5.4. Actie 'Boeren Planten Bomen' De Boom In 2-2003 onderhoud te verrichten. Voor het noodzakelijke onderhoudswerk worden gedurende de looptijd van de overeenkomst vergoedingen gegeven, die over het algemeen beduidend hoger liggen dan een vergoeding via de eerder besproken doelsubsidie overeenkomst. Afstemming regelingen Beide regelingen kunnen goed op elkaar afgestemd worden, doordat ze door één organisatie uitgevoerd worden. Aan eigenaren/gebruikers wordt de mogelijkheid geboden te kiezen tussen een kortlopende overeenkomst met weinig verplichtingen en een kleine vergoeding, of een langlopende overeenkomst met meer verplichtingen en een hogere vergoeding. In de praktijk blijkt dat langlopende overeenkomsten meestal gesloten worden met eigenaren die zelf het onderhoud doen, terwijl kortlopende overeenkomsten gesloten worden met diegenen, die via SLZ een beroep doen op vrijwilligers of loonwerkers om het werk te doen. Bacterievuurcontrole Waardevolle meidoornheggen op Zuid- Beveland worden door medewerkers van SLZ jaarlijks intensief gecontroleerd op het voorkomen van bacterievuur. Door bacterievuur aangetaste takken worden zo snel mogelijk afgezaagd. Indien er grotere aantastingen gevonden worden, wordt een loonbedrijf ingeschakeld. Ook de heggen blijken gebaat te zijn met de regelmatige klein schalige aanpak, omdat de ingrepen zo ook beperkt kunnen blijven. In 2002 is een zelfde aanpak gehanteerd voor enkele waardevolle heggen in Zeeuws- Vlaanderen. Er zijn in 2002 (vermoedelijk dankzij de weersomstandigheden) relatief weinig aantastingen geweest. Er hoefde nauwelijks een beroep op een loonwerker gedaan te worden. Werkzaamheden rond de regelingen In totaal is met de uitvoering van de regelingen 2.2 arbeidsplaats gemoeid (1.8 regiomedewerker, 0.3 bacterie vuurcontrole, 0.1 administratie). De werkzaamheden bestaan uit het actief benaderen van eigenaren/ge bruikers van landschapselementen, het afsluiten van overeenkomsten, het zo nodig opsporen van iemand die het onderhoud wil doen, het geven van adviezen over het onderhoud, het begeleiden van het onderhoud, het controleren van het onderhoud. Er is regelmatig contact met de contracthouders. Zij stellen dat over het algemeen zeer op prijs. Allerlei vragen kunnen dan beantwoord worden. Velen willen advies hebben over het onder houd, regelmatig kunnen afspraken gemaakt worden over verder herstel van elementen. Tijdens de controle blijkt ook dat er regelmatig wijzigingen optreden in de landschapselementen waarvoor een overeenkomst is gesloten. Bomen worden geplant, bomen gaan dood, afrasteringen komen en gaan, terreinen worden verkocht, enzovoorts. De conclusie is dat het nodig zal blijven om de contracthouders met enige regelmaat te bezoeken (gestreefd wordt naar een jaarlijks of tweejaarlijks bezoek). Resultaten 2002 Per 1 januari 2002 liepen er 433 VOL- overeenkomsten. In de loop van het jaar werden 16 overeenkomsten beëindigd, en 59 nieuwe overeenkomsten afgesloten, wat betekent dat per 31 december 2002 476 overeenkomsten liepen. In de loop van het jaar zijn ook ca. 35 overeenkomsten verlengd en aangepast. Naast de VOL- overeenkomsten werden in totaal 245 doelsubsidie-overeenkomsten afgesloten. In bijlage 1 zijn overzichten opgenomen van de diverse landschapselementen in de onderhoudsregelingen. -18- Jaarverslag 2002 De actie 'Boeren Planten Bomen' wordt gehouden om het boeren en buitenlui in Zeeland mogelijk te maken gemakkelijk aan streekeigen bomen en struiken te komen. De actie is in 1999 opgezet in navolging van Landschapsbeheer Utrecht en Zuid-Holland en de actie Wilgenpoot van de Steltkluut. SLZ verzorgt de algemene opzet, de publiciteit en het verzenden en ontvangen van bestelformulieren. Geïnteresseerden kunnen aan de hand van een brochure met bestelformulier een bestelling van streekeigen plant- en beschermingsmateriaal plaatsen. In de brochure is een overzicht van streekeigen bomen en struiken en beschermingsmaterialen opgenomen, waaronder een groot assortiment 65) oude rassen hoogstamfruitbomen, gebaseerd op inventarisaties van hoogstamboomgaarden in Zeeland. Verder is in de brochure informatie te vinden over het assortiment, een overzicht van eisen aan de groeiplaatsen, aanplantinstructies en verzorging na aanplant. Tevens is enige algemene info over SLZ en het cursusaanbod in de brochure opgenomen. Deze winter is al het plantmateriaal besteld bij Staatsbosbeheer, een deel van het bosplantsoen is autochtoon (zaad afkomstig van oude (autochtone) bomen en struiken in Nederland). Voor het bezorgen en afrekenen van het materiaal heeft SLZ een aanbesteding gedaan onder een 5-tal bedrijven in Zeeland. Den Doelder Groen, onderdeel van H4a, was de goedkoopste inschrijver en heeft de leveranties deze winter verzorgd. Via de actie is in het winterseizoen 2002-2003 het volgende materiaal geleverd en geplant (aantallen afgerond): hoogstamfruitbomen 500 stuks walnoten 133 stuks mispel/moerbei/kweepeer 80 stuks laanbomen 900 stuks leibomen 30 stuks bosplantsoen 45.000 stuks (diverse beschermingsmaterialen, zoals palen en gaas werden bijgeleverd) De materialen zijn op 154 locaties geleverd. De totale omzet was 76.700,- (exclusief opkuilen materiaal), ongeveer 8.000 minder dan de omzet in het vorige seizoen. De bestelling komt ongeveer overeen met levering winter 2001-2002. Er zijn meer laanbomen (van 720 naar 900 stuks) en minder hoogstamfruitbomen (van 740 naar 500 stuks) geleverd. Het afleveren van wilgenpoten is door SLZ zelf gedaan. Deze winter zijn 1500 wilgenpoten rondgebracht in Zeeland. Het betreft 500 wilgenpoten in Zeeuws Vlaanderen (35 adressen) en 1000 wilgenpoten (55 adressen) in Noord en Midden Zeeland. -19-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 11