De Boom In 2-2003 4. Vrijwilligerswerk Het vrijwilligerswerk blijft een belangrijk onderdeel van de activiteiten van SLZ. Vrijwilligerswerk betekent bekendheid bij en betrokkenheid van de plaatselijke bevolking. Het geeft aanvullende mogelijkheden op het werk van eigenaren en bedrijven. Bovendien kunnen vrijwilligers vernieuwende (voorbeeld)projecten aanpakken. SLZ stimuleert, coördineert, organiseert en begeleidt de activiteiten. Weekendvrijwilligers en bijzondere groepen In alle 6 Zeeuwse regio's is een kernvrijwilligersgroep actief. SLZ verleent faciliteiten (gereedschap, verzekering), ondersteunt groepen bij de arbozorg, draagt werkobjecten aan, legt contact met beheerders, en draagt zorg voor verspreiding van kennis, alles voor zover nodig en gewenst. Gezien het ervaringsniveau van deze groepen is begeleiding van werk door SLZ slechts beperkt nodig bij bijzondere projecten en om een regelmatig contact met de groepen in stand te houden. Met enige regelmaat organiseert SLZ bijeenkomsten voor de groepen om tot kennisuitwisseling te komen. Naast de 6 kerngroepen zijn 30-35 andere groepen actief. Dat betreft bijvoorbeeld afdelingen van Scouting, serviceclubs en schoolklassen, die een enkele keer per jaar actief zijn in het landschapsbeheer. SLZ ondersteunt deze groepen op dezelfde manier als de kerngroepen, met een zwaarder accent op begeleiding in het veld. Diverse algemene maatschappelijke ontwikkelingen, zoals individualisering en vergrijzing, hebben invloed op het vrijwilligerswerk. De bestaande vrijwilligersgroepen zullen alert moeten zijn op deze ontwikkelingen. Een voortdurende aandacht voor binding en werving van deelnemers is noodzakelijk. SLZ zal de groepen daarbij behulpzaam zijn, onder meer door ze te voorzien van kennis en materialen. Kansen voor uitbreiding van het vrijwilligerswerk zien we, rekening houdend met genoemde maatschappelijke ontwikkelingen, vooral bij enkele bijzondere groepen: scholen, bedrijven, organisaties en recreanten/toeristen. We streven naar 50 actieve groepen in 2007. In die 50 groepen werken ca. 1.200 vrijwilligers ca. 12.000 uur. Doordeweekse vrijwilligers Doordeweekse vrijwilligers zijn actief in twee Vrijwillige Landschapsonderhoudsploegen. SLZ zorgt voor begeleiding van deze groepen, regelt het werk en het vervoer, enzovoorts. Verder wordt via het verzorgen van cursussen veel aandacht besteed aan vergroting van deskundigheid in de groepen. Deelgenomen wordt door mensen met diverse achtergrond (deels vrijwilligers, deels via werkgelegenheidsbevorderende maatregelen). In de groepen is beperkt ruimte voor deelnemers die werken aan (re-)integratie in de maatschappij. In beide groepen is ruimte voor 12 deelnemers. Jaarlijks wordt 20.000 uur gewerkt. Het totaal aantal deelnemers per jaar is afhankelijk van de doorstroming in de groep. De doordeweekse groepen doen met name werk dat niet door eigenaren/beheerders of weekendvrijwilligers opgepakt wordt. SLZ vraagt een (vrijwillige) bijdrage voor de werkzaamheden aan eigenaren/beheerders. -38- Jaarverslag 2002 Het onderhoud van historische buitenplaatsen, bacterievuurcontrole en andere bijzondere werkzaamheden worden toegevoegd aan de activiteiten van de doordeweekse ploegen. Voor uitvoering van deze activiteiten zijn in 2002 8 arbeidsplaatsen beschikbaar; in 2007 zijn dat 9,5 plaatsen. 5. Particulier natuur- en landschapsbeheer Naast boeren zijn er in het landelijk gebied diverse andere groepen grondeigenaren/gebruikers aanwezig. Dit betreft met name particuliere bewoners ('nieuwe buitenlui') en niet-agrarische bedrijven. Vooral opvallend is de gestage toename van het aantal particuliere bewoners, dat over steeds meer grond beschikt. SLZ vervult de rol van stimulator, organisator, coördinator en adviseur. De afgelopen jaren heeft SLZ expertise opgebouwd met betrekking tot het ontwikkelen, organiseren en coördineren van uitvoeringsgerichte projecten bij particulieren en bedrijven. Bij de particulieren betreft dat in de eerste plaats het inrichten van streekeigen erven. Dit wordt de komende jaren voortgezet. Verder is de afgelopen jaren slechts op beperkte schaal aandacht besteed aan duurzaam beheer van kleine bosjes en aan kleinschalige natuurontwikkeling (terreinen tot 5 hectare). Deze 2 activiteiten krijgen in de periode 2003-2007 beduidend meer aandacht. Voor recreatiebedrijven worden bedrijfsnatuurplannen gemaakt en tot uitvoering gebracht. In samenwerking met diverse recreatieorganisaties streven we ernaar om het project komende jaren voort te zetten. Vergelijkbare plannen kunnen gemaakt worden voor kleine bedrijventerreinen, want ook op deze terreinen kan de natuur- en landschapswaarde verbeterd worden. Bij uitvoering van de projecten wordt zelfwerkzaamheid van de eigenaar gestimuleerd. Uitvoering van de activiteiten zal in de periode 2003-2007 overwegend plaatsvinden door in de regio's werkzaam personeel: In totaal betreft het 3-4 formatieplaatsen. 6. Agrarisch natuurbeheer Het landelijk gebied wordt niet meer alleen voor voedselproductie gebruikt. De grondgebonden landbouw wordt een grote rol toebedacht bij het beheer van het landelijk gebied. Dit komt naar voren in beleid op alle overheidsniveaus en wordt ondersteund door LTO Nederland. SLZ gaat uit van de visie dat landbouw de drager blijft van het landelijke gebied. Naast productie van voedsel zullen boeren een steeds grotere rol gaan spelen bij het beheer van natuur- en landschapswaarden, het aanbod van recreatiemogelijkheden aan burgers en de berging van water. Voor SLZ ligt er een ondersteunende, adviserende, voorlichtende en soms initiërende taak. Kwaliteit en continuïteit zijn daarbij belangrijke items, naast het stimuleren van zelfwerkzaamheid. In de periode 2003-2007 richt SLZ zich op de volgende activiteiten: - Opstellen bedrijfsnatuurplannen voor landbouwbedrijven. In die bedrijfsnatuurplannen zijn uitvoeringsgerichte maatregelen opgenomen, die meerdere jaren beslaan - Aan agrariërs worden veel korte adviezen gegeven: meestal over erfbeplanting en aanleg en onderhoud van kleine landschapselementen. - Voor bedrijven met beheerscontracten Programma Beheer worden ecologische analyses uitgevoerd. -39-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 21