-aje- 4.6 Agrarisch natuurbeheer De werkzaamheden van SLZ in het agrarisch natuurbeheer bestonden voornamelijk uit het advi seren, stimuleren en ondersteunen van met name agrarische natuurverenigingen. Daarnaast werden voor individuele bedrijven bedrijfsnatuurplannen en elementadviezen opgesteld waarbij in sommige gevallen de eigenaar een financiële ondersteuning bij de uitvoering ontving. Project natuurplannen en adviezen Via een project 'natuurplannen en adviezen voor landbouwbedrijven' werden de volgende activitei ten opgepakt. - Het maken van bedrijfsnatuurplannen voor bedrijven voor het gehele bedrijf of voor onder delen van het bedrijf op 20 bedrijven is een plan opgesteld. - Begeleiding van de uitvoering van maatregelen welke uit het advies voortkwamen. Andere activiteiten in 2003: - Excursies: In samenwerking met het Steunpunt agrarisch natuurbeheer werden excursies georganiseerd voor deelnemers aan Programma Beheer. - Deelname aan het voorbeeldbedrijf agrarisch natuurbeheer de Rusthoeve. - In samenwerking met het project "Akkerranden a la carte" werd een symposium gehouden over akkerran den. - Deelname aan het project 'Goese heggen'. - Deelname aan het project 'Akkerranden a la carte' - Het opstellen van botanische analy ses t.b.v. de aanvragen voor pakket ten Programma Beheer. Akkerrand met klaprozen in Sirjansland (foto: Arjan de Hulster) 4.7 Cultuurhistorie aardkunde Als vervolg op het voorgaande, werd dit jaar een nieuw project 'Herstel klei ne cultuurhistorische elementen' gestart. Op 23 juli werd hieraan op een boerderij in Retranchement het officieel startsein aangegeven door gedeputeerde Van Waveren. 44 men sen deden een aanvraag voor subsidie voor herstel van hun element. 25 daarvan kwamen in aanmerking voor subsidie en zijn uiteindelijk in het pro ject opgenomen. Het betrof zowel ele menten op erven als daarbuiten. In dit project werken SLZ en de Boerderijenstichting Zeeland nauw met elkaar samen. Tevens werd het project 'Historische infrastructuur' gestart. Via dit project werd getracht enkele histo rische verbindingen in het landschap weer te her stellen. Daar het vaak ingewikkelde processen zijn om uiteindelijk tot herstel te komen, werd dit pro ject gezien als een proef. Dit om in de toekomst te weten wat te verwachten bij eventuele vervolg projecten. Beide projecten lopen door in 2004. De vrijwilligers hebben gewerkt op de volgende projecten: kerkterreintje Tholen en Kloosterzande, grafmonument, sluisje Kloosterzande, Biesterhoekse wegeling, terreintje voormalige licht- torren. t Gemak' op een erf te Oostburg (foto: Theo Aernoudts)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 10