De Boom In 2-2003 Natuurwerkdag 2002 In 2002 vond de tweede natuurwerkdag plaats. Na de evaluatie van de vorige editie, bleek dat het één en ander beter georganiseerd moest worden. Vanuit het landelijke overleg kwam al snel naar voren dat Landschapsbeheer Nederland de aangewezen organisatie is om dit spreekwoordelijke 'varkentje' te wassen. Per provincie werd een coördinator aangewezen om de verschillende vrijwilligersgroepen te ondersteunen. Om de communicatie te verbeteren werd er een bureau ingehuurd om het geheel op landelijk niveau te coördineren. Landelijk deden er circa 3.000 deelnemers mee aan de Natuurwerkdag en dit op ongeveer 140 verschillende locaties. In Zeeland waren dit 190 deelnemers op 11 verschillende locaties. Van deze 190 deelnemers waren er 20 'nieuwe' vrijwilligers die op 5 verschillende locaties aanwezig waren. Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen (VLP) Onder de naam Vrijwillige Landschaps onderhouds Ploegen wordt door Vutters, baanlozen, gepensioneerden, WAO-ers, vanuit Reclassering enzovoorts gewerkt in het land schapsonderhoud. De uitkerende instanties (meestal gemeenten) bepalen of uitkeringsgerechtigden vrijwilligerswerk mogen verrichten. De Vrijwillige Landschapsonderhouds ploegen verrichten alle voorkomende werkzaamheden in het landschaps onderhoud. 's Winters worden knotbomen geknot en geplant, hoogstamfruitbomen gesnoeid en geplant, heggen gesnoeid en houtrillen gemaakt. 's Zomers worden diverse kleine riet- en hooilandjes en dijkbermen gemaaid. Verder worden allerlei elementen waar aanplant plaatsgevonden heeft gedurende enige jaren 's zomers onderhouden (schoffelen, bosmaaieren, opsnoeien wilgepoten, herstel afras teringen enzovoorts). De bij de stichting ondergebrachte ID- ers en WlW-ers werken mee bij de Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen. Tevens verzorgen zij een deel van de begeleiding van de vrijwilligers. De rest van de begeleiding werd verzorgd door vaste medewerkers van SLZ. Tabel 3 geeft een overzicht van het aantal deelnemers aan doordeweeks landschapsonderhoud en van het aantal gewerkte uren. - 12- Jaarverslag 2002 Tabel 3. Overzicht Landschapsonderhoud doordeweeks aantal personen en gewerkte uren Noord en Midden Zeeland Zeeuws- Vlaanderen Totaal vrijwilligers aantal 13 16 29 uren 6.896 5.160 12.056 WIW aantal 6 2 8 uren 4.980 1.940 6.920 stagiairs aantal 4 1 5 uren 528 190 718 SLZ- medewerkers aantal 2 2 4 uren 1.828 860 2.688 Totaal aantal 25 21 46 uren 14.232 8.150 22.382 ARBO Op het gebied van de ARBO (arbeidsomstandigheden) is dit jaar gestaag verder gewerkt. Intern zijn bij de stichting twee medewerkers regelmatig actief met implementatie van ARBO-maatregelen, zoals opzetten van de verplichte ARBO-administratie en opzetten en geven van cursussen. De cursus zaag- en veltechnieken, intern ontwikkeld om met name de veiligheid tijdens knotwerk te vergroten, werd een aantal keren gegeven en is als module verwerkt in de landelijke cursus technische vaardigheden, onderdeel van het gemeenschappelijke landelijke programma modulaire scholing. Ook werd een cursus levensreddende handelingen verzorgd voor vrijwilligers en medewerkers. Voor de medewerkers die werken met de motorzaag werd een trainingsdag verzorgd met als thema motorzagen in knotbomen. Met het budget van de Nationale Postcode Loterij zijn opnieuw een aantal maatregelen binnen het uitvoerende werk getroffen, waarmee dit project is afgerond, enkele voorbeelden: - aanschaf veiligheidshandschoenen voor kinderen - aanschaf doornhandschoenen - keuring en reparatie van ladders - aanschaf EHBO-trommels De in de ARBO-wet verplicht gestelde risicoinventarisatie en evaluatie en bijbehorend plan van aanpak zijn ter toetsing aangeboden aan de Arbodienst en er is een begin gemaakt met uitvoeren van de aanbevelingen. - 13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 8