(u 3. Zorg voor ons landschap: Ruimte voor plant en dier Intern waren bij SLZ twee medewerkers regelma tig actief met implementatie van ARBO-maatre- gelen, zoals opzetten van de verplichte ARBO- administratie en opzetten en geven van cursus sen. De cursus levensreddende handelingen werd gegeven door een externe deskundige. De cursus zaag- en veltechnieken, intern ontwikkelt om met name de veiligheid tijdens knotwerk te vergroten, werd wederom een aantal keren gege ven. Verschillende medewerkers behaalden, of behielden de geldigheid van een EHBO of BHV diploma. Voor de medewerkers die werkten met de bosmaaier werd een instructiedag gehouden en dit gebeurde eveneens voor het werken met de motormaaier. Verschillende materialen en (motorische) gereedschappen werden aan een jaarlijkse keuring onderworpen en, al of niet na herstel, goedgekeurd of na definitieve afkeuring verwijderd. De registratiegegevens om Arbozorg aan te kunnen tonen kwamen zowel voor door deweekse als voor weekendvrijwilligerswerk via daartoe aangepaste formulieren beschikbaar. De in de ARBO-wet verplicht gestel de risico-inventarisatie en -evaluatie en bijbehorend plan van aanpak wer den in samenwerking met de aan SLZ gelieerde Arbo-dienst (Relan) geëva lueerd, voor zowel kantoor- als veld werk en er werd volgens een tijdspad en prioriteitsstelling aan de uitvoering van dit plan gewerkt. Aan de aange sloten vrijwilligersgroepen werd de gezamenlijk ontwikkelde Rl en E ter beschikking gesteld, zodat zij na aan vulling voor specifieke activiteiten voldeden aan deze eis. Van toetsing door de Arbo-dienst zijn de vrijwilli gersgroepen tot eind 2004 vrijgesteld. 3.1 Akker- en weidevogels Het seizoen voor de akker- en weide vogelbescherming is over het alge meen goed verlopen. Veel tijd is besteed aan de bescherming van grut- tolegsels én -kuikens op Walcheren. Hiervoor kwam een afzonderlijke financiering door de Provincie tot stand, waardoor de agrariër een vergoeding kreeg voor gederfde inkomsten vanwege het later maai en van zijn percelen. De gegevens van 2003 zijn ingevoerd door een vrijwilliger; de gegevens zijn nog niet compleet en gescreend op onjuistheden. Op dit moment zijn er ongeveer 125 vrijwilligers actief bij 185 bedrijven op 3.000 ha. Resultaten vrijwillige akker- en weidevogelbescherming 2003 Er werden 95 kerken onderzocht op de geschiktheid voor vleermuizen. In West Zeeuws-Vlaanderen waren in 8 kerken sporen van vleermuizen gevon den; in Zuid-Beveland waren 20 kerk- zolders of -torens bewoond (geweest). Op Zuid-Beveland werden op 3 kerk- zolders met zekerheid de aanwezig heid van grootoorvleermuizen vastge steld; in West-Zeeuws Vlaanderen op 2 kerkzolders. De grootoorvleermuis is aandachtssoort in het provinciaal soor tenbeleid. In Zuid-Beveland is tevens een beplantingsinventa risatie uitgevoerd om een beeld te krijgen van mogelijke ecologische verbindingsroutes voor vleermuizen. Van de inventarisatie in Zuid- Beveland is een uitgebreid rapport gemaakt. Alle kerkbesturen zijn benaderd en op de hoogte gebracht van de aanwezigheid van vleermuizen. Er is een informatiefolder tot stand gebracht en een bordje "Vleermuisreservaat" die onder de door vleermuizen bezette kerken worden verspreid. Waar toestemming is, zijn/worden eenvoudige maatregelen voorgesteld om de invliegopeningen en verblijfruimten veilig te stellen. De Boom In 2-2004 2.5 ARBO Veiligheid voorop bij de cursus zaag- en veltechtechniek (foto: Robert Wielemaker) De Boom In 2-2004 Soort Totaal Bekend result. Uit Niet uit uit Grutto 8 6 4 2 67 Kievit 194 188 151 37 80 Kluut 68 58 51 7 87 Scholekster 93 77 61 16 79 Totaal (incl. overig): 388 343 278 (81%). 65 (19%) 3.2 Vleermuizen

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 7