O O O Als een zigeuner door Europa Q Interview met dhr. L. Coppoolse Door Nettie Wilderom en Peter Maas Sinds 1 april heeft ex gedeputeerde dhr. L. Coppoolse de voorzittershamer overgenomen van dhr. H. W. Hietkamp. Zijn eerste optreden voor SLZ was een inleidend praatje op de vrijwilli- gersdag 2003 in de schuur van boer Aarnoutse te Kwadendamme. Hij benadrukte toen het leuk te vinden om als eerste juist de vrijwilligers te mogen toespreken. Het bleef toen niet bij praten alleen. Later die middag bleek hij een niet onverdienstelijk langzaamaanfietser te zijn. Maar te denken dat dat symbool zou staan voor zijn inzet voor SLZ is een flinke misvatting. Gisteren toog Coppoolse samen met SLZ-coördi- nator Foort Minnaard naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Landschapsbeheer Nederland kreeg een prijs uitgereikt van het Prins Bernard Cultuur en Natuurfonds. 'Een leuke ervaring. Ik maakte voor het eerst van mijn leven een modeshow mee (van modeontwerper Slobbe, die ook een prijs in ontvangst mocht nemen) en de sfeer rond de Nieuwe Kerk vind ik altijd prettig'. Prins Bernard was er zelf niet, maar een van zijn kleinzoons nam de honneurs waar. 'Een hele mooie waardering voor het werk van Landschapsbeheer'. Kennismaking met SLZ Vanaf 1989 was Coppoolse statenlid, met ruim telijke ordening en welzijn in zijn portefeuille. Uit die tijd stamt ook zijn kennismaking met SLZ. Het werk van de stichting, stond regelma tig op de agenda. SLZ ontwikkelde tot een pro fessionele organisatie die zich richt op de natuur buiten de ecologische hoofdstructuur. Een goede zaak, want op de kaart van Zeeland zijn de natuurgebieden maar kleine stipjes, en is het dus van groot belang dat aan de rest van het buitengebied ook aandacht besteed wordt. Via de vergaderstukken kwam hij op de hoogte van de 'actie wilgenpoot' en bestelde toen een aan tal wilgenpoten voor in de tuin, die in een Middelburgse 'groene long' ligt. Van 1995 tot 2002 was hij gedepu teerde voor o.a. jeugdzorg, sociale vraagstukken en educatie. Toen hem gevraagd werd om na zijn vertrek als gedeputeerde, voorzitter te worden van SLZ, hoefde hij niet lang na te denken. 'Jullie hadden een streepje voor. SLZ is een club die niet omstre den is in de Zeeuwse samenleving, SLZ kent geen vijanden.' Verder vond hij het een pré dat hij bij dit voorzit terschap veel kon leren over het werkveld van SLZ. Voordat hij in het provinciebestuur terechtkwam, was hij aardrijkskundeleraar in Middelburg, dus het landschap heeft zeker zijn interesse. Een andere organisatie waar hij voorzitter van is, is het Zeeuws Genootschap. Dit is een club die ver zamelingen van kunst en wetenschap pelijke objecten aanlegt, met als doel deze te bewaren en te bestuderen. Hij ziet een overeenkomst met het werk van SLZ: ook wij zijn namelijk bezig met het bewaren van cultuurgoed, maar dan in het landschap. Verder is hij voorzitter van CDA Zeeland en daardoor ook lid van het landelijk par tijbestuur; een functie die veel tijd kost. Wat hem opgevallen is in het eerste halfjaar bij SLZ? Ten eerste dat er veel meer is dan het landschapsonderhoud dat vrijwilligers uitvoeren. Hij denkt aan de grote rol die boeren en particu lieren in het buitengebied spelen, de VOL-overeenkomsten en de verschil lende projecten, bijvoorbeeld voor her stel streekeigen erven of het opknap pen van kleine cultuurhistorische ele menten. De professionaliseringsgraad is veel hoger dan verwacht en ook de veelheid aan financieringsbronnen is iets wat opvalt. 'Er heerst binnen SLZ een informele sfeer, waar ik me wel bij thuis voel,' zegt Coppoolse. 'Ondanks het ontbreken van hiërarchie is er wel structuur en taakverdeling'. Onze vori ge voorzitter waarschuwde bij zijn afscheid voor verdere groei (De Boom In 1-2003). Hij vond dat SLZ beter niet te groot kon worden. Coppoolse ziet wel mogelijkheden voor verdere groei, mits SLZ gefocust blijft op zijn eigen doel, de spreekwoordelijke schoenmaker die bij zijn leest moet blijven. 'Daarbinnen mag je best ver breden, zoals dat nu gebeurt met zaken als soortenbeheer, landgoederen en cultuurhistorische elementen' aldus Coppoolse. Als de organisatie groter wordt is er een duidelijke structuur nodig. Met een goed management en een heldere, transparante aansturing is het ook binnen grote organisaties mogelijk op de menselijke maat te blijven werken. De belangrijkste bedreiging voor het Zeeuwse platteland is wel het gevaar dat de landbouw, bij het wegvallen van Europese steun, door de hoe ven zakt. Zolang de landbouw een grote rol blijft spelen, zal het landschap op orde blijven. Wanneer de landbouw wegvalt, zullen door de economische druk aantastingen ontstaan. Het uitbreiden van bedrijventerreinen ziet hij niet als een grote bedrei ging. Het huidige beleid is zo, dat dit alleen in bepaalde kerngebieden toegestaan wordt waardoor de rest van Zeeland het landelijke karak ter zal behouden. In het Provinciehuis ziet men gelukkig in dat het landschap zeer belangrijk is, ook vanuit economisch oogpunt. Met name het toerisme vaart wel bij een fraai landelijk gebied en ook voor de woonkwaliteit in Zeeland is een mooi landschap van groot belang. Minder gelukkig is Coppoolse met het onduidelijke beleid van LNV minister Veerman, dat sterk randstedelijk gericht is, Dhr. Coppoolse en zijn knotwilgen (foto Nettie Wilderom)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2003 | | pagina 9