0 O 0 0 O O 0 0 0 De stille kracht Winnaars gouden jirizagen 2003 Door Peter van der Vliet en Lucien Calle, medewerkers SLZ Tijdens de vrijwilligersdag 2003 werden zoals gewoonlijk gouden jirizagen uitgereikt aan twee vrijwilligers die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt in het landschapsbeheer. Hieronder de kernpunten uit de toespraken die respectievelijk Peter van der Vliet en Lucien Calle voor hen geschreven hadden. Willy Verbist Nog maar net uit de luiers kruipt hij al achter zijn vader aan door het landschap van zuidoost Zeeland. Dik 40 jaren later sluit hij zich in de noordwesthoek aan bij Landschapsbeheer. In de Verklikkerduinen op Schouwen blijkt al snel dat het ruigere werk, het uitlieren van bomen en weg zagen van duindoornstruweel, een kolfje naar zijn hand is en hij gaat voortvarend van start. Ook bij andere projecten verstrijkt nooit veel tijd tussen aankomst en handen uit de mouwen; soms ont breekt hij zelfs bij de instructie voor die dag en is de eerste tak al op de grond beland. Stug door gaan is het motto van deze vrijwilliger; hoewel volgens het thema dit jaar een stille kracht, is hij vaak duidelijk hoorbaar, maar dat komt dan door zijn bijdrage met bos- of motormaaier. Zijn inzet beperkt zich niet tot één regio, zowel in Zeeuws-Vlaanderen als noord en midden-Zeeland is hij actief. Op de enige werkdag waarop hij zich niet voor SLZ inzet, werkt hij bij een boer in Zeeuws-Vlaanderen. Naast zijn werk als automon teur heeft hij vele jaren bij loonbedrijven productie gemaakt. Hoewel vrijwilligers doorgaans een goed stuk werk neerzetten, zal hij toch in aanvang vreemd hebben aangekeken tegen de doorde weekse vrijwilligersdag, waar soms ruim tijd wordt genomen om bij te praten en de pauzes royaler zijn dan bij loonwerk. Na een werkdag heeft hij dan ook meer dan voldoende energie om een flink aantal kilometers te lopen in een tempo waarvan ik als leeftijdgenoot, alleen maar kan dromen. De doordeweekse ploegen maken dankbaar gebruik van zijn ervaringen in het boerenlandschap; wordt er een trekker ingezet dan is hij de chauffeur; zijn geheugen voor werkplekken is scherp en maakt dat we niet verdwa len of dat projecten vergeten worden. Ook wijst hij mensen op hun ver jaardag; niet te beroerd om je dan te feliciteren gaat het hem dan toch vooral om de traktatie.Een stille kracht, man van weinig woorden, maar als het om hardlopen, loonwerk, voetbal of wielrennen gaat gaan de sluizen open. Beste Willy, Jij bent één van die speci ale mensen, die kleur geven aan het vrijwilligerswerk; wij hopen dat je dit nog lang mag volhouden. Wivina Luykxs Om te weten hoe lang Wivina al actief is als vrijwilligster, moeten we zoeken in zeer oude stoffige archieven. Het moet toch al ruim 30 jaar geleden zijn toen zuster Wivina zich aanmeldde bij De Steltkluut. Haar eerste klus was wil- gen knotten aan het Groot Eiland bij Luntershoek. Die plek aan de water kant was zo mooi en het werk zo leuk dat Wivina direct voor drie decennia bijtekende. Wivina is een stille, harde werkster en wat een kracht zit er in die armen! Dat bleek o.a. bij het 25 jarige jubileum van de knotwerkgroep van De Steltkluut. We deden daar een zogenaamde behendigheidsrace. Je moest dan zoveel mogelijk houtblok ken opstapelen in een kruiwagen en dan daarmee een moeilijk parcours afleggen. De teller stond bij haar pas stil bij de onwaarschijnlijke hoeveelheid van 132 kg, waarmee ze alle heren ver achter zich liet. En ook van andere kanten bereikten ons fantastische ver halen. Zo werkte zuster Wivina lange tijd op de psychiatrische afdeling van het ziekenhuis. Soms belandden hier ook wel eens patiënten die in redelijke staat van onhandelbaar zijn. Wanneer er weer eens een per soon zo over de rooie was, dat ze hem met zes personen nog niet de baas konden, werd het tijd om Wivina in te zetten. Die kreeg iedereen gekal meerd. Maar of Wivina nu met tegenspartelende patiënten of boomstammen worstelt, ze doet het werk steeds met hetzelfde gedreven enthousiasme. En zo houdt ze zich als vrouw ook makkelijk stand tussen al dat ruige manvolk. Afgelopen winter was ze na 30 jaar weer terug aan de waterkant bij het Groot Eiland. Weer diezelfde wilgen knotten, aan dezelfde steile oever. Waar ze 3 decennia terug nog droog wist te blijven, zakte ze deze keer wel door het ijs. Hele broek nat en ijskoud natuurlijk. Maar wel gewoon doorwerken, want ben je gek, ze vond het helemaal niet nodig om aan zulke details veel aandacht te schenken. Ondanks alle inzet blijft Wivina toch ook steeds een rustig en ietsepietsje bescheiden mens. Ze is dus een perfec te winnaar in de categorie Stille Kracht. Wivina Luykxs en Willy Verbist (foto: Tonnie Outermans)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 13