De Boom In 2-2003 ONTWIKKELING BASISORGANISATIE Binnen het samenwerkingsverband Landschapsbeheer Nederland is afgesproken dat de stichtingen landschapsbeheer op termijn gaan functioneren als professionele projectorganisaties, die gebouwd zijn rond een vaste professionele basis (basisorganisatie). Deze aanpak heeft inmiddels de instemming van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en de gezamenlijke provincies. Het Ministerie en de provincies hebben inmiddels ook overeenstemming over een herverdeling van de rijksmiddelen voor de stichtingen landschapsbeheer. Eén en ander pakt gunstig uit voor SLZ. In de periode 2003-2010 (de overgangsperiode voor de volledige herverdeling) komt extra geld beschikbaar voor de realisatie van de volledige professionele basisorganisatie. Uiteindelijk kunnen 11 arbeidsplaatsen in de basis ingevuld worden. De basis wordt geleidelijk opgebouwd, waarbij het accent ligt op structurele uitbouw van de werkvelden 'cultuurhistorie en aardkunde', 'soortenbeheer' en 'voorlichting en educatie' en versterking van het projectmanagement en de administratieve ondersteuning. Eén en ander zal gepaard gaan met uitbreiding van de projectenportefeuille. Bij deze ontwikkeling hoort een bedrijfsmatige professionele aanpak. Verder behoeft het verbreden van de financiële basis van de stichting en het landschapsbeheer de nodige aandacht. Naast Europese Unie, Rijk en Provincie, worden ook andere partijen zoals gemeenten, waterschappen, het bedrijfsleven en particulieren aangesproken. ACTIVITEITEN Ter realisering van haar doelstelling onderscheidt SLZ diverse werkvelden, waar de activiteiten bij zijn onder te brengen. In de periode 2003-2007 wordt extra aandacht besteed aan de ontwikkeling van de werkvelden 'soortenbeheer', 'cultuurhistorisch en aardkundig landschapsbeheer' en 'voorlichting en educatie'. 1. Soortenbeheer In 2001 is de Provinciale Nota Soortenbeleid (2001 - 2010) uitgekomen, die voor een aantal bedreigde Zeeuwse soorten specifieke maatregelen voorstelt. Voor soortgerichte activiteiten in het cultuurlandschap en voor het opstarten van een meldpunt soortenbeheer dicht de nota een belangrijke rol toe aan SLZ. Deze uitdagingen pakken wij de komende jaren op. De activiteiten (en de daarvoor noodzakelijke personeelsformatie) op het terrein van soortenbeheer worden daarvoor duidelijk uitgebreid. Het uitvoeren van concrete maatregelen voor bepaalde soorten zal de komende jaren, in projectvorm, onverminderd worden voortgezet. Het meldpunt soortenbeheer zal opgestart worden. Er wordt ook gewerkt aan uitbreiding van het netwerk van vrijwilligers voor akker- en weidevogelbescherming en aan het opbouwen van een netwerk van vrijwilligers en gemeenten ter bescherming van vleermuizen. In 2002 is 1 formatieplaats beschikbaar, in 2007 is dat uitgegroeid tot 1,4 plaats. 2. Cultuurhistorisch en aardkundig landschapsbeheer Cultuurhistorie en aardkunde (de geschiedenis van het landschap) worden gezien als één van de kernkwaliteiten van het landschap in de LNV-nota 'natuur voor -36- Jaarverslag 2002 mensen, mensen voor natuur'. Ook bij de provincie Zeeland ontstaat de nodige aandacht voor de cultuurhistorie. De nadruk zal voor de Stichting Landschaps beheer Zeeland liggen op de cultuurhistorische elementen, omdat er in Zeeland weinig zichtbare aardkundige elementen aanwezig zijn. Cultuurhistorische elementen zijn onder andere historische paden, forten en linies, bunkers, sluisjes, duikers en toegangshekken. Door middel van advisering, het opzetten van een vrijwilligersnetwerk en het opzetten en uitvoeren van gerichte projecten worden cultuurhistorische landschapselementen behouden. Een belangrijk deel van de activiteiten is naast het geven van advies gericht op het behouden en beheren van elementen. Veel herstelwerkzaamheden zijn zodanig specialistisch dat alleen vakmensen dit kunnen. Andere werkzaamheden kunnen door vrijwilligers en/of de eigenaren/beheerders gedaan worden. Ook dit moet gewaardeerd en gestimuleerd worden. Het vergroot de betrokkenheid bij het proces en het uiteindelijke product. Komende jaren wordt gewerkt aan het opzetten van een vrijwilligersnetwerk, onder meer door het uitbreiden van contacten met heemkundekringen en bestaande vrijwilligersgroepen. Door middel van cursussen wordt kennis verzameld en uitgedragen. In 2002 is 0,3 formatieplaats beschikbaar, in 2007 is dat uitgegroeid tot 1,1 plaats. 3. Voorlichting en educatie SLZ ziet voorlichting en educatie (=communicatie) als middel om: - de kwaliteit van het landschapsonderhoud te verhogen. - vrijwilligers en eigenaren/beheerders te motiveren en bij de werkzaamheden te betrekken. - de profilering van SLZ en landschapsbeheer in het algemeen te versterken. - samenwerkingsverbanden te creëren en stimuleren. - een maatschappelijk draagvlak te creëren voor het landschapsbeheer. De activiteiten zijn in eerste instantie gericht op twee doelgroepen: eigenaren/ beheerders (individueel en in samenwerkingsverbanden) en vrijwilligers. Daarnaast wordt aandacht besteed aan activiteiten richting overheden en het grote publiek. Veel eigenaren/beheerders en vrijwilligers zijn bezig met onderhoud, herstel en aanleg van landschapselementen. Door een goed advies wordt kwaliteitswinst ten aanzien van natuur en landschap bereikt, worden ideeën voor nieuwe elementen aangereikt, worden financieringsmogelijkheden beter benut of wordt veiliger gewerkt. Uitgave van het contactblad 'de boom in' wordt voortgezet. Het contactblad speelt een met 'advisering' vergelijkbare rol. Het blijft algemener, maar bereikt meer mensen. De inhoud is steeds een mix van onderwerpen gericht op eigenaren/beheerders en vrijwilligers. Cursussen dragen met name bij aan verspreiding en vergroting van kennis over (het beheer van) natuur- en landschapselementen, met als gevolg verbetering van de kwaliteit van (het beheer van) deze elementen. De in de afgelopen jaren succesvolle cursussen worden voortgezet. Wensen van vrijwilligersgroepen en eigenaren/beheerders leiden tot nieuwe onderwerpen. Themadagen en lezingen belichten specifieke onderwerpen. In 2002 is 0.5 plaats beschikbaar, in 2007 is dat uitgegroeid tot 1 plaats. -37-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 20