O O 4. Zorg voor ons landschap: Bakens in de tijd 4.1 Onderhoudsregelingen kleine landschapselementen Per 1 januari 2003 liepen er 476 VOL-overeen- komsten. In de loop van het jaar werden 6 over eenkomsten beëindigd, en 31 nieuwe overeen komsten afgesloten. Per 31 december 2003 bedroeg het aantal VOL-overeenkomsten 501. In de loop van het jaar werden 17 overeenkomsten verlengd en aangepast. Naast de VOL-overeen komsten werden in totaal 353 doelsubsidie-over eenkomsten afgesloten. In bijlage 1 zijn overzichten opgenomen van de diverse landschapselementen in de onderhoudsre gelingen. 4.3 Project snoei jonge hoogstamfruitbomen Afgelopen jaren zijn via de verschillen de (erven-)projecten duizenden jonge hoogstamfruitbomen geplant. Eigenaren werden door SLZ schriftelijk benaderd of men de jonge hoogstam fruitbomen wilt laten onderhouden. Naast de snoei van de bomen werden ook noodzakelijke andere werkzaam heden meegenomen zoals controleren boombanden, herstellen bescherming tegen vee enz. Er werden op 120 adressen ongeveer 1.350 jonge hoog stamfruitbomen gesnoeid. 4.2 Bacterievuurcontrole Waardevolle meidoornheggen op Zuid-Beveland werden door medewerkers van SLZ gecontroleerd op het voorkomen van bacterievuur. Door bacte- rievuur aangetaste takken werden zo snel mogelijk afgezaagd. Indien er grotere aantastingen gevon den werden, werd een loonbedrijf ingeschakeld. De heggen bleken gebaat te zijn met een regelma tige aanpak, omdat de ingrepen zo ook beperkt kunnen blijven. In 2003 werd eenzelfde aanpak gehanteerd voor enkele waardevolle heggen in Zeeuws-Vlaanderen. Er waren in 2003 (vermoede lijk dankzij de weersomstandigheden) relatief wei nig aantastingen. 4.4 Actie 'Boeren planten Bomen' Via de actie is in het winterseizoen 2003-2004 het volgende materiaal geleverd en geplant: Hoogstamfruitbomen 802 stuks Walnoten 163 stuks Mispel/Moerbei/Kweepeer 137 stuks Laanbomen 894 stuks Leibomen 38 stuks Bosplantsoen 53.535 stuks De materialen zijn op 169 locaties geleverd. Het afleveren van wilgenpoten is door SLZ zelf gedaan. Deze winter zijn ongeveer 1.300 wilgenpoten rondge bracht op 100 verschillende adressen in Zeeland. De Boom In 2-2004 4.5 Particuliere historische buiten plaatsen Voor onderhoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen was 0,5 for matieplaats (hovenier) bij SLZ onder gebracht. Bij voorbereiding en uitvoe ring werd nauw samengewerkt met de Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Bij de werkzaamheden werd samengewerkt met banenpoolers en enkele vrijwilli gers. Er is in 2003 op zes buitenplaatsen gewerkt. Het betrof: Duinbeek, Ter Hooge, Mon Plaisir, Heesterlust, Zeeduin en 't Jachthuis. Veel tijd is besteed op Mon Plaisir, waar onder andere het bloemrijk grasland is gemaaid en het maaisel is afgevoerd. Op Heesterlust zijn door een PHB-vrij- williger uit Zuid-Holland en een bedrijf extra uren gemaakt. Er zijn diverse werkzaamheden in het bos en op het voorterrein uitgevoerd. Buitenplaats Duinbeek te Oostkapelle (foto: Tonnie Outermans)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 9