O O O 0 O 1 Woning 2 Diverse schuren 3 Tuin 4 Oprijlaan 5 Hoogstamboomgaard 6 Drinkput 7 Knotwilgen rij 8 Houtsingel Voorbeeld van een streekeigen erf op Schouwen-Duiveland er een echte laan. De haag onder de lin den concurreert met de linden en dient nodig te worden teruggezet. De geplan te knotwilgen zijn ondertussen flink uit gegroeid en moeten voor de derde keer worden geknot. Gelukkig helpen de vrij willigers van de natuurvereniging Tholen een handje. Op de naastliggen de dijk zijn halverwege de jaren '90 een honderdtal noten geplant via een toen malige subsidieregeling van het ministe rie. De bomen zijn aardig gegroeid en geven al een paar jaar noten. In de drinkput is een dikke laag modder gekomen van afgevallen blad en door het intrappen van de oever door de schapen. In dit droge jaar is de bodem helemaal opgedroogd en voorzien van diepe scheuren. Een keer opschonen kan hier geen kwaad. De vele rondvlie gende libellen krijgen dan weer een plek waar ze hun eieren kunnen afzetten. De geplaatste kerkuilkast in de schuur wordt jaarlijks gecontroleerd door vrij willigers van de vogelwerkgroep van de Natuurvereniging Tholen. Het erf lijkt ideaal, desondanks is het nog steeds wachten op het eerste broedgeval. Erfprojecten Via de subsidieregeling WCL (Waardevol Cultuur Landschap) Zak van Zuid-Beveland, is in 1994 het eer ste erfproject van start gegaan. Bij een aantal gevallen ging het om wat gro tere erven, hier zijn tientallen hoog- stammen, vele meters haag, soms meerdere drink putten en andere elementen per erf aangelegd. Veel eigenaren hebben hun erf met WCL-subsidie opgeknapt. In totaal zijn er 140 streekeigen erven in de Zak van Zuid-Beveland opgeknapt. In Zeeuws-Vlaanderen zijn diverse erven opgeknapt met Europees geld. Momenteel lopen diverse pro jecten 'herstel streekeigen erven' in het kader van Vitaal platteland (Zeeuws-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Tholen) of via provinciaal geld (Walcheren en Schouwen-Duiveland). In 2002 zijn meer dan 100 erven hersteld via de diverse erfpro jecten en adviezen landinrichting (zie SLZ-jaarver slag). Een voorbeeld van een hersteld erf is te zien op de plattegrond hiernaast. Bij uitvoering van de huidige erfprojecten kan de eigenaar 50% subsidie krijgen op het herstel van het erf. Naast aankoop van het plantmateriaal en aanleg drinkput kan ook het werk aan de diverse elementen (aanplant) worden vergoed. Op deze manier kan de eigenaar een groot deel van zijn eigen bijdrage terugverdienen door zelf het werk uit te voeren. We stimuleren een eigenaar om zelf aan de slag te gaan. De eigenaar raakt hierdoor meer betrokken bij de diverse elementen en zal zich meer inzetten om ze te behouden. Eigenaren van erven horen van elkaar dat men bij SLZ deskundig advies en mogelijk subsidie kan krij gen voor herstel van de erfbeplanting. Door her en der in Zeeland fraaie voorbeelden te realiseren van herstelde streekeigen erven kunnen andere eigena ren ideeën opdoen. Vooral door mond op mond reclame hebben we in bepaalde gebieden zeer veel erven op een streekeigen wijze kunnen opknappen. In enkele gebieden hebben we bijna alle erven

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 6