9 l 0 Iffli Goes De Baeckermdt PAiwTSüiaa Oral History 7 m\ E II R Groothandel voor de bouw Dankert de Pundert over de Zeeuwse fruitteelt A.D. van Gilst Horeca Bezoekerscentrum www. debaeckermat. nl Boom- en Handelskwekerij Jan-willem de Witte Uw adres voor landschappelijke beplanting: Levering van o.a.: Bos- en haagplantsoen - Laanbomen - Leibomen Fruitbomen (ook hoogstammen) - Kleinfruit BV De Boom In 1-2003 advertenties Machines voor Tuin, Groenvoorziening en Tuinbouw Nieuwe Rijksweg 2A 4472 AB 's Hr Hendrikskinderen tel. 0113-215351 fax 0113-223531 Inruil Verkoop Reparatie Akkerbouwbedrijf Boerderijwinkel Bernhardstraat 80 4554 BD Westdorpe tel.: 0115 453832 info @debaeckermat. nl Burg. Bouwmanstraat12 4364 AG Grijpskerke tel: 0118-591999 fax: 0118-594790 mobiel: 06-21548645 e-mail: info@zeelandplant.nl (ook levering van boompalen, bind- en steunmateriaal) Hulsterseweg 114 4383 SM TERHOLE tel. 0114-373137 Verkoop en verhuur van: - tuinfrezen/trekkers - bos- en gazonmaaiers - trilplaten/steenknippers - houtversnipperaars - en vele andere machines - kettingzagen - hoogwerkers - verticuteermachines - houtklievers - 12 - De Boom In 1-2003 door Ton de Koning, medewerker SLZ In deze rubriek een stukje geschiedenis van hoogstamfruitbomen, opgetekend uit de mond van Dankert de Pundert uit Ovezande, een expert op het gebied van hoogstamfruitbomen. Dankert is op zijn twaalfde jaar al gaan werken bij een boer, naast landbouw en veeteelt had deze boer ook een hoogstamboomgaard; dus raakte hij al op zeer jonge leeftijd in de ban van de fruitteelt. Nadat hij diverse cursussen had gedaan, kwam hij te werken bij het ministerie van landbouw, daarna werd hij voorlichter en gaf in de avonduren les in fruit en verpakkingsmiddelen. Jaren terug vormde hij samen met dhr. Oele het duo dat voor het eerst de 'fruitcursus' organiseerde binnen SLZ. 1890-1900: De hoogstamboomgaard als geldbelegging Sinds oude tijden heeft men in Zeeland en wel in het bijzonder op Zuid- Beveland boomgaarden aan of bij de boerderijen, als onderdeel van het landbouwbedrijf. In verschillende plaatsen, zoals Wemeldinge.Kapelle- Biezelinge, Kloetinge, Goes, Baarland, Oudelande en Driewegen, had de fruitteelt zo'n omvang aangenomen, dat de productie plaatselijk gebruik overtrof en er dus voor de handel geteeld werd. Rond 1900 kwam er meer belangstelling voor de teelt van fruit, voornamelijk van de zijde van kapitaalkrachtige personen; zoals grootgrondbezitters, dokters en notarissen. Deze namen het initiatief om boomgaarden aan te leggen, enkele deden dit op vrij grote schaal. Zo exploiteerde de Zeeuwse Fruit Maatschappij (ZFM) een combinatie van kapitaalkrachtige personen in het jaar 1912 reeds 51 ha boomgaard. Dergelijke bedrijven werden veelal beheerd door rentmeesters die het fruit jaarlijks aan pachters verhuurden die het fruit plukten en verhandelden. Veel van de in die tijd geplante boomgaarden zijn inmiddels verdwenen. In de periode rond 1900 planten men fruitbomen met een stamhoogte van 1.80 meter op een afstand van 10-12 meter in driehoeksverband, ten einde de beschikbare ruimte zo goed mogelijk te benutten. De hoofdcultuur bestond uit appels zoals Goudreinette, Zure- Bellefleur, Courtpendu, Hondsmuil, Zure Champagne en tal van andere plaatselijke rassen. Over het algemeen dus sterke winterrassen, die tegen een ruwe behandeling bestand waren. De peren speelde nog geen belangrijke rol, deze dienden ten dele als windscherm, zoals de Kleipeer, Gieser Wilderman, Pondspeer, Wintersuikerij, Maagdenpeer en Beurre de Merode. Een zeer oude cultuur is voorts de kersenteelt. Beroemd waren de oude kersenboomgaarden te Wemeldinge, Kapelle en Oudelande, waarin toen een specifiek Zeeuws assortiment werd aangetroffen. In Zeeland met zijn uitermate winderig klimaat, is een boomgaard zonder windscherm ondenkbaar. In die dagen achtte men de breed uitgroeiende, dichtvertakte Engelse Kronen voor dit doel buitengewoon geschikt, zodat deze veelal om de buitenkant van de boomgaarden werden geplant. Grotere boomgaarden werden veelal omzoomd met olmen, populieren, de laatste veelal in combinatie met haagdoorn (=meidoorn). De verzorging van de boomgaard was nog weinig omvangrijk. -13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 8