De Boom In 2-2003 - Advisering en begeleiding van samenwerkingsverbanden zoals agrarische natuurverenigingen en steunpunt Agrarisch Natuurbeheer van ZLTO/ln Natura Zuid. - Begeleiden van studiegroepen, organiseren van excursies en cursussen. - Advisering bij projecten, onder andere 'Akkerranden a la Carte' en 'Goese heggen'. - Agrariërs begeleiden bij het werken in het landschap, o.a. bij het bloemdijkenbeheer. Ten behoeve van 'agrarisch natuurbeheer' is in de periode 2003-2007 0.8-0.9 formatieplaats beschikbaar. 7. Natuur- en landschapsbeheer (semi-)overheden SLZ stimuleert gemeenten landschapsontwikkelingsplannen op te stellen, waarbij vooral de praktische inzetbaarheid van dergelijke plannen van belang is. SLZ is daarnaast actief als adviseur of bij toetsing van Nieuwe Economische Dragers in het buitengebied. Gemeenten worden door SLZ meer aangesproken als co-financier bij projecten. Projecten als 'herstel streekeigen erven' kunnen een belangrijke rol spelen bij landschappelijke inpassing van bedrijfsgebouwen in het buitengebied. Het ligt voor de hand gemeenten daarbij aan te spreken op hun financiële verantwoordelijkheid. SLZ zal de waterschappen aanspreken op de landschappelijke en ecologische mogelijkheden van het beheer aan wegbermen, dijktaluds en slootkanten. Waterschappen worden door SLZ meer aangesproken als co-financier voor diverse projecten. Binnen de te realiseren basisorganisatie is in de periode 2003-2007 nog geen ruimte voor invulling van dit werkveld. Uitvoering van de activiteiten zal in de periode 2003-2007 plaatsvinden door in de regio's werkzaam personeel en door projectmedewerkers. In totaal is er 0.5 arbeidsplaats mee gemoeid. 8. Kennisbeheer Het werkveld 'kennisbeheer' betreft het verkrijgen, beheren en beschikbaar stellen van bruikbare kennis over landschapselementen (aanwezigheid, historie, beheer, ecologische waarde, enzovoorts). Op systematische wijze wordt aandacht besteed aan inventariseren en monitoren van elementen, teneinde concrete gegevens in handen te krijgen over onder meer de ontwikkelingen in het landschap en de output van uitvoeringsgerichte projecten. Via deelname in landelijk lopende projecten (bijvoorbeeld 'meetnet landschapselementen') en via monitoren van de resultaten van projecten komen de benodigde gegevens boven water. Binnen de te realiseren basisorganisatie is geen ruimte voor invulling van dit werkveld. SLZ streeft na dat (projectmatig gefinancierd) uiterlijk in 2007 0.5 formatieplaats beschikbaar is voor het verrichten van het werk dat nodig is om dit werkveld voldoende inhoud te geven. 9. Projecten De afgelopen jaren heeft SLZ expertise opgebouwd met betrekking tot het ontwikkelen, organiseren en coördineren van uitvoeringsgerichte projecten. Voorbeelden: projecten herstel streekeigen erven, herstel hoogstamboomgaarden, aanleg amfibiebiotopen. -40- Jaarverslag 2002 Ook de komende jaren bieden volop mogelijkheden om extra financiële middelen beschikbaar te krijgen voor uitvoering van landschapsonderhoud, voor aanleg van kleine landschapselementen, voor beheer van kleine cultuurhistorische elementen en voor soortenbeheerprojecten. Om deze mogelijkheden optimaal te benutten dient SLZ goede aansprekende projecten te ontwikkelen en dient SLZ overzicht te houden over de vele mogelijkheden. Binnen het personeelsbestand moet structureel ruimte gecreëerd worden voor ontwikkeling, organisatie, coördinatie en evaluatie van projecten. We streven er naar om in 2007 binnen de basisformatie 0.4 arbeidsplaats beschikbaar te hebben voor de projectcoördinatie. Voor uitvoering van projecten zijn, naast de bij de diverse werkvelden opgenomen plaatsen, in de regio's in 2007 naar verwachting 3 arbeidsplaatsen nodig. 10. Verordening onderhoudsovereenkomsten kleine landschapselementen SLZ voert de provinciale subsidieregeling voor onderhoud en herstel van kleine landschapselementen uit (de VOL verordening onderhoudsovereenkomsten kleine landschapselementen). Uitvoering van die regeling wordt de komende jaren voortgezet. In het kader van deze regeling kan een eigenaar/beheerder van een landschapselement een langlopend contract sluiten waarin afspraken gemaakt worden over onderhoud en instandhouding van het betreffende landschapselement voor een periode van 10 jaar. De eigenaar/beheerder ontvangt dan een vergoeding voor de afgesproken werkzaamheden. Voor diegenen die geen langlopend contract willen sluiten, biedt SLZ een alternatief: een overeenkomst per onderhoudsactiviteit (met een lagere vergoeding). Voor de noodzakelijke werkzaamheden wordt 1.5 formatieplaats ingezet. Leerlingen van de Vliedberg uit Goes aan het knotten in het Poelbos bij Goes -41 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 22