Een man van de tijd Interview met scheidend voorzitter H. Hietkamp De Boom In 1-2003 Door Peter Maas en Karin Klip, medewerkers SLZ SLZ is 20 jaar actief op het gebied van natuur- en landschapszorg in Zeeland. Je kunt met recht spreken van een successtory gezien de groei die is doorgemaakt. Het is de verdienste van velen binnen SLZ die op de een of andere manier hun steentje bijdragen. Vandaag aan het woord een niet onbelangrijke, maar wel bescheiden man: Voorzitter Hietkamp, die per 1 april van dit jaar de voorzitters hamer overdraagt. Hij heeft onder in de kast nog dossiers staan uit de begintijd van de Stichting. Een blauw kladvelletje van zijn voorganger mevrouw van Montfrans, met wat aantekeningen. Wat te doen tijdens de oprichtingsbijeenkomst, toen nog Stichting Landschapsverzorging Zeeland. Besloten wordt een paar lindebomen te planten bij de prachtige boerderij van Nortier in Oostburg. De burgemeester is er bij en ook mevrouw Maris-Koster, de toenmalige gedeputeerde. Het is allemaal uit de tijd van voor Hietkamp. Hij verscheen pas in 1989 op het SLZ-toneel, een nieuwkomer in het 'groene netwerk' maar wel iemand die in het Zeeuwse zijn sporen reeds verdiend had. Bent u van oorsprong een Zeeuw? zo bijten wij de spits af, in de veronderstelling dat dit een eenvoudige openingsvraag is, maar daarin vergissen we ons. "Dat mogen jullie zelf beantwoorden" zo zegt hij nauwkeurig formulerend, waaruit al snel blijkt dat we een ervaren bestuurder voor ons hebben. Geboren in 1934 in Serooskerke op Walcheren en zijn moeder was een Zeeuwse, maar de naam Hietkamp komt van zijn vader uit Enschede. Tot in 1943 woonde de familie in Zeeland en verhuisde tijdens de oorlog naar Rotterdam. Niet zo'n gelukkige keuze, want Hietkamp maakt daar als negenjarig jongetje de hongerwinter mee als echt 'bleekneusje'. Samen met zijn zus en honderden andere kinderen, wordt hij uitgezonden naar Rozenburg, toen nog een agrarisch eiland even ten zuidwesten van Rotterdam en wordt daar opgevangen door een boerenfamilie. De ervaringen laten sporen na en vormen de persoon Hietkamp. "Ik heb suikerbieten gegeten, dus je snapt wel dat ik het nog steeds een heel onprettig idee vind wanneer mensen zomaar eten weggooien. Uit die tijd stamt ook mijn warme gevoel voor de boerenbevolking". Na de HBS wordt hij gemeente ambtenaar in Capelle aan de IJssel en gaat Sociologie studeren in Leiden. In -8- De Boom In 1-2003 de jaren zestig wordt als woonplaats bewust voor Zeeland gekozen en hij betrekt voor het Ministerie van Maatschappelijk Werk een kantoor aan de Koepoortstraat in Middelburg. Hij krijgt te maken met een groot aantal verschillende zaken zoals de bijstandswet, gehandicaptenzorg en minderhedenbeleid. Hij vormt als het ware een doorgeefluik tussen het ministerie, dat op landelijk niveau beleid formuleert, en de regio. Later wordt hij, tot aan de gemeentelijke herindeling van 1997, burgemeester van Domburg. Op de vraag wat hij mooi vindt aan Zeeland noemt hij verschillende regio's: de Zak van Zuid-Beveland, met al die dijkjes en heggen, dat kleinschalige, besloten landschap. Maar ook Tholen heeft dat en natuurlijk ook Zeeuws- Vlaanderen. Zijn eigen streek, Walcheren, dat hij via verhalen van zijn moeder nog kan herinneren van vóór de inundaties uit de oorlog en '53. Het gaat hem duidelijk aan het hart, deze regio heeft erg veel 'op z'n duvel gehad'. Natuurlijk kunnen we dat nooit meer zo terug krijgen zoals het was, maar er zou toch veel verbeterd kunnen en moeten worden. Hij geeft toe dat er vaak een verschil is in wat de Zeeuwen mooi vinden aan Zeeland en dus ook graag willen behouden (het open karakter, het landelijke, de rust) en het beleid. Steeds wordt er aan de open ruimte geknabbeld, soms geniepig en weinig opvallend, soms op grote schaal. Met het voorzitterschap van SLZ betrad Hietkamp een voor hem nieuw aandachtsveld. "Natuur was er altijd wel, maar daar had ik verder weinig kennis van. Ook in de biologielessen vroeger op school kwam ik eigenlijk nooit verder dan de meeldraden en de stampers". Hij zag het niet als een probleem, integendeel, je kunt op deze manier de zaken van een afstand bekijken, meer objectief en dat is een goede eigenschap voor een voorzitter. De samenstelling van het bestuur baarde hem aanvankelijk wel enige zorgen. Zo veel verschillende partijen, dat moet wel wrijving geven. Die vrees bleek ongegrond. Wel verschillende partijen, maar allemaal met neuzen die dezelfde kant uitwezen. Het verheugt hem dat met name vanuit de boeren er in de loop der jaren steeds meer begrip en dus ook samenwerking is gekomen op het gebied van natuur- en landschapsbehoud. SLZ is vooral een doe-stichting. We zijn met uitvoering bezig. Er is wel enige discussie geweest, met name rondom de invoering van de zogenaamde Nieuwe Economische Dragers. Boerenschuren die voor een andere dan agrarische gebruik worden ingericht. Moeten we daar als SLZ een beleidsmatige rol in spelen? "We hebben besloten dat niet te doen en ons te blijven concentreren op uitvoering". Hij noemt het 'bedevaartsoordenpolitiek'. Door te laten zien dat het functioneert, bereik je veel. Vrijwilligheid speelt daarin een cruciale rol. "Vrijwilligers zullen altijd de kern moeten blijven binnen SLZ. De vrijwilligers die zaterdags of door de week een knotwilg knotten en ook alle boeren en particulieren die in het buitengebied vrijwillig hun medewerking verlenen. Dit zorgt voor een solide basis onder je bestaan, het geeft een breed draagvlak. Pas op als dingen moéten, als het bijvoorbeeld verplicht wordt om een groensingel rond een loods in te planten, dan wordt het een heel ander verhaal. Wat wij als SLZ vooral voor moeten zorgen doen is het aankweken van liefde voor de natuur. Je moet je realiseren dat het soms zeer lange tijd nodig heeft om mensen te laten wennen aan nieuwe situaties of voorschriften. Dat geldt ook als we bijvoorbeeld als

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 6