Poelen 5.6. Particuliere historische buitenplaatsen De Boom In 2-2003 Voor eigenaren: Cursus snoei hoogstamfruitbomen voor beginners Tijdens deze uitgebreide cursus leren de deelnemers alles over hoogstamfruitbomen en de snoei ervan. Twee maal werd de cursus georganiseerd, een maal in Zuid- Beveland en een maal in Zeeuws- Vlaanderen. Er deden in totaal 45 mensen mee. De Nationale Postcode Loterij financierde de cursussen. Cursus streekeigen erven in Zeeland Al 21 keer eerder werd deze cursus gehouden op verschillende plaatsen in de provincie. Nog steeds is er belangstelling voor, want ook in 2002 werden de twee georganiseerde cursussen goed bezocht: Terneuzen 24 deelnemers en Nisse 19 deelnemers. De Nationale Postcode Loterij financierde de cursussen. Agrarisch natuurbeheer In samenwerking met het Steunpunt Agrarisch Natuurbeheer werden diverse excursies gehouden: 1x naar een voorbeeldbedrijf in Colijnsplaat, 4x met het thema botanisch graslandbeheer, in verschillende regio's in Zeeland en 4x met het thema akkerranden, ook in verschillende regio's. Voor vrijwilligers Met vrijwilligers bedoelen we doordeweekse en weekendvrijwilligers in het landschapsbeheer, maar ook de vrijwilligers die actief zijn in de weidevogel bescherm ing Cursus snoei hoogstamfruitbomen Twee keer werd er een cursus snoei georganiseerd die gericht is op wat de vrijwilligers in de praktijk tegenkomen. Beide cursussen hadden samen 20 deelnemers. Cursus vel- en zaagtechniek Een nieuwe cursus die moet bijdragen aan het veiliger en efficiënter werken werd opgezet. In het najaar van 2002 ging deze voor het eerst van start. Er deden 22 vrijwilligers mee aan twee cursussen. Herkennen van bomen en struiken (winterkenmerken) Deze korte cursus is pas nieuw en bestaat uit een winter- en zomermodule. Het herkennen van bomen en struiken aan de hand van winterkenmerken werd gehouden in november, met in totaal 21 deelnemers. Het zomerdeel zal in 2003 plaatsvinden. Door deze cursus zijn vrijwilligers beter in staat bomen en struiken te herkennen en kunnen makkelijker zelfstandig werken, bijvoorbeeld tijdens een plantproject. Motorzaag in de knotwilg Speciaal voor de vrijwilligers die regelmatig met de motorzaag werken, is een bijeenkomst georganiseerd, waarin het werken met deze apparaten centraal stond. Naast een theoretisch deel over techniek en veiligheid werd er vooral veel geoefend in de praktijk. 6 mensen deden mee. Levensreddende handelingen Om vrijwilligers en begeleiders basiskennis en -vaardigheden mee te geven over wat te doen in levensbe dreigende situaties, werd een cursus georganiseerd waar een extern docent voor werd ingehuurd. Het is de bedoeling deze cursus de komende jaren regelmatig aan te bieden, in het najaar van 2002 deden 10 personen mee aan deze cursus. Vrijwillige weidevogelbescherming Op de 3 informatieavonden kwamen in totaal 10 mensen af. Zij maakten kennis met het boerenbedrijf, de weidevogels en de bescherming ervan. -22 - Jaarverslag 2002 Themadag oude fruitrassen Net als het jaar tevoren, werd in 2002 een dag georganiseerd rondom oude fruitrassen. Deze middag werd gehouden in het fruitteeltmuseum en vond in nauwe samenwerking plaats met het museum. Dit keer was er een panel met 4 deskundigen van de Noordelijke Pomologische Vereniging (NPV) en twee uit de omgeving van Kapelle. Het was een zeer geslaagde dag met 254 bezoekers. Het meegebracht fruit werd op naam gebracht. Alle op deze manier verzamelde gegevens over (bijzondere) fruitrassen werden bij de NPV, het Fruitteeltmuseum en SLZ opgeslagen. Particulieren die een VOL- overeenkomst hebben afgesloten voor een drinkput, werden begin mei in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan een excursie over poelen. In 3 verschillende regio's werd een excursie georganiseerd: in de omgeving van Nisse, 40 deelnemers; omgeving Axel, 18 deelnemers en omgeving Cadzand, 35 deelnemers. Bij de excursie in Cadzand waren ook gidsen van het Zwin en cursisten van de natuurgidsencursus van het IVN aanwezig. Doel van de excursies was de mensen kennis te laten maken met amfibieën en om hen wat te leren over Voor onderhoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen is 0,5 formatieplaats (hovenier) bij SLZ ondergebracht. Bij voorbereiding en uitvoering wordt nauw samengewerkt met de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Bij de werkzaamheden is samengewerkt met WIW/ID-ers en enkele vrijwilligers. aanleg en onderhoud van een poel. Er werden telkens verschillende poelen bezocht waarin amfibiefuiken waren uitgezet. Presentaties Verschillende malen werd een laptop computer met beamer ingezet om een presentatie of cursus te geven, zoals de vernieuwde cursus snoei hoogstamfruit. Ook bij een lezing over heggen voor ZLTO afdeling Goes, met 15 deelnemers en bij de presentatie van een plan voor herstel van een kerkepad werd de beamer ingezet. Studiedagen SLZ organiseerde in 2002 studiedagen: - Bijeenkomst over vlindervriendelijk beheer, bedoeld voor provincie, waterschappen, beheerders en vrijwilligers om meer te weten te komen over hoe men rekening kan houden met vlinders. Er waren in totaal 15 deelnemers. - Informatiebijeenkomst over landschapsontwikkelingsplannen voor Zeeuwse gemeenten. De middag was opgezet om mensen enthousiast te maken een dergelijk plan op te laten stellen en de inhoud toe te lichten. 16 personen waren aanwezig, namens 5 gemeenten, het Waterschap Zeeuwse Eilanden en de ZLTO. Er is in 2002 op 6 buitenplaatsen in totaal 689,5 uur gewerkt. Het betreft: Duinbeek, Ter Hooge, Mon Plaisir, Heesterlust, Zeeduin en 't Jachthuis. Op Heesterlust zijn door een PHB- vrijwilliger uit Zuid-Holland extra uren gemaakt, hij heeft diverse werkzaamheden in het bos en op het voorterrein uitgevoerd. -23-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 13