De Boom In 2-2003 Naast aanleg/herstel van landschapselementen kunnen in dit project ook enkele kleine cultuurhistorische elementen worden opgeknapt. In 2002 zijn op 19 verschillende erven werkzaamheden verricht. Er werden onder andere 240 laanbomen, 6500 stuks bosplantsoen, 110 hoogstamfruitbomen en 10 noten geplant. Tevens zijn er 5 drinkputten gegraven en 3 drinkputten opgeknapt. Op een van de erven is aan de hand van een oude foto een nieuw damhek gereconstrueerd en geplaatst. In totaal bedragen de kosten van het project in 2002 ongeveer 43.000. De kosten worden voor 50% betaald door Vitaal platteland, 25% door de Nationale Postcode Loterij en 25% door de eigenaar. 1d. Project Herstel streekeigen erven Zuid-Beveland In navolging van het project streekeigen erven in het kader van het Waardevol Cultuur Landschap 'Zak van Zuid- Beveland', loopt vanaf begin 2002 in heel Zuid-Beveland een ervenproject via de regeling Vitaal platteland. De erven in Zuid-Beveland vormen een belangrijk onderdeel van het cultuurlandschap. Ze hebben vaak een vrij grote oppervlakte en er zijn diverse landschapselementen te vinden. Via het project worden diverse streekeigen landschapselementen zoals hoogstamboomgaarden en drinkputten opgeknapt of aangelegd. Tevens bestaat de mogelijkheid om enkele kleinere cultuurhistorische elementen op te knappen. In 2002 zijn op 19 erven werkzaamheden verricht. Een groot aantal werkzaamheden is door de eigenaar zelf uitgevoerd in het kader van agrarisch- of particulier natuurbeheer. Via het project zijn in 2002 de volgende werkzaamheden uitgevoerd: - planten bosplantsoen, 7600 stuks -30- - planten hoogstamfruitbomen, 130 stuks - planten leibomen, 10 stuks - planten laanbomen, 70 stuks - planten walnoten, 8 stuks - planten knotbomen, 70 stuks - aanleg drinkput, 10 stuks Het onderzoeken en opknappen van enkele oude bomen is uitgevoerd door Pius Floris Boomverzorging uit Oudelande. Op een erf bij Nisse zijn aan de historische schuur een raamhor, de waterborden en windveren vernieuwd. De totale kosten van het project in 2002 bedroegen 69.000. De bijdrage van vitaal platteland bedroeg 60%; de Nationale Postcode Loterij droeg 10% bij, eigenaren betaalden 30% (afgerond). 1e. Project minicampings in de gemeente Veere De gemeente Veere heeft samen met de Vekabo kring Walcheren het initiatief genomen om te komen tot een beplantingsproject voor aanplant van streekeigen beplanting op en rond minicampings Ook andere streekeigen elementen kunnen worden meegenomen. In het nieuwe bestemmingsplan van de gemeente Veere is opgenomen dat alle minicampings moeten zijn voorzien van een 5 meter brede beplantingstrook rondom. Bij stacaravans dient deze beplanting 7 meter breed te zijn. Alle minicampings dienden voor 1 november 2001 aan deze eis te voldoen. Het project is in 2000 gesplitst in een deel op te knappen via de subsidieregeling aanplant erfbeplanting van de landinrichting Walcheren en een deel via het project Vitaal platteland. Via de landinrichting zijn tot en met 2002 20 minicampings voorzien van nieuwe aanplant. Het project 'minicampings Veere' via vitaal platteland is zomer 2001 gestart. Jaarverslag 2002 In 2002 is op een 17-tal erven/mini- campings de beplanting opgeknapt. Daarnaast zijn op 13 erven/minicam- pings plannen gemaakt voor het herstellen of nieuw aanleggen van landschapselementen. Op deze 13 erven is de daadwerkelijke uitvoering gefinancierd uit andere bronnen zoals de VOL. Op de 17 erven/minicampings zijn onder andere 130 laanbomen, 120 hoogstamfruitbomen en 8 noten, 5250 stuks bosplantsoen geplant, 2 drinkputten gegraven en is op een drietal erven achterstallig onderhoud aan beplanting uitgevoerd. De totale kosten bedragen ruim 32.000. Vitaal platteland subsidieert ruim 65%, de gemeente Veere ongeveer 10% en de eigenaren 25%. 1f. Project Natuur op recreatieterreinen In het kader van het project 'Voorbeeldbedrijven natuur op recreatieterreinen' zijn 3 natuurplannen uitgewerkt (camping de Muye, camping Scheldeoord, camping de Paardekreek). Op 2 bedrijven zijn maatregelen gerealiseerd. In overleg met de eigenaar worden de groene elementen op de camping in kaart gebracht. Hierna wordt bekeken hoe deze groenelementen versterkt of uitgebreid kunnen worden. Hierbij valt te denken aan kleinschalige inrichtingsmaatregelen en een verandering van beheer. Enkele kleine voorbeelden zijn het geleidelijk vervangen van uitheems groen (coniferen, laurierhagen, etc.) in inheemse beplanting. Ook het beheren van het groen (snoeien in een bepaalde tijd van het jaar, verwerken snoeiafval, etc.) komt aan de orde. Voor het uitvoeren van een aantal in het plan genoemde maatregelen is een subsidie beschikbaar. De bedrijven in dit project hebben een voorbeeldfunctie voor andere recreatieondernemers. De totale projectkosten beliepen 10.000. Hiervan is 40% gefinancierd door Vitaal Platteland, 45% door de Nationale Postcode Loterij en 15% door de eigenaren. Najaar 2002 zijn voorbereidingen getroffen voor de tweede cursus 'groen uitgerust' (samenwerking met NORT Zeeland). Tijdens de cursus worden de volgende onderdelen behandeld: natuur en landschapsbeleid, landschap en landschapselementen, ecologie en ecologisch beheer, landschaps elementen op recreatiebedrijven, communicatie en samenwerking, financiering en het bedrijfsnatuurplan. 1g. Project Herstel bloemrijke dijken Het doel van het Project Herstel Bloemrijke Dijken is het opknappen van sterk verruigde dijkvakken, met name door middel van maaien en afvoeren van de vegetatie. Het project heeft een looptijd van 1 januari 2002 tot 1 juli 2004 en is een opvolging van een vergelijkbaar project dat tot 2002 liep in het kader van de WCL. Dit project is verbreed tot heel Zeeland waarbij ingezet wordt op het herstel van de meest kansrijke dijken. Daartoe wordt gebruik gemaakt van een kaart uit het Actieplan Bloemrijke Dijken (provincie Zeeland, in voorbereiding). Op deze kaart zijn alle dijkhellingen opgenomen die actueel of in een recent verleden bloemrijk waren en waar dus herstelmaatregelen het meest kansrijk zullen zijn. Het gaat om dijkhellingen die reeds enige tijd niet meer gemaaid worden of waar geen beweiding meer is en die dus een sterk achterstallig onderhoud laten zien. Doel is om vooral de bijzondere plantensoorten weer een kans te geven, zoals gewone agrimonie, moeslook, wilde marjolein, bevertjes, ruige weegbree, donderkruid, glad parelzaad en ruige anjer. In de loop van 2002 is met het uitvoerend werk begonnen. Maaiwerk werd steeds uitbesteed aan loonwerkers; het afvoer van het maaisel naar de stort werd zoveel mogelijk door plaatselijke boeren -31 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 17