O O O O O O Vreemde vruchten De Boomdijk te Nw en St Joosland voor. ...en nadat de scouts hier aan het werk zijn geweest op de Natuurwerkdag (foto's Robert Wielemaker). 6. De vijg Door Winant Halfwerk, vroeger medewerker SLZ In deze rubriek aandacht voor een aantal fruitsoorten die vooral vroeger op menig boerenerf te vinden waren. Meestal stonden ze in de (moes)tuin, vaak niet eens in de boomgaard. Vaak ging het maar om één of enkele exemplaren. Een beetje buitenbeentjes dus. Soms wisten de eigenaars niet eens goed wat ze aan moesten met deze vruchten. Toch werden ze in stand gehouden, want iets weggooien dat deed je niet en je kon er altijd wel iets mee doen, zo niet, een ander dan toch. De afgelopen halve eeuw zijn deze fruitsoorten steeds minder algemeen geworden. In deze zesde (en laatste?) aflevering aandacht voor de vijg. Latex, Boeddha en sarcofagen De vijg (Ficus carica) is de enige ver tegenwoordiger van het geslacht Ficus in Europa. Dit geslacht omvat meer dan duizend soorten en is daarmee één van de omvangrijkste geslachten in de wereld. Met nog zo'n 50 andere subfamilies - waaronder die van de moerbei - behoort het tot de familie van moerbeiachtigen, die op haar beurt weer deel uitmaakt van de vezelrijke orde der Urticales, waartoe ook brandnetel, hennep, hop en iep worden gerekend. Het merendeel van de ficussen groeit in de tropen en sub tropen. "Onze" vijg is de meest winterharde en heeft van alle vijgens oorten het noordelijkste verspreidings gebied. Andere bekende vijgensoorten zijn: - Ficus elastica of rubberboom. Dit is de overbekende huiskamerplant met zijn glad-de, grijze stam en donker groene, glanzende bladeren. Deze Zuid-Oost-Aziatische boom werd vroeger veel geteeld omwille van zijn melksap (latex). In parken en tuinen rond de Middellandse Zee zijn exemplaren te bewonderen van gigantische afmetingen. - Ficus benghalensis is de majestueuze Banyanboom van het Indiase subcontinent. De boom maakt wijd uitlopende, horizontaal groeien de takken van waaruit hele kluwens luchtwortels neerdalen. Deze schieten uiteindelijk wortel en fungeren dan als dikke steunpilaren die de zware takken schragen. Zo wordt een ruim en schaduwrijk gewelf gevormd waaronder het in zonnige, warme streken goed toeven is. De ver- slagleggers die rond 325 v.C. met Alexander de Grote meetrokken op zijn tocht over de Khyberpas, verhaalden van een boom in de buurt van de Indus, waarvan de takken zo'n reikwijdte hadden, dat er een compleet leger onder bivakke ren kon. Waarschijnlijk zagen zij een banyanboom. In India is de boom veel aangeplant op markten. De handelslieden, bany, die onder deze lommerrij ke "markthal" hun koopwaar uitstallen hebben aan de boom hun naam gegeven. De banyan is ook de "heilige" boom waaronder Boeddha en zijn volgelingen plachten te mediteren. - Ficus sycomorus, de sycomore. Reeds duizenden jaren geleden werd deze boom door de Oude Egyptenaren in cultuur gebracht. De boom leverde hen naast verkoelende schaduw en smakelijke

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 4