische versnape ring volgt al snel de dampende erwtensoep. Bij het zien van de vele rode wangen enigszins knikke bollende DLG'ers knik ik veelzeggend naar mijn collega. Bij navraag bleek ons vermoeden te kloppen, ze hadden het erg naar hun zin gehad en willen dit vaker doen. -/ -28- De Boom In 1-2003 door Gert-Jan Walraven, een enthousiaste vrijwilliger In het verslag van de natuurwerkdag in de De Boom In nr 4 2002, staat dat er een snoeizaag in een holle stam van een wilg was kwijtgeraakt. Dat was een unicum! Helaas, dat was mijn jirizaag! Maar ja, wie verwacht nou dat een boom van wel 3 meter hoog tot aan de grond toe hol is. Ik niet! Eerst nog gegraaid met mijn arm. Maarjekoner met geen mogelijkheid bij. Zelfs niet met een lang touw met een haak eraan. Dat is ook nog geprobeerd. Maar daarbinnen is het aardedonker. Dus je ziet niks. Toch zat het mij niet lekker. Als vrijwilliger wil je bijdragen aan het herstel van de natuur. Geen schade toebrengen aan de SLZ! Ik bleef maar piekeren. Met een ander touw? Dat gaat niet en zonder licht doe je ook niets. Maar ja, hoe kan ik dat ding nou uit die boom krijgen? Een lange lat dan? Dat lijkt eenvoudig, maar ik had nergens een geschikte lat. Tot op een dag mijn oog op een ramenlapper viel. Eureka, dat is het Een ramenlapper met een telescoopstok, zo'n ronde en uitschuifbare stok met een sponsklem erop. Dat ding is uitgetrokken wel 3,5 meter lang. Lang genoeg dus. Ik aan het werk. De sponsklem eraf en een stevig stuk ijzerdraad eraan. En dan, met stok en haak zaklicht en ladder, naar de holle wilg. Welke boom was het nou ook weer Dat was even zoeken. Maar eenmaal in de boom zag ik de jirizaag liggen. Weliswaar drie meter diep. Maar, toch. Nu nog ophalen. Dat ging vrij eenvoudig met mijn zelfbedachte hengel. Gelukkig; de jirizaag is weer terecht De SLZ blij. Ik ook blij. advertenties In het hart van west Europa, in het prachtige, stille natuurgebied van de Vogezen/Frankrijk, ligt -sinds 1989-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 16