De Boom In 2-2003 Tabel 2. Ontwikkeling vrijwilligersgroepen 1993 t/m 2002 Jaar 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 Aantal groepen 23 28 27 32 26 27 29 32 30 29 Totaal aantal uren 4.918 7.728 7.680 7.653 7.586 7.214 8.676 8.553 7.340 6.475 Aantal verschillende deelnemers 542 661 667 797 624 690 804 811 842 835 Enkele groepen uitgelicht: Natuurvereniging Tholen De beheerswerkgroep van de Natuurvereniging Tholen heeft haar werkzaamheden voortgezet. Behalve het 'gewone' knotten en hakhoutbeheer heeft de werkgroep enkele dijkhellingen gemaaid ten behoeve van de ruige anjer, een zeer zeldzame bloemdijk- plant. Verder wordt gewerkt in de Eendenkooi op St. Philipsland. Actief terreinbeheer Schouwen Duiveland De werkgroep werd geplaagd door interne organisatorische problemen. Het aantal werkdagen is daardoor teruggelopen. Vrijwel steeds wordt samengewerkt met de NJN afdeling Schouwen-Duiveland. Beheerswerkgroep en Heemtuinwerkgroep KNNV-afdeling Beveland De beheerswerkgroep knotte wederom een groot aantal bomen, en continueerde het maaiwerk in de inlaag de Rietput. Enkele bijzondere activiteiten waren: het plaatsen van een insectenhotel in de hoogstamboom- gaard in de Hollandsche Hoeve in Goes, een gezamenlijke werkdag met Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren, en een uitwisseling met de beheerswerkgroep van IVN Roosendaal. Over en weer maakten de groepen kennis met elkaar, het werk en het werkgebied. De heemtuinwerkgroep beheert de heemtuin in het recreatiegebied de Hollandsche Hoeve bij Goes. De werkzaamheden bestaan voornamelijk uit het hooien van de graslandjes, de dijken en de vliedberg. Activiteitencentrum Goes In de beheersgroep van het activiteitencentrum werken lichamelijk of verstandelijk gehandicapten. Ze hebben met enthousiasme gewerkt op een project in Wolphaartsdijk. Er was achterstallig onderhoud en er is veel dunningswerk verricht. Belangrijk voordeel voor de deelnemers is de goede toegankelijkheid van het terrein. Het is nu spannend om te zien hoe de ondergroei zich gaat herstellen. Ook werd een derde werkbezoek gebracht aan een ecologisch centrum in Frankrijk, waar via SLZ al eerder beheerswerk was gedaan. Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren De Werkgroep Landschapsverzorging heeft het uitgebreide beheerwerk op de vaste projecten voortgezet. Dat omvat het knotten van knotbomen, het maaien van een dijkberm en een spoorwegtalud en divers onderhoud op enkele buitenplaatsen. In hun gevarieerde programma neemt ook het hakhout- en maaibeheer, o.a. ten behoeve van de Stinzenflora aan het Eikenlaantje bij Westhove een vaste plaats in. In december 2002 bracht de groep een bezoek aan de beheerswerkgroep KNNV Beveland. Zo'n 30 vrijwilligers -10- Jaarverslag 2002 knotten op die dag gezamenlijk een rij knotwilgen aan de rand van de Zwaakse Weel. Andere Walcherse groepen De werkgroep Oranjebosch heeft weer enkele waardevolle bomen vrijgesteld in het Oranjebosch. De KNNV afdeling Walcheren organiseerde een werkdag in het waterwingebied en de SOR- optimisten hebben geknot op hun adoptieproject bij Biggekerke. 't Duumpje De knotwerkgroep van 't Duumpje was in 2002 weer bijzonder actief. De groep houdt zich zeker niet alleen met knotwerk bezig, alhoewel dat nog altijd het belangrijkste onderdeel van de activiteiten beslaat. Er worden ook knotwilgen geplant, en de groep heeft voor het eerst een meidoornheg gevlochten. Volgens het jaarverslag van de groep kostte het moeite om de juiste vlechtmethode te pakken te krijgen. Onder andere het inwinnen van informatie via internet was daarvoor nodig. De Steltkluut (overgenomen uit jaarverslag beheerswerkgroep). In 2002 zijn er 15 werkdagen geweest, met in totaal 197 mensdagen. Het totaal aantal mensen dat een of meerdere dagen actief was, was dit jaar ongekend hoog, namelijk 89. Het grootste deel hiervan heeft slechts een dag (meestal de Natuurwerkdag) of twee dagen gewerkt. Een vaste kern van 8 a 10 mensen is bijna elke werkdag aanwezig. Er is gewerkt in 4 verschillende bosjes. Op 8 locaties is geknot. De werkdag op de Wassende Maan in België moest door de aanhoudende regenval (de hele plantvlakte stond onder water) helaas worden doorgeschoven naar maart 2003. In de zomer is een groep van 8 mensen naar het bos in Hattum op de Veluwe geweest. Daar zijn een aantal klussen gedaan in het bos waarvan we het beheer hebben geadopteerd. Absolute topdag vormde de Natuurwerkdag op 2 november, met een deelname van wel 48 mensen. De burgemeester opende deze dag. De hele dag was er van alles te doen, zoals veel verschillende klussen, excursies en boompje klimmen. Daarbij hadden we een hele goede publiciteit. Ook de jeugdknotdag was druk bezet. Scoutinggroepen Door 7 scoutinggroepen zijn verschillende projecten door heel Zeeland onder handen genomen. Een aantal doet dit zelfstandig; anderen worden bijgestaan door weekendvrijwilligers of medewerkers van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Scholen Een 6-tal scholen was actief in het landschap. Over het algemeen betrof dit knotprojecten onder leiding van een medewerker van de stichting. In 2 gevallen ging het om deelname aan de boomfeestdag onder leiding van de stichting (in de gemeenten Borsele en Veere). De Herpetologische studiegroep De Herpetologische studiegroep heeft in de maanden februari t/m april de jaarlijkse paddenoverzetacties georganiseerd bij Domburg, Vrouwenpolder en Schuddebeurs. Een paar duizend padden bereiken zo in een emmer de overkant. - li -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 7