5.7. Agrarisch natuurbeheer De Boom In 2-2003 De diverse regionale agrarische natuurverenigingen hebben een duidelijke rol gespeeld bij het organiseren en stimuleren van het agrarisch natuurbeheer. SLZ is veelal als adviseur en soms als projectuitvoerder betrokken bij deze verenigingen. Het onder de ZLTO functionerende kennissteunpunt voor agrarisch natuurbeheer vervult een doorverwijsfunctie naar andere instanties b.v. belangstellenden voor bedrijfsnatuurplannen en adviezen worden doorverwezen naar SLZ. Het steunpunt heeft vooral veel vragen gekregen over 'Programma Beheer', het nieuwe subsidieprogramma van LNV. De werkzaamheden van SLZ in het agrarisch natuurbeheer bestaan uit het stimuleren en ondersteunen van natuurbeheer op agrarische bedrijven. Project natuurpiannen en adviezen Via een project 'natuurpiannen en adviezen voor landbouwbedrijven' dat gefinancierd wordt door de Nationale Postcode Loterij, SLZ (provinciale middelen) en de deelnemende eigenaren werden de volgende activiteiten opgepakt. - Het maken van bedrijfsnatuur plannen voor bedrijven welke een advies voor het gehele bedrijf willen hebben. In totaal werd er voor 5 bedrijven een dergelijk plan opgesteld. - Advisering over een onderdeel van het bedrijf; b.v. de erfbeplanting of de aanleg van een drinkput; op 12 bedrijven is zo'n advies gegeven. - Begeleiding van de uitvoering van maatregelen welke uit het advies voortkwamen, deze begeleiding bestond b.v. uit het bestellen en leveren van plantmaterialen, advisering bij het aanplanten en de financiële afhandeling. In totaal is op 21 bedrijven deze begeleiding 24- gegeven. Bij een aantal van deze bedrijven was er in voorgaande jaren al een advies gegeven. - Bijdrage in de kosten van de uitvoering van maatregelen; in totaal werd 25.000 besteed. Andere activiteiten in 2002: - In samenwerking met het Steunpunt agrarisch natuurbeheer werden excursies georganiseerd voor deelnemers aan Programma Beheer. In totaal werden er 7 excursies gehouden over botanisch graslandbeheer en akkerranden, waarbij SLZ zorgde voor de inhoudelijke invulling. Met een opkomst van 10 tot 35 deelnemers werden deze excursies goed bezocht. - Individueel en via een begeleidings groep werd ondersteuning gegeven aan Voorbeeldbedrijf Rusthoeve te Colijnsplaat. Op dit bedrijf zijn in 2002 o.a. de volgende activiteiten in gang gezet; het inrichten van een ontvangstruimte met tentoonstelling, aanleg van kleine landschapselemen ten op het bedrijf, inzaai van een z.g. antagonistenranden op de akkers, aanleg van een natuurvriendelijke oever in combinatie met een fietspad en diverse rondleidingen. - Deelname aan het project 'Goese heggen'. Via een werkgroep wordt vorm gegeven aan dit initiatief van de ZLTO- afdeling Goes. Als de financiering geregeld is zullen er in de gemeente Goes 8 ha heggen met een totale lengte van 10-13 km aange plant worden op landbouwgrond. Daarnaast wordt er een agrarische natuurvereniging opgericht. - Deelname aan het project 'Akkerranden a la carte'. Dit project beoogt de bescherming van diverse rode lijstsoorten van dieren en planten via het ontwikkelen van beheerspakketten voor akkerranden. Jaarverslag 2002 Deelname aan het overleg van het platform agrarisch natuurbeheer. Hierin zijn alle agrarische natuurverenigingen uit Zeeland vertegenwoordigd. Advisering aan agrarische natuurverenigingen o.a. 'Akkerleven' op Noord-Beveland. Het opstellen van botanische analyses t.b.v. de aanvragen voor pakketten Programma Beheer. - Deelname aan de begeleidingscom missie van het steunpunt agrarisch natuurbeheer. - Ontwikkelen van div. projecten, o.a. op het gebied van de verwerking van natuurmaaisel uit natuurgebieden en dijken, aanleg en monitoren van z.g. antagonistenranden langs akkers en aanplant van natuurvriendelijke singels langs boomgaarden. Middels aanplant van jonge hoogstamfruitbomen krijgt het erf weer een streekeigen karakter -25-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 14