O O O Q Sleutelmerken als blikvangers rO r© hoeveelheid embryonale vruchtjes. Deze ontstaan in het najaar in de bladoksels aan de toppen van nieu we scheuten, overwinteren en groeien in het voor jaar uit. De voorjaarssnoei wordt uitgevoerd als de kans op langdurige vorst voorbij is (eind maart/april). De krachtige twijgen (ca. 40 cm of meer) worden tot 5 a 6 knoppen teruggesnoeid (andere bron meldt: 2 a 3). Oudere takken van ca. 3 jaar oud worden tot op de twee onderste bladlit tekens dicht bij de gesteltak afgesnoeid. De slapen de knoppen worden hierdoor tot uitlopen gedwon gen. De vruchttwijgen van 15-35 cm worden niet gesnoeid, kortere wel. De vruchttwijgen moeten 15-20 cm uit elkaar staan (uitdunnen). In geval van kale plekken wordt eenderde van de aangrenzende takken tot op de onderste twee bladlittekens inge- snoeid. Hierdoor ontstaan nieuwe scheuten die door aanbinding het gat kunnen opvullen. Als een gesteltak moet worden vervangen, dan kan het waterlot dat meestal op die plek ontstaat worden teruggesnoeid op 4 knoppen en daarna de nieuwe gesteltak vormen. Waterloten en dood hout worden geheel verwijderd (dit kan het hele jaar door). In een koel klimaat is ook zomersnoei nodig. Hierbij worden alle scheuten tot 5 a 6 bladeren getopt. Dit om meer licht in de boom te krijgen en de vorming van een tweede generatie, tot mislukken gedoemde en ongewenste, vruchten weg te nemen. De zomersnoei vindt plaats omstreeks eind juni. Niet later, omdat het hout zich dan onvoldoende kan afharden voor de winter. Het mag ook niet eerder gebeuren omdat anders de vruchtjes te groot de winter ingaan en dan kapot vriezen. De boom zal als reactie op deze snoei zijscheuten uit zijn bladoksels maken en in het najaar zullen zich in de bladoksels van deze zijscheuten weer nieuwe embryonale vruchtjes ontwikkelen. Deze mogen niet groter dan fijne erwt jes de winter in. Verwijder alle grote vruchten die in het najaar nog aan de boom hangen en toch niet meer rijp zullen worden. Zij kosten de boom energie die beter in de ontwikkeling van de embryonale vruchtjes gestoken kan worden. Voor een goede oogst worden de wortels ingetoomd. Bijvoorbeeld door om de paar jaar een aantal dikke wortels in te snoeien (tot 60 cm van de boom) of de bodem van het plantgat van 60 x 60 met puin te bestorten en de wanden met tegels te bekleden. Geraadpleegde bronnen Bomen en struiken van West- en Midden-Europa - The Reader's Digest NV. Amsterdam. Meekers, E. (1995) De vijg-ficus carica. In: pomologia 96/1 Meeuse, B. en S. Morris (1984). De voortplanting van bloemen. Spectrum natuurgids. Utrecht Antwerpen Moens, F. en R. de Weerd (red.) (2000). Bomen en mensen. Een oeroude relatie. Bomenstichting, Utrecht Boom, Amsterdam. Polunin, O. (1970). Bloemen en planten van Europa. Zomer en Keuning. Wageningen. Wit, H. de en K. Boedijn. (1963). De wereld der planten - deel 1. W. Gaade. Den Haag. Door Paul Jacobs, medewerker Landschapsbeheer Nederland Op iedere bladzijde van de Boom In kunt u het zien: Landschapsbeheer heeft een symbolen reeks ingevoerd. Deze symbolen staan achtereenvolgens voor: Zorg voor ons landschap DAT DOEN WE SAMEN Hieronder vallen alle activiteiten van Landschapsbeheer die betrekking heb ben op het faciliteren van vrijwilligers werk. Kenmerk: uitlenen van gereed schap advies over veilig werken kadercursus voor coördinatoren vrijwil ligerswerk verzekering. Zorg voor ons landschap MAAK JE ERF GOED Dit thema staat voor alle activiteiten die ertoe leiden dat een erf zoveel mogelijk in evenwicht is met zijn natuurlijke en visuele omgeving, aansluit bij de geschiedenis van de streek, maar ook een plek biedt aan streekeigen bomen, struiken en dieren. Kenmerk: erf in de ruime zin van het woord erven die in het landelijk gebied liggen samen met erfeigenaren en gebruikers van het erf cursussen en gericht advies Zorg voor ons landschap I RUIMTE VOOR PLANT EN DIER De zorg van Landschapsbeheer voor specifieke biotopen om zo het voort bestaan van een kwetsbare plant- of diersoort voor de toekomst veilig te stellen. Kenmerk: van een bepaalde biotoopverbetering profiteren meerdere soorten ook goed voor het landschap een bijdrage aan een landschap dat mensen aanspreekt omdat er iets te beleven valt. Zorg voor ons landschap BAKENS IN DE TIJD Het behouden en zichtbaar maken van de verha len van ons cultuurlandschap. Kenmerk: grafheu vels, knuppelpaden, bakhuisjes mensen het land schap leren 'lezen', zodat eigenaren, bewoners en gebruikers zich bewust worden van hun (histori sche) plaats in het landschap. Bovenstaande verdeling in vier hoofdthema's gaat grotendeels de profilering van Landschapsbeheer bepalen. Dat betekent dat de thema's in alle communicatie van Landschapsbeheer terugkomen; zowel wat betreft de communicatie op samenwerkings- als op provinciaal niveau. Elk thema bestaat uit een eigen symbool (beeldmerk), een pakkende naam en uit een verklarende omschrijvingen. Nieuwe projecten en activiteiten van Landschapsbeheer worden onder één van de thema's geplaatst. De verbetering van de profilering van Landschapsbeheer is betaald met geld van de Nationale Postcode Loterij.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 8