O O Historische resultaten door: Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Alweer telefoon. Een vraag over herstel van een hek. Het is al de zoveelste die graag iets ouds op het erf wil herstellen, maar niet weet hoe en de mogelijkheden daarvoor niet kent. Steeds meer mensen weten ondertussen SLZ wel te vinden. Er is al een heel lijstje ontstaan: schoorsteenkappen op een bakkeet, houten en smeedijzeren hekwerken, makelaars, aardap pelkelders, varkenshokken, welputten, een rosmolen, windwijzer, varkenshok, wagenhuisje, stenen ornamenten en nog veel meer. Alle aanvragen worden neergelegd bij een klein groepje mensen, want niet iedereen komt voor subsidie in aanmerking. Strenge criteria bepalen welke elementen wel en welke niet meegenomen worden. In 2002 startte SLZ samen met de Boerderijen stichting Zeeland een project voor herstel van klei ne cultuurhistorische elementen. Veel mensen deden een aanvraag om te mogen meedoen aan dit project en zo een financieel steuntje in de rug te ontvangen bij herstel van het element. Twee mensen van de Boederijenstichting en twee van SLZ bogen zich hierover en maakten een selectie aan de hand van een aantal criteria. Zo moest het element klein zijn, historisch, uniek, op zichzelf staand en van landschappelijke waarde. Tevens moest het in de toekomst weer een functie vervullen en werd er een bij drage verwacht van de eigenaren van 50%. Voorwaarde was ook dat het element hersteld werd zoals het vroe ger was. De eigenaren moesten dus aan kunnen tonen hoe het er toen had uitgezien. Dit kan aan de hand van foto's, oude tekeningen, restanten van het element of soms zelfs met een schilderij. Gerestaureerde restanten van een rosmolen op Walcheren. De verschillende aanvragen werden onder de medewerkers verdeeld. Er werd contact gelegd met de eigenaren en er werd een bezoek gebracht aan het betreffende element. Als aan alle voorwaarden werd voldaan, kon de eigenaar een offerte aanvragen voor het herstelwerk. Werd dit goedge keurd door de werkgroep, dan kon het herstelwerk beginnen. Na oplevering van het werk werd er vaak nogmaals een bezoek gebracht aan het element. Dit jaar is eenzelfde project opgezet als vorig jaar, maar dan met een groter beschikbaar budget. Er kunnen dus in principe meer mensen meedoen. Dezelfde selectiecriteria worden toege past, eventueel met enige uitbreiding daarvan. Zo wordt er een maximale bij drage ingesteld van 2.500,- en moet er als het gaat om grote bedragen een extra offerte worden opgevraagd. Op 23 juli werd het project van 2002 afge sloten en dat voor 2003 officieel geopend, tijdens een bijeenkomst op een erf in Retranchement. Het hek dat toegang geeft tot dit erf is het resultaat van deelname aan het project van het voorgaande jaar. In principe kan iedereen meedoen aan het nieuwe project, indien men voldoet aan de voorwaarden. Wie mee wil doen kan een inschrijfformulier aan vragen bij SLZ. Men krijgt dan vanzelf bericht terug. Terugkijkend naar het afgelopen project hebben we er een hoop van geleerd. Ook dit project zal weer een heleboel nieuwe kennis opleveren. Langzamerhand ontstaat er ook een steeds beter beeld van wat er allemaal nog is aan kleine cultuur historische elementen in Zeeland en waar de knel punten zitten. Al die kleine elementen zijn stukjes geschiedenis uit de eigen streek, die de aantrekke lijkheid en afwisseling verhogen en een bijdrage leveren aan de beleving van het landschap. Ze zijn dus bijzonder de moeite waard ze te behouden. Mensen die met hun kennis een bijdrage willen leveren aan dit project zijn van harte welkom. Zij kunnen contact opnemen met SLZ (Sandra). Gerestaureerde papagaai wordt terug op het dak geplaatst (zie artikel pag. 20).

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 11