5.5. Voorlichting en educatie De Boom In 2-2003 Stichting Landschapsbeheer Zeeland gebruikt verschillende vormen van voorlichting en educatie. Dit om o.a. de kwaliteit van het landschapsonderhoud te verhogen, en vrijwilligers en eigenaren/beheerders te motiveren en bij de werkzaamheden te betrekken. Tevens worden ze als middel ingezet om SLZ en landschapsbeheer in het algemeen meer bekendheid te geven en zo een groter maatschappelijk draagvlak te krijgen voor natuur- en landschapsbeheer. De activiteiten zijn in eerste instantie gericht op eigenaren/beheerders en vrijwilligers en daarnaast ook op overheden en het grote publiek. Advies en plannenmakerij Medewerkers van SLZ hebben met zeer veel particuliere grondgebruikers contact omtrent het beheer van kleine landschapselementen. Het gaat om advies over aanplant van hoogstamfruit- bomen of het knotten van wilgen. Vaak wordt er een plan gemaakt voor inrichting van het erf of worden bedrijfsnatuurplannen opgesteld voor agrarische of recreatieve bedrijven. Bij het geven van een advies kunnen diverse folders of brochures worden gebruikt. Folders en brochures In 2002 werd door SLZ de kleurenfolder jaarverslag 2001 samengesteld. Deze brengt in het kort een aantal activiteiten in beeld uit het afgelopen jaar. Dit keer stond de vrijwilliger centraal aangezien 2001 was uitgeroepen tot het jaar van de vrijwilliger. Informatiepanelen Tijdens de themadag (oude) fruitrassen in het fruitteeltmuseum te Kapelle, werd een door SLZ ontworpen informatiepaneel onthuld. Het paneel gaat over het leven in de boomgaard en is in de tuin van het museum geplaatst. -20- Tevens werd een paneel over vlindertrek langs de Westkapelse zeedijk en een over het bunkercomplex Vrijburg bij Souburg gemaakt. Deze worden in 2003 geplaatst. Pers SLZ is het afgelopen jaar vele malen in de publiciteit geweest. Zowel de kranten als radio en televisie besteedden aandacht aan vele onderwerpen. Dagbladen Diverse activiteiten haalden de pers: de gezamenlijke werkdag, de vrijwilligersdag, landelijke Natuurwerkdag, rugstreeppadden in Othene, herstel erven, cultuurhistori sche elementen, actie boeren planten bomen, akkerkruiden en de themadag oude fruitrassen. In een reeks in het katern 'Buitengebied' in de PZC kwamen verschillende projecten van SLZ aan de orde. Radio Bij verschillende activiteiten van de Stichting was Omroep Zeeland radio aanwezig. Zo werd de jaarlijkse inventarisatie van de vleermuisbunkers live verslaggegeven. Ook bij de opening van de Landelijke natuurwerkdag was de radio aanwezig. Zelfs een landelijke zender besteedde aandacht aan dit gebeuren in Zeeland. Een vrijwilliger van het fruitteeltmuseum woonde een uitzending bij die geheel gewijd was aan de door SLZ en het Fruitteeltmuseum georganiseerde themadag oude fruitrassen. Ook zijn collega's in de studio's geweest om te spreken over zwaluwen en de projecten van SLZ. TV SLZ was twee keer tijdens een nieuws uitzending van Omroep Zeeland op televisie. Een keer met werkzaamheden aan de spoorbaan bij Hulst om het biotoop van de levendbarende hagedis Jaarverslag 2002 te herstellen en een keer vroeg in het voorjaar n.a.v. bloeiende bomen en vroeg gesignaleerde vlinders en vogels. De Boom In Via het contactblad 'De Boom In' dat vier keer verscheen, is aandacht geschonken aan verschillende onderwerpen binnen het activiteitengebied van SLZ. Het tweede nummer, het themanummer, was geheel gewijd aan natuur en recreatie. Het blad verschijnt in een oplage van 1100 exemplaren en wordt gezonden aan alle vrijwilligers landschapsbeheer en particulieren en boeren die via SLZ een overeenkomst hebben gesloten. Publicaties In onder andere de WCL-Nieuwsbrief en Wantij verschenen artikelen van medewerkers van SLZ. Stands/ tentoonstellingen: De stand van SLZ was te vinden op: -Lentefeest te Kwadendamme -Schaapscheerdersfeest Nisse -Natuur- en milieumarkt Axel -Zwaakse Weel-dag Natuurmonumenten te Kwadendamme -Themadag oude fruitrassen in Kapelle Verder hebben panelen en andere informatiematerialen gestaan in: -Scaldis Naturalis Tholen en -Rusthoeve te Colijnsplaat Cursussen Het afgelopen jaar werden er veel cursussen georganiseerd waarvan een deel speciaal bedoeld voor vrijwilligers. Het cursusaanbod voor deze groep is geëvalueerd en duidelijk is geworden dat er toegewerkt moet worden naar praktische cursussen 'op maat'. Tevens zullen bepaalde cursusonderwerpen regelmatiger worden aangeboden. Hier mee is eind 2002 een start gemaakt. Nauwkeurige instructies tijdens de cursus 'zaag- en veltechniek' -21 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 12