2. Diversen De Boom In 2-2003 uitgevoerd. De meeste dijkvakken werden twee maal gemaaid. Een eerste maaironde in de loop van juni/juli; de tweede maaironde in augustus/september. Op Zuid-Beveland werden 24 dijkhellingen opgeknapt, op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws- Vlaanderen 5. In totaal betrof het 22,6 Subsidie via landinrichtingsprojecten In diverse lopende landinrichtingen in Zeeland kan de aanleg van erf- en kavelgrensbeplantingen worden gesubsidieerd door de Dienst Landelijk Gebied. Voor diverse eigenaren heeft SLZ plannen opgesteld en de uitvoering begeleid. De kosten voor opstellen van het plan worden bij de eigenaar in rekening gebracht. De beplanting wordt grotendeels gesubsidieerd via de DLG, aanleg van drinkputten en achterstallig onderhoud aan beplanting worden via SLZ gesubsidieerd via de VOL of agrarisch natuurbeheer. Een overzicht van de verschillende plannen: Walcheren: 13 plannen (exclusief minicamping), Schouwen Oost: 1 plan, Zaamslag/Reuzenhoek: 2 plannen, Totaal: 16 plannen. Bomen voor koeien 'Bomen voor koeien' is een gezamenlijke campagne van Stichting wAarde, het radio-programma VARA's Vroege Vogels en Landschapsbeheer Nederland. De campagne richt zich op een kleurrijk, diervriendelijk en natuurlijk platteland en wordt onder meer gesteund door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Voor 7,- kan men een certificaat kopen. Voor ieder verkocht certificaat kan een boom of struik langs een weiland worden geplant. kilometer dijkhelling, waarvan de uitvoeringskosten ongeveer 65.000 bedroegen (exclusief voorbereiding en begeleiding). Deze kosten worden gedragen door de provincie Zeeland (35%), SLZ (15%) en het Europees Oriëntatie en Garantiefonds voor de Landbouw (50%). De provinciale Stichtingen verzorgen de planvorming voorbereiding van de verschillende plantlocaties. In de winter 2001-2002 zijn in Zeeland via de actie 'bomen voor koeien' 850 stuks bosplantsoen en 4 bomen geplant op een vijftal locaties. Het betrof met name aanleg en herstel van enkele Zeeuwse hagen. In totaal heeft SLZ 1940,- bij Landschapsbeheer Nederland in rekening gebracht voor voorbereiding en begeleiding van de werkzaamheden. De aanplant vond plaats door de eigenaar. Bijzondere vermelding verdient De OBS 'de Kloetingeschool' uit Kloetinge. De school heeft 200 ingezameld voor de actie 'bomen voor koeien', met als voorwaarde dat het in de buurt werd geïnvesteerd. 125 is besteed als medefinanciering van de aanplant van een 15-tal bomen in een weiland te Kloetinge, hier hebben de kinderen ook geholpen met de aanplant. Het overige deel is besteed aan aanplant van een beplanting te Kattendijke. -32 - Jaarverslag 2002 Nieuwe Economische Dragers In het kader van het vitaal houden van het platteland heeft de provincie Zeeland samen met belangengroepen een nota 'nieuwe economische dragers' opgesteld. Nieuwe economische dragers zijn andere dan strikt agrarische activiteiten die plaats kunnen vinden op het platteland op bestaande erven. Inmiddels is het in de nota voorgestelde beleid opgenomen in het streekplan. Het is aan de Zeeuwse gemeenten om via bestemmingsplanvoorschriften mogelijkheden te openen voor 'nieuwe economische dragers'. Gemeenten en provincie hebben een overeenkomst gesloten om deze aanpak zo goed mogelijk te regelen. Vrijwel alle Zeeuwse gemeenten hebben zich hier bij aangesloten. Een ondernemer die toestemming krijgt voor de vestiging van een nieuwe economische drager zal als tegenprestatie een duidelijke investering moeten plegen ter verbetering van de ruimtelijke kwaliteit. De gemeenten zullen regelmatig een beroep doen op de agrarische Advies Commissie, die met name ook zal beoordelen of het door de ondernemer opgestelde plan ter verbetering van de ruimtelijke kwaliteit voldoet. SLZ beoordeelt voor deze commissie de onderdelen 'natuur en landschap, uitstraling van het erf. Begin 2001 is hiertoe een samenwerkings overeenkomst tussen de commissie en SLZ gesloten. In 2002 zijn 8 aanvragen beoordeeld. 5 konden van een positief advies voorzien worden. Twee leerlingen van de Vliedberg uit Goes -33-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 18