O 6. Diversen Inkomsten slz 2003 17%^^— p-^ I I Provincie Zeeland I I ministerie Inv 11% fl 1 europese unie J 56% K 9% nationale postcodeloterij 7% particulieren 6.1 Nieuwe Economische Dragers Nieuwe economische dragers zijn andere dan strikt agrarische activiteiten die plaats kunnen vinden op het platteland op bestaande erven. Een ondernemer die toestemming krijgt voor de vestiging van een nieuwe economische drager zal als tegenprestatie een duidelijke investering moeten plegen ter verbete ring van de ruimtelijke kwaliteit. De gemeenten zul len regelmatig een beroep doen op de agrarische Advies Commissie, die met name ook zal beoordelen of het door de ondernemer opgestelde plan ter ver betering van de ruimtelijke kwaliteit voldoet. SLZ beoordeelt voor deze commissie de onderdelen 'natuur en landschap, uitstraling van het erf'. In 2003 zijn 12 aanvragen beoordeeld. 9 konden van een positief advies voorzien worden. 6.2 Subsidie via landinrichtingsprojecten In diverse lopende landinrichtingen in Zeeland kan de aanleg van erf- en kavelgrensbeplantingen worden gesubsidieerd door de Dienst Landelijk Gebied. Voor diverse eigenaren heeft SLZ plannen opge steld en de uitvoering begeleid. Een overzicht van de verschillende plannen: -Walcheren: 4 plannen (excl. minicamping-aanvragen) -Hoek: 1 plan -Zaamslag/Reuzenhoek 2 plannen 6.3 Bomen voor koeien "Bomen voor koeien" is een gezamenlijke cam pagne van Stichting wAarde, het radio-programma VARA's Vroege Vogels en Landschapsbeheer Nederland. De provinciale Stichtingen verzorgen de planvorming voorbereiding van de verschil lende plantlocaties. In de winter 2002-2003 zijn in Zeeland via deze actie 800 stuks bosplantsoen en 3 bomen geplant op een viertal locaties. 6.4 Voorlichting educatie SLZ gebruikt verschillende vormen van voorlichting en educatie. Dit om o.a. de kwaliteit van het landschapsonder- houd te verhogen, en vrijwilligers en eigenaren/beheerders te motiveren en bij de werkzaamheden te betrekken. De activiteiten zijn in eerste instantie gericht op eigenaren/beheerders en vrijwilligers en daarnaast ook op over heden en het grote publiek. Medewerkers van SLZ hebben met zeer veel particuliere grondgebruikers contact omtrent het beheer van kleine landschapselementen. Het gaat om advies over aanplant van bijvoorbeeld hoogstamfruitbomen of het knotten van wilgen. In totaal werden bijna 300 adviezen gegeven. Een groot aantal cursussen werd gege ven, zowel intern als voor eigenaren landschapselementen. Daarbij kwamen onder andere de volgende onderwer pen aan de orde: Hoogstamfruitbomen, Streekeigen erven in Zeeland, Agrarisch natuurbe heer, Natuur op recreatiebedrijven, Vel- en zaagtechniek, Herkennen van bomen en struiken, Levensreddende handelingen, Vrijwillige weidevogelbe scherming, Vleermuizen, Creëren van vrije publiciteit, Amfibiemonitoring, Werken met de bosmaaier, Motorzaag, Eenassige messenbalk, Snoeien van laanbomen, Themamiddag oude fruitrassen, Kleine bosjes. 6.5 Financiën De provincie Zeeland stelde in totaal ca. 542.000 beschikbaar. Dit omvat de jaarlijkse budgetsubsidie, bijdragen voor diverse soortbeschermingsprojec- ten en de projecten 'herstel cultuur historische elementen', 'kleine bosjes', 'natuurontwikkeling door particulieren' en 'streekeigen erven Schouwen- Duiveland en Walcheren'. Verder stel de de provincie samen met de Europese Unie ca. 190.000 beschik baar voor projecten in het kader van Vitaal Platteland. Het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij stelde 85.000 beschikbaar ten behoeve van de basisformatie, het onderhoud van particulie re historische buitenplaatsen en de vrijwillige weide vogelbescherming. Een forse bijdrage werd geleverd door de Nationale Postcode Loterij. Voor 14 projecten is in totaal 128.000 bijgedragen. Een groot aantal particulieren droeg bij in de kosten van de werkzaamheden van de stichting tot een totaal van 197.000. Dit is grotendeels opgebouwd uit eigen bijdragen in de kosten van uitgevoerde projecten. Een gedetailleerd overzicht is te vinden in de jaarrekening 2003.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 14