RAVESON Oproep: Groeien er kranswieren in uw drinkput? Gevonden op het net: Website RAVON \rK^ De Boom In 1-2003 door Alex Wieland, medewerker SLZ Drinkputten staan bekend om het voorkomen van amfibieën. Ook veel andere dieren en planten zijn aangewezen op de drinkputten. Denk hierbij aan libellen, waterkevers en waterplanten. Ook kranswieren zijn in Zeeland grotendeels aangewezen op drinkputten. Kranswieren kom je alleen tegen in wateren met een goede waterkwaliteit. Tot nog toe zijn op circa 50 locaties kranswieren gevonden, meer dan 80% hiervan was in een drinkput. Meestal gaat het hierbij om de wat gewonere soorten als gewoon kransblad Chara vulgaris) en breekbaar kransblad Chara globularis). Er zijn echter ook al enkele Rode Lijstsoorten gevonden (allemaal in een drinkput), op 2 locaties klein boomglanswier Tolypella glomerataen op 2 locaties fijnstelkelig kransblad Chara aculeolata var. aculeolata). De beste periode om kranswieren te zoeken is van maart tot en met juni. Daarna verdwijnen ze vaak omdat de watertemperatuur te warm wordt en daardoor de waterkwaliteit verminderd. Kranswieren zijn echte pioniersoorten en indien je de natuur zijn gang laat gaan (dus zelf geen waterplanten uitzet), zijn het vaak de eerste soorten die zich vestigen. Amfibieën en waterdieren gebruiken de soms dichte kranswiervegetaties als schuilplaats. Na verloop van tijd kunnen de kranswieren uit een drinkput verdwijnen. Indien de poel uitgebaggerd wordt en de waterkwaliteit is nog steeds goed, staan ze het jaar na het baggeren meestal weer massaal in de put. Als groep zijn kranswieren goed te herkennen, ze hebben geen blaadjes maar groene takken en zijtakken (zie tekening), er komen ook geen bloemen aan. Je kunt ze het best bemachtigen door ze met een hark uit het water te vissen. Indien u denkt dat er kranswieren in uw drinkput groeien, dan horen wij dit graag. Melden kan bij Alex Wieland, tel. 0113-230936. Chara vulgaris var. vulgaris De Boom In 1-2003 door Alex Wieland, medewerker SLZ Aansluitend op het artikel op blz. 3, gaat onze internetrubriek deze keer over de website van RAVON: www.RAVON.nl RAVON staat voor Reptielen, Amfibieën en Vissen Onderzoek Nederland. De soortgroepen van RAVON behoren tot de meest bedreigde soorten in ons land. RAVON heeft als doel deze achteruitgang een halt toe te roepen en er voor te zorgen dat de leefomstandigheden met de juiste beheersmaatregelen en beschermingsmaatregelen weer beter worden. Een belangrijk voorlichtingsmiddel is de website. De website bevat naast een introductiepagina met informatie over Meetnet Amfibieën de onderdelen: Soorten; Publicaties; Nieuws; Vragen en Links. Bij het onderdeel soorten staat bij iedere soort enige informatie over de kenmerken van het leefgebied en de status. Telkens wordt ook een foto en een verspreidingskaart (tot 2000) getoond. Er zijn ook tabellen met soorten die op de Rode lijst staan en soorten die onder de Natuurbeschermingswet en Habitatrichtlijn vallen. De gehele Flora- en Faunawet is hierbij ook opgenomen. Het onderdeel publicaties geeft een overzicht van de inhoud van de uitgebrachte Ravontijdschriften. Ook is er te zien welke spullen je in de winkel van Ravon kunt kopen. Het onderdeel nieuws bevat informatie over het soortenbeschermingsplan boomkikker, een handleiding over amfibieënoverzetacties, waarnemersgezocht voor Atlasproject en hoe je je kunt aanmelden voor een emailgroep over amfibieën, reptielen en vissen. In het onderdeel vragen staat uitgebreide informatie over het aanleggen voor een poel. Er wordt hierin ook doorverwezen naar landschapsbeheer wat natuurlijk een goede zaak is. Bijzonder interessant is het uitgebreide onderdeel over tuinvijvers. Hierin worden tips gegevens hoe je in een kleinere tuin iets kunt doen voor amfibieën door een vijver aanleggen en beheren. Informatie over het aanleggen van broeihopen voor ringslangen is helaas voor de provincie Zeeland niet van toepassing maar wel leuk om eens te bekijken. Het onderdeel links biedt mogelijkheden voor directe verbindingen naar relevante websites.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 5