1. Opvallende feiten in 2003 2. Zorg voor ons landschap: dat doen we samen ém De Boom In 2-2004 42 Regionale vrijwilligersgroepen 9.550 Door deze groepen gewerkte uren in het landschap 1.276 Totaal aantal deelnemers 1000-den Padden veilig overgezet 388 Deelnemers aan de landelijke natuurwerkdag op 1 november 20.566 Gewerkte uren door de doordeweekse ploegen 501 VOL-overeenkomsten per 1 december 353 Doelsubsidieovereenkomsten afgesloten 1.350 Jonge fruitbomen kregen een vormsnoei op 120 verschillende locaties 169 Locaties waar via Boeren Planten Bomen plantmateriaal werd geleverd 802 Hoogstamfruitbomen ingeplant 163 Walnoten ingeplant 53.535 Stuks bosplantsoen ingeplant 1.300 Wilgepoten geleverd 6 Aantal buitenplaatsen waar werkzaamheden zijn verricht 292 Adressen werden bezocht voor advies 20 Bedrijfsnatuurplannen werden opgesteld 8,8 km Heg werd ingeplant via project Goese Heggen 54 Inzendingen voor de Erftrofee 2003 135 Streekeigen erven via speciale projecten opgeknapt 20 Kleine bosjes meer ecologisch omgevormd 23 km Bloemrijke dijkhelling opgeknapt POSITIE STICHTING LANDSCHAPSBEHEER ZEELAND De Stichting Landschapsbeheer Zeeland is een organisatie met een positie tussen de traditionele natuurbescherming en de particuliere grondeigenaren, ze richt zich met name op de praktische uitvoering van het natuur- en landschapsbeheer, en niet op het in eigendom verwerven van natuur- en landschapselementen. Daarin ligt ook het onderscheid met organisaties als Natuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap, die gericht zijn op het in eigendom en/of beheer verwerven van natuurgebieden. Primaire doelgroepen zijn particuliere grondeigenaren en vrijwilligers. SLZ staat voor een actieve zorg van de mens voor het landschap in de eigen omgeving en streeft bij al haar activiteiten na dat die actieve zorg ook daadwerkelijk opgepakt kan worden. Om dat te kunnen bereiken zijn verschillende partijen die actief zijn in het landschap in het bestuur van SLZ vertegenwoordigd. Dat zijn onder andere: landbouworganisa ties, natuurbeschermingsorganisaties, vrijwilligersorganisaties en gemeenten. 2.1 vrijwillig natuur- en landschapsbe heer De vrijwilligers zijn onder te verdelen in: - weekendvrijwilligers, in diverse regionale werkgroepen; - deelnemers aan natuurwerkdagen en kampen; - doordeweekse vrijwilligers, waaronder haanlozen, VUT'ers of gepensioneerden. De stichting tracht al deze groepen te stimuleren en te ondersteunen. Er wordt op uitleenbasis gereedschap aan de beschikbaar gesteld en er is een aanvullende WA- en ongevallenverzekering afgesloten voor vrijwilligers in het landschaps- onderhoud. Door zeven scoutinggroepen zijn verschillende projecten door heel Zeeland onder handen genomen. Foto: scouts knotten op de boomdijk, Nieuw en Sint Joosland, Walcheren, (foto: Robert Wielemaker)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 3