5.8. Cultuurhistorische en aardkundige landschapselementen De Boom In 2-2003 In 2002 is er op het gebied van cultuurhistorie veel gebeurd. Via de Boerderijenstichting Zeeland, maar ook rechtstreeks bij SLZ, kwamen vele aanvragen voor subsidie binnen voor herstel van kleine elementen op erven. Daarom is besloten in 2002 een apart budget beschikbaar te stellen, speciaal voor kleinere zaken. De Nationale Postcode Loterij en de provincie Zeeland leverden een bijdrage voor dit budget. In samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland zijn een aantal adressen geselecteerd, bezocht en werden diverse kleine elementen hersteld. Niet alleen de projecten cultuurhistorie hebben geleid tot behoud van verschillende elementen. Via projecten 'herstel streekeigen erven' in Zuid-Beveland en Tholen zijn ook verschillende elementen opgeknapt. Onderstaande tabellen geven een overzicht van alle cultuurhistorische elementen die in 2002 zijn aangepakt via de verschillende projecten. Tabel 5: Project cultuurhistorie algemeen Tholen Begraafplaats: beplanting en toegangshek Uitgevoerd Kloosterzande Herstel diverse elementen aan de Oudelandsedijk Uitgevoerd 's Heer Hendrikskinderen Herstel Biesterhoekse wegeling: aanleg beplanting Uitgevoerd IJzendijke Bakkeet Planvorming afgerond Souburg Herstel bunker Uitgevoerd Sluis Grafmonument: herstel beplanting Uitgevoerd Groede Vlaams erfgoed: snoei leilinden Uitgevoerd Tabel 6: Project 'herstel kleine elementen op erven' Wissenkerke Makelaars op de schuur Uitgevoerd Oostkapelle Toegangshek Uitgevoerd Nieuw en St. Joosland Windwijzer op de schuur Uitgevoerd Retranchement Toegangshek Uitgevoerd Tabel 7: Project 'herstel streekeigen erven Zuid-Beveland' Nisse Houten hek Planvorming afgerond Wemeldinge Toegangshek Planvorming afgerond Borssele Naam van de boerderij en hek Planvorming afgerond 's Heer Arendskerke Welput Planvorming afgerond Nisse Raamhor, waterborden, windveren Uitgevoerd Rilland Hekpalen Planvorming afgerond Tabel 8: Project 'herstel streekeigen erven Tholen' Poortvliet Hek Uitgevoerd St. Annaland Hek Planvorming afgerond St. Maartensdijk Wagenhuis Planvorming afgerond -26- Jaarverslag 2002 Enkele projecten uitgelicht: Begraafplaats Tholen Kerkhof 't Oudeland vlakbij Tholen in eigendom van de Hervormde gemeente. Het is gelegen op een terp in een van de oudste polders van het eiland Tholen. In deze polder is in de 12e eeuw de parochie Schakerlo gesticht. Midden op de terp stond een kerk die in de loop van de 16® eeuw verwoest is en niet meer hersteld. Het stadje Schakerlo is in de loop der jaren vervallen tot een buurtschap, 'het Oudeland' genaamd. De begraafplaats, die van oudsher bij de kerk lag, is tot nu toe steeds in gebruik gebleven. Recentelijk is echter door het kerkgenootschap besloten dat het kerkhof zijn functie als begraafplaats kwijtraakt. Tot 2001 bestond de beplanting uit een dubbele rij populieren rondom de begraafplaats. Onder de buitenste rij was onderbeplanting van es en esdoorn aanwezig. Midden op de begraafplaats was een oude treuriep aanwezig, die helaas door iepenziekte geveld is. De populieren waren tevens sterk aangetast. Daarom heeft de kerkvoogdij besloten om in 2001 al de beplanting te kappen. SLZ heeft in overleg met de kerkvoogdij een plan gemaakt voor herstel van de beplanting op de begraafplaats en het toegangshek van de begraafplaats. Het plan is voorgelegd aan de gemeente Tholen en de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Toestemming voor uitvoering is inmiddels verkregen. Begin 2003 wordt het plan uitgevoerd. Oudelandsedijk Kloosterzande De Oudelandse dijk is een prachtige dijk, die slingerend door het landschap loopt. De dijk heeft zijn functie als zeedijk al heel lang geleden verloren, maar er zijn nog elementen aanwezig die herinneren aan die tijd. Zo zijn er nog enkele dijkovergang trappetjes, een weel en een klein terreintje waar vroeger een lichttoren heeft gestaan. Om deze elementen te behouden werd in 2001 een plan opgesteld, dat in 2002 door vrijwilligers is uitgevoerd. De trappen zijn vrijgemaakt van begroeiing en bij een van de twee is de verdwenen leuning terug aangebracht. Bovenaan de trapjes, op de dijk zijn gaten gemaakt in het struikgewas als doorkijkje naar de polder. Op het voormalige terreintje van de lichttoren waren alleen nog wat fundamenten van een gebouwtje terug te vinden. Het terreintje wordt omsloten door een uitgegroeide meidoornhaag met veel vlier en seringen. Daarbinnen stonden enkele oude hoogstamfruitbomen wat vlieren, maar vooral veel braam. Met toestemming van de eigenaar en de pachter is een groot deel van de bramen teruggezet en zijn er 3 jonge hoogstamfruitbomen en een meidoornhaag langs de weg geplant. Tevens is een houten toegangshekje geplaatst. Het terreintje heeft de bestemming natuurgebied. Biesterhoekse wegeling De Biesterhoekse wegeling was een van de Zeeuwse prijswinnaars van de prijsvraag uit 2000. De eigenaar is ondanks diverse pogingen via kadaster, waterschap, gemeente en een plaatselijke notaris, onvindbaar gebleven. Dit betekende dat er in 2001 en 2002 alleen enkele kleine maatregelen konden worden uitgevoerd. Er werd gemaaid, puin geruimd en een bankje werd hersteld. Tevens is er nieuwe beplanting aangebracht. Een rijtje knotwilgen en enkele solitaire bomen bij de picknickplaats zorgen nu voor wat meer groen langs het pad. Windwijzer Onder de aanvragen voor herstel was er ook een van een windwijzer uit Nieuw- en St. Joosland. Op de oude schuur stond een restant van wat ooit een windwijzer was. Het betrof een figuur van een paard en volgens de -27-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 15