0 De VOL-overeenkomst van Berry en F ia Weijsters PLAN WEIJSTERS Door Ewoud Voogd, regiomedewerker SLZ Berry en Fia Weijsters hebben sinds een paar jaar een VOL-overeenkomst voor een rij knot wilgen, een drinkput en een meidoornhaag op hun erf in 's Fteer-Arendskerke, dus flink wat verschillende kleine landschapselementen. Erf te 's Heer Arendskerke Het erf ligt ingeklemd tussen de Nieuwe Rijksweg en de spoorlijn. Het geluid van de weg wordt voor een deel tegengehouden door enkele rijen populie ren met onderbegroeiing bestaande uit diverse streekeigen struiken. Deze overeenkomst stamt uit 1991 toen de vorige eigenaar hier nog woonde. In 1994 kochten Berry en Fia het erf. De vorige eigenaar vertelde hen dat er een overeenkomst bestond voor verschillende kleine landschaps elementen en dat het mogelijk was voor het onder houd hiervan een vergoeding te krijgen. Voordat iemand van onze stichting contact opnam deden ze dat zelf al. Ze hadden het erf gekocht met alle elementen er op en er aan en ze wilden deze instandhouden. Meidoorns Het betreft hier een meidoornhaag, een rij knotwil gen en een drinkput. Eigenlijk is dit niet geheel juist. De meidoornhaag hoeft hier niet gesnoeid te wor den en omdat er alleen een vergoeding voor snoei en van meidoornhagen bestaat en niet voor vrij uit groeiende meidoorns, wordt er dus ook geen ver goeding voor deze haag gegeven. Voor het onder houd aan het raster wordt een jaarlijkse vergoeding van 32,76 gegeven. Het raster voldoet goed, de schapen kunnen niet bij de stammetjes van de zes tot acht meter hoge meidoorns komen. Wel vreten ze van overhangende takken tot zover ze er bij kun nen. De meidoornhaag ligt tussen de schapenwei en de oprijlaan. Het gedeelte van de haag langs de oprijlaan bestond tot voor kort voor het overgrote deel uit exoten. Hier is kortgeleden een streekeigen beplanting voor in de plaats gekomen, bestaande uit meidoorn, gelderse roos, wilde liguster en honds roos, welke alle goed groeien onder vol wassen veldesdoorns. Hiermee hopen we dat de ondergroei dichter wordt en de oprijlaanzijde van het bosplantsoen net zo mooi wordt als de weizijde. Knotschema Aan de andere zijde van de oprijlaan staat een rij knotwilgen waarvan de leeftijd op een jaar of dertig wordt geschat. Oorspronkelijk werden deze bomen allemaal tegelijk om de vier a vijf jaar geknot. Berry vindt het mooier als niet alle bomen tegelijk geknot worden en wijzigt daarom geleidelijk aan het knotschema. Hij wil iedere twee jaar de helft van de bomen knotten. Om dit te bereiken haalt hij jaarlijks de dikste tak ken uit de kruinen van de bomen waar van hij het knottijdstip met twee jaar wil verlaten. Dit voorkomt dat de takken te dik worden en zorgt gelijktijdig voor een gelijkmatiger overgang naar het nieuwe knotschema. De uitbetaling van de ver goeding blijft wel gebaseerd op eens in de vijfjaar knotten. Geknot wordt met een kleine motorkettingzaag en kost ongeveer een half uur tot drie kwartier per boom, inclusief opruimen. De:Boorn In 3-2004 Hoogstammen Ten westen van de woning ligt nog een tweede schapenweitje met enkele hoogstamfruitbomen. In deze boom gaard staan verschillende oude fruitras- sen. De meeste bomen hangen half augustus vol onrijpe vruchten, behalve de ananasreinet, waarvan de vruchten begin augustus al opgegeten zijn. De in 2003 via het ervenproject aange plante fruitbomen dragen nog geen vruchten. Langs het weitje staat een rij knotwilgen van een jaar of tien oud. Salamanders Tussen dit schapenweitje en de tuin ligt de drinkput, of beter gezegd de ringsloot. Het is eigenlijk een grote drinkput met een eiland er in. De put ligt wel erg in de schaduw en is volgegroeid met waterpest. Er zitten veel salamanders in. Het beheer is beperkt tot het jaarlijks verwijderen van een deel van de water pest. Dit gebeurt met klein gereedschap, omdat de put onbereikbaar is voor groot materieel. Hij denkt er wel eens over om het eiland geheel of gedeeltelijk af te graven, of om wat bomen te kappen die het licht uit de put weghouden. Zelf zou ik adviseren hooguit de populieren die langs de put staan wat op te snoei en, zodat er meer licht in de put kan vallen. Gewoonlijk kan een drinkput het beste volledig in de zon liggen, maar als dat niet het geval is en de put ziet er goed uit dan hoef je niet altijd in te grijpen. We moeten het wel in de gaten blijven houden. Locatie erf ERVENPROJECT ZUID-BEVELAND HUIDIGE SITUATIE (NIET OP SCHAAL) (tekening Ewoud Voogd) -mm PLAN 2003 SCHAAL 1:500 - wel - bosplantsoen (aan te planten) - knotboom hoogstamfruitboom hoogstamfruitboom (aan te planten) Fam. Weijsters Nieuwe Rijksweg 32A 4458 SG 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-563066

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 14