6. Diverse projecten 1. Vitaal Platteland en Nationale Postcode Loterij De Boom In 2-2003 eigenaren stond er vroeger ook één in de vorm van een koe op de andere nok van de schuur. Een smid heeft de oude wijzer meegenomen en precies nagemaakt. In de loop van 2002 is de nieuwe windwijzer op het dak geplaatst. Naast een aantal uitvoeringsgerichte projecten is er ook voorbereidend werk gedaan om elementen in de komende jaren aan te kunnen pakken. Zo is verschillende keren overleg geweest omtrent de Zwartenhoekse zeesluis bij Westdorpe en een kerkepad nabij Vogelwaarde. Gedurende het jaar werd de lijst met aanvragen steeds langer. Vaak ging het om toegangshekken en kleine bijgebouwen, zoals bakkeetjes en varkenshokken. Oude damhekken in de wei worden weer opgeknapt -28- Jaarverslag 2002 Dankzij aanzienlijke financiële bijdragen van de Nationale Postcode Loterij, Vitaal Platteland (Europese Unie en provincie Zeeland) en deelnemende eigenaren konden in 2002 diverse omvangrijke projecten uitgevoerd worden. Al enige jaren stelt de Nationale Postcodeloterij via Landschapsbeheer Nederland financiële middelen beschikbaar aan de verschillende provinciale stichtingen landschapsbe heer voor uitvoeringsgerichte projecten. In 2002 werd per provinciale stichting evenals in 2001 113.445 250.000) beschikbaar gesteld. SLZ besteedt het geld in een flink aantal projecten, deels afgerond in 2002, deels doorlopend in 2003. In voorgaande hoofdstukken zijn veel van die projecten al aan bod gekomen. Projecten waarbij sprake is van cofinanciering door Nationale Postcode Loterij en Vitaal Platteland worden hierna kort besproken. 1a. Project Herstel streekeigen erven Zeeuws-Vlaanderen Het project Streekeigen erven Zeeuws- Vlaanderen heeft een looptijd van 1 januari 2000 tot 1 juli 2003. Samen met het project Herstel Streekeigen Erven Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen wordt de gehele regio Zeeuws-Vlaanderen gedekt. In 2002 zijn op 26 adressen werkzaamheden uitgevoerd waarvan de uitvoeringskosten ca. 20.900 bedroegen. Er werden onder andere 215 hoogstamfruitbomen, 19 leibomen, 118 laanbomen en 5.535 stuks bosplantsoen geplant. Tevens werden 2 veedrinkputten gegraven. Naar verwachting zijn het voorjaar van 2003 in totaal 60 erven opgeknapt, waarmee de doelstelling van dit project wordt gehaald. Van de projectkosten komt 35% voor rekening van de Nationale Postcodeloterij, 30% financiert het EFRO (Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling), 10% de gemeenten en 25% wordt door eigenaren bijgedragen. 1b. Project Herstel streekeigen erven Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen De kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen omvat de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. In dit gebied kan geen gebruik gemaakt worden van de voor project 1a gebruikte financieringsmogelijkheden. Aangezien het toch een regio is waar boerenerven met hun hoogstamboomgaarden een belangrijke rol in het landschap spelen, is een apart project ingediend bij het loket Vitaal Platteland van de Provincie Zeeland. Het project heeft een looptijd van 1 januari 2002 tot 1 juli 2004. In 2002 zijn op 7 verschillende adressen werkzaamheden uitgevoerd waarvan de uitvoeringskosten 18.600 bedroegen. Hiervan wordt 50% gefinancierd vanuit Vitaal Platteland, 25% door de Nationale Postcode Loterij en 25% door de eigenaren. Er werden onder andere 24 hoogstamfruitbomen, 7 leibomen en 295 stuks bosplantsoen geplant. 1c. Project Herstel streekeigen erven Tholen De erven en boerderijen op Tholen en St. Philipsland vormen een belangrijk onderdeel van het cultuurlandschap. Ze hebben vaak een flinke omvang en omvatten allerlei landschapselementen zoals: hoogstamfruitbomen, heggen, windsingels, knotbomen en veedrinkputten. Via het project 'streekeigen erven Tholen' wordt het achterstallig onderhoud opgepakt en worden streekeigen erven hersteld. -29-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 16